facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcast plný života

Podcast plný života

Podcast plný života přináší rozhovory z prostředí univerzity o zajímavých tématech, projektech i akcích. S moderátorem Adamem Cardou.

Jaké veterinární obory nabízí momentálně na půdě ČZU? Jedná se o magisterské či bakalářské studium? Jaké je uplatnění studentů, je vůbec nutné pro práci ve veterinární ambulanci mít vzdělání v oboru veterinárních studií? A bude jednou v Praze možné studovat obor veterinární medicíny?

2. 4. 2024

Jaké možnosti skýtá dnes virtuální realita a jaká je její budoucnost? Co nabízí laboratoř VR na ČZU a komu je přístupná? Jakou investici si máme nachystat pokud bychom si chtělo zařízení pro VR pořídit domů? Je to již dnes dostupné pro běžné uživatele? A hrozí uživatelům nějaká rizika jako třeba nevolnost či zmatení?

19. 3. 2024

Jaké dopady má kůrovcová kalamita pro společnost a nemůžeme si za současnou situaci sami nevhodným lesním management v minulosti? Proč je Česko zasaženo více než ostatní evropské země? A jakými způsoby lze snížit dopad kalamity na naše lesy? To vše probereme s dnešním hostem profesorem Tomášem Hlásnym.

5. 3. 2024

Proč je pro lidstvo důležitý sníh? Hrozí nám, že si v Česku za 20 let již nezalyžujeme? A ubývá všude na světě sněhu nebo se najdou lokality s opačným trendem? Opravdu lze spustit lavinu jen vysokým hlasem, jak to vidíme ve filmech? A co dělat, pokud se ocitnu v lavinové oblasti nebo dokonce přímo pod lavinou?

20. 2. 2024

Je opravdu současná generace mladých a dospívajících generací tzv. "snowflakes"? Čím to je, že psychická pohoda chybí často i dětem. Je právě mladý věk ideální pro vznik psychického onemocnění? A jaký vliv na psychiku studentů měla pandemie covidu a přinesla i něco pozitivního?

6. 2. 2024

Jaké jsou typy tepelných čerpadel a jak vybírat při jejich nákupu? Kdy se dá očekávat díky úsporám návratnost investice do těchto zařízení? Pohybujeme se v řádu let či desetiletí? A pomohou nám při pořízení dotační programy? To vše zodpovíme s naším hostem, profesorem Radomírem Adamovským z Technické fakulty ČZU.

23. 1. 2024

Co vedlo ke vzniku Fakulty životního prostředí na ČZU a jaká je její historie? Čím je unikátní nový Pavilon environmentálních studií? Jak náročná je práce soudního znalce pro oblast životního prostředí? A jakým způsobem se dá řešit přemnožená zvěř v našich lesích, pomůže návrat velkých šelem?

9. 1. 2024

Co nabízí studijní program Inovativní podnikání a jak se liší od běžných studijních programů? Jak probíhá samotné studium? Kde se vzala inspirace pro podobný projekt? A jaké pozice mohou studenti po absolvování bakalářského studia zastávat? Na to odpoví head coach programu, doktorka Gabriela Dlouhá z Provozně ekonomické fakulty ČZU.

12. 12. 2023

Co si představit pod pojmem agrolesnictví? Jedná se o novou metodu v zemědělství nebo se jen vracíme ke způsobům hospodaření známým již našim předkům? Jak mohou naší krajině a půdě pomoci subtropické a tropické rostliny? A jak složité je vytvořit dotační program? Na to vše odpoví náš dnešní host, profesor Bohdan Lojka z Fakulty tropického zemědělství ČZU.

28. 11. 2023

Jaké jsou cesty introdukcí ryb do našich vod a co k tomu rybáře motivuje? Jak se stane daný druh invazním a dá se invazní druhům bránit? Co se skrývá pod pojmem kulturomika? A v jakém stavu je současné české rybníkářství? To prozradí dnešní host z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, profesor Lukáš Kalous.

31. 10. 2023
Strana 1 z 4