
Jedničky a nuly
Cílem podcastu je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti včetně studentů středních škol, a přispět tak k popularizaci tohoto oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. FIT ČVUT podcast Jedničky a Nuly spustila tematicky 10. 10. 2021.
Digitalizace kulturního dědictví, zkoumání lidského chování ve VR, analýza historie pomocí technologií… Jak se dají propojit humanitní a technologické vědy? O tom všem v dalším dílu Sáry Polak se svými kolegy z výzkumné skupiny CCHAOS FIT ČVUT Jakubem Šenovským specialistou na analýzu myšlenkových systémů, a s Tomášem Houdkem, odborníkem na syntézu různých vědeckých přístupů.
Co to jsou exoplanety, kde se nachází a jak se zkoumají pomocí strojového učení? O tom všem s Ondřejem Podsztavkem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.
E-shopy, sociální sítě, streamovací platformy... Miliony informací, které člověk není schopen už zpracovat a potřebuje pomoc najít to, co hledá. K tomu slouží doporučovací systémy. Jak fungují a jak se dají využít? O tom všem s Vojtou Vančurou z Katedry aplikované matematiky ČVUT.
Hotely, sportcentra, kanceláře… Kde všude se přístupové karty používají, jak vlastně fungují a jak jsou zabezpečeny? Dá se chránit proti jejich zneužití? O tom všem s Tomášem Přeučilem, studentem doktorského studia z Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT.
Lékařství, fyzika, chemie... ve kterých oborech se mohou superpočítače využívat a jaký je jejich přínos pro společnost? Který superpočítač je největší a jak vlastně vypadá? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s Jakubem Šístkem z Matematického ústavu AV ČR a Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.
Jak modelovat kolektivní chování a co je to agentní model? Jaké vlastnosti má mít takový agent, aby se dal v modelu použít, a co je to fantomová zácpa? Nejen o tom s Pavlem Hrabákem z Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT v Praze.
Sociální sítě, chytré domácnosti, vědecké experimenty... Jakým způsobem za sebou lidé data zanechávají? Co jsou to FAIR data a k čemu slouží Data management plan? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s Robertem Perglem, zakladatelem a vedoucím Centra pro konceptuální modelování a implementace (CCMi) na Katedře softwarového inženýrství.
Data z ministerstev, z očkovacích míst, stanic STK nebo mapování insolvencí… Kde a jak se dají data v dnešní době získat a jak se dané informace mohou použít? Co jsou to vlastně otevřená data a jaké je jejich využití? O tom všem s Markem Sušickým, spoluzakladatelem Laboratoře otevřených dat (OpenDataLab) a portálu ockovani.opendatalab.cz.
Umělá inteligence, bezpečnost, teoretická informatika… Kde všude se matematika v IT využívá? Proč je důležité, aby ji studenti IT oborů uměli dobře ovládat? O tom všem s Karlem Kloudou, vedoucím Katedry aplikované matematiky.
Antropologie, informační technologie nebo umělá inteligence… Tím vším se zabývá moderátorka podcastu Jedničky a nuly Sara Polak. Zjistíte, jak umí znalosti z jednotlivých oborů propojit, jaké jsou její plány do budoucna a co je nový fakultní projekt Chaos. V letní dílu fakultního podcastu ji zpovídá její kamarád Ondřej Brém, vedoucí Laboratoře pro testování uživatelského rozhraní.
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- Následující
- Konec
-
Asia Dispatch
-
Asie v souvislostech
-
Balast
-
CarbonCast
-
De Facto
-
Elektron
-
Forum Radio
-
Horizont Evropa
-
INOVACAST
-
Jedničky a nuly
-
Místo problémů
-
Neuron Podcast
-
Noc vědců
-
Open Science Podcast
-
Podcast číslo 8
-
Podcast ELI Beamlines
-
Podcast VŠB-TUO
-
Podcast plný života
-
Podcast pro soudobé dějiny
-
Praha inovační
-
Projektor
-
Přepište dějiny
-
PoKaFI
-
Science slam MUNI
-
Středověk (jinak) trvá
-
Ta-meri
-
Talking Economics
-
Technicky vzato
-
UPCE On Air
-
UTButebe
-
Věda na dosah
-
Vodakást
-
vysvětli: podcast