facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Jedničky a nuly

Jedničky a nuly

Cílem podcastu je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti včetně studentů středních škol, a přispět tak k popularizaci tohoto oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. FIT ČVUT podcast Jedničky a Nuly spustila tematicky 10. 10. 2021.

Co je metoda zettelkasten nebo myšlenkový algoritmus? Jaké existují poznámkové aplikace a co jsou výhody nelineárního psaní poznámek? O tom všem s Eliškou Šestákovou, členkou Katedry teoretické informatiky FIT ČVUT.

10. 5. 2024

K jakým chybám může docházet při vizualizaci dat a jak jim předcházet? Jak se dá s daty manipulovat a jak je dobře číst? O tom všem s Ing. Magdou Friedjungovou, Ph.D., členkou Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.

10. 4. 2024

Jaké jsou základní principy bezpečného programování? Jsou databáze lákavý cíl a jak je chránit? Jaká jsou různá rizika u internetových a desktopových aplikací? O to všem s Ing. Josef Kokeš z Katedry informační bezpečnosti FIT ČVUT.

10. 3. 2024

Co je to šifrování síťového provozu, jaké jsou jeho nevýhody a jaké jsou nástroje na jeho monitorování? Co je to DNS nebo protokol Encrypted Client Hello? O tom všem s Karlem Hynkem, členem Katedry číslicového návrhu.

10. 1. 2024

Na jakých principech Wikipedie funguje a jak se vytváří její obsah? Bude do budoucna využívat i pomoc umělé inteligence? O tom všem s Martinem Urbancem, místopředsedou Wikimedia ČR a zároveň jediným Čechem pracujícím pro americkou centrálu Wikimedia jako softwarový vývojář.

11. 12. 2023

Co je síťový provoz, paket nebo třeba DNS? Jak funguje monitorování provozu na vysokorychlostních sítích? A jak se dá využít strojové učení při analýze síťového provozu? O tom všem s Tomášem Čejkou, vedoucím Laboratoře monitorování síťového provozu (NETMON) FIT ČVUT.

10. 11. 2023

Co jsou v dnešní době hlavní herní principy a pilíře, o které se může hra opřít? Jaké jsou nové technologické trendy v  herním designu a jak se v něm využívá AI? A co je to GameJam? O tom všem s  Adamem Veseckým, vedoucím Laboratoře grafiky a herního designu FIT ČVUT.

10. 10. 2023

Řídit auto, ovládat chytré domácnosti nebo bezpečnostní kamery... To vše a mnoho dalšího umí už dnes zajistit umělá inteligence. Jak ale zařídit, aby se AI dala využívat bezpečně? O tom všem s Pavlem Surynkem, odborníkem na umělou inteligenci v robotice a vedoucím Laboratoře robotických agentů FIT ČVUT.

11. 9. 2023

Letní edice fakultního podcastu Jedničky a Nuly trochu jinak. V srpnovém dílu se dozvíte, jak se hodí studium IT pro tvorbu hudby. Prozradí vám to tvůrce znělky tohoto podcastu Jakub Baierl. Jakub vystudoval webové inženýrství na FIT ČVUT a dnes je leaderem webového vývoje v Ackee. Zároveň je hudebníkem vystupujícím pod pseudonymem BARIEL, spoluzakladatel skupiny Méta Monde a člen hudebního uskupení techno Djs a producentů YOGA Kolektiv.

10. 8. 2023

K jakým výpočtům a úlohám se superpočítače využívají? Jaké ukazatele musí splňovat, aby mohly náročné výpočty vyřešit? O tom všem v novém dílu fakultního podcastu Jedničky a Nuly s Danielem Langrem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.

10. 6. 2023
Strana 1 z 3