facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Jedničky a nuly

Jedničky a nuly

Cílem podcastu je přiblížit nejnovější informační technologie široké veřejnosti včetně studentů středních škol, a přispět tak k popularizaci tohoto oboru, který je v dnešní době v mnoha oblastech nepostradatelný. FIT ČVUT podcast Jedničky a Nuly spustila tematicky 10. 10. 2021.

Co je síťový provoz, paket nebo třeba DNS? Jak funguje monitorování provozu na vysokorychlostních sítích? A jak se dá využít strojové učení při analýze síťového provozu? O tom všem s Tomášem Čejkou, vedoucím Laboratoře monitorování síťového provozu (NETMON) FIT ČVUT.

10. 11. 2023

Co jsou v dnešní době hlavní herní principy a pilíře, o které se může hra opřít? Jaké jsou nové technologické trendy v  herním designu a jak se v něm využívá AI? A co je to GameJam? O tom všem s  Adamem Veseckým, vedoucím Laboratoře grafiky a herního designu FIT ČVUT.

10. 10. 2023

Řídit auto, ovládat chytré domácnosti nebo bezpečnostní kamery... To vše a mnoho dalšího umí už dnes zajistit umělá inteligence. Jak ale zařídit, aby se AI dala využívat bezpečně? O tom všem s Pavlem Surynkem, odborníkem na umělou inteligenci v robotice a vedoucím Laboratoře robotických agentů FIT ČVUT.

11. 9. 2023

Letní edice fakultního podcastu Jedničky a Nuly trochu jinak. V srpnovém dílu se dozvíte, jak se hodí studium IT pro tvorbu hudby. Prozradí vám to tvůrce znělky tohoto podcastu Jakub Baierl. Jakub vystudoval webové inženýrství na FIT ČVUT a dnes je leaderem webového vývoje v Ackee. Zároveň je hudebníkem vystupujícím pod pseudonymem BARIEL, spoluzakladatel skupiny Méta Monde a člen hudebního uskupení techno Djs a producentů YOGA Kolektiv.

10. 8. 2023

K jakým výpočtům a úlohám se superpočítače využívají? Jaké ukazatele musí splňovat, aby mohly náročné výpočty vyřešit? O tom všem v novém dílu fakultního podcastu Jedničky a Nuly s Danielem Langrem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.

10. 6. 2023

Digitalizace kulturního dědictví, zkoumání lidského chování ve VR, analýza historie pomocí technologií… Jak se dají propojit humanitní a technologické vědy? O tom všem v dalším dílu Sáry Polak se svými kolegy z výzkumné skupiny CCHAOS FIT ČVUT Jakubem Šenovským specialistou na analýzu myšlenkových systémů, a s Tomášem Houdkem, odborníkem na syntézu různých vědeckých přístupů.

10. 5. 2023

Co to jsou exoplanety, kde se nachází a jak se zkoumají pomocí strojového učení? O tom všem s Ondřejem Podsztavkem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.

10. 4. 2023

E-shopy, sociální sítě, streamovací platformy... Miliony informací, které člověk není schopen už zpracovat a potřebuje pomoc najít to, co hledá. K tomu slouží doporučovací systémy. Jak fungují a jak se dají využít? O tom všem s Vojtou Vančurou z Katedry aplikované matematiky ČVUT.

10. 3. 2023

Hotely, sportcentra, kanceláře… Kde všude se přístupové karty používají, jak vlastně fungují a jak jsou zabezpečeny? Dá se chránit proti jejich zneužití? O tom všem s Tomášem Přeučilem, studentem doktorského studia z Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT.

10. 2. 2023

Lékařství, fyzika, chemie... ve kterých oborech se mohou superpočítače využívat a jaký je jejich přínos pro společnost? Který superpočítač je největší a jak vlastně vypadá? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s Jakubem Šístkem z Matematického ústavu AV ČR a Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.

10. 1. 2023
Strana 1 z 3