facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcast plný života

Podcast plný života

Podcast plný života přináší rozhovory z prostředí univerzity o zajímavých tématech, projektech i akcích. S moderátorem Adamem Cardou.

Jak nám při výletech do přírody může pomoci nová šikovná aplikace Klíšťapka? Které informace v ní najdeme a naopak, které bude potřeba ještě doplnit? A jak v současnosti pomáhá portál "Senoseč Online" v záchraně srnčat a další zvěře? Můžete se zapojit a také pomoci při záchraně? To vše probereme s dnešním hostem docentem Janem Bartoškou z Provozně ekonomické fakulty.

20. 6. 2023

Jak moc je pro přírodu i život člověka důležitý hmyz? Co dělat s úbytkem některých druhů, který pozorujeme v posledních letech? Můžeme pomoci i my nebo je to na odbornících? A proč je vlastně hmyz u většiny populace vnímám jako "otravný" element, kterého se často štítíme? Na tyto otázky zkusíme odpovědět s dnešními hosty Michalem Knappem a Filipem Harabišem z Fakulty životního prostředí ČZU.

6. 6. 2023

Lesní požáry jsou celosvětově považovány ze velkou hrozbu a škodlivého činitele, který každoročně pohltí miliony hektarů lesa. Uplatňování základních principů prevence vzniku, zvyšování připravenosti lesních porostů na lesní požár a optimalizace vybavenosti a taktiky zdolávání lesních požárů je nezbytná pro zvládání tohoto ničivého živlu. Neméně důležitá je také osvěta a předávání informací o tomto jevu veřejnosti všemi dostupnými prostředky. O problematice lesních požárů v České republice si budeme v tomto díle povídat s Romanem Berčákem z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.

23. 5. 2023

Jaká je současná kvalita potravin? Kdo a jak jí kontroluje? Mají za hranicemi směrem na západ opravdu kvalitnější potraviny v supermarketech než my? A bude patřit budoucnost našeho jídelníčku hmyzu a laboratorně upraveným či vytvořeným potravinám? Otázky týkající se potravinářství a výživy probereme v dnešní epizodě s profesorkou Lenkou Kouřimskou z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.

9. 5. 2023

Co bychom neměli opomenout při přípravě na pracovní pohovor? Jaká povolání jsou momentálně "in" na trhu práce? A připraví nás nástup umělé inteligence o zaměstnání? Kde se dá zjistit, které pozice jsou jejím nástupem nejvíce ohrožené? To a mnoho dalších odpovědí nabídne dnešní host doktorka Kateřina Drahotová z Provozně ekonomické fakulty ČZU.

25. 4. 2023

Bude Evropa připravena do roku 2035 na rozmach elektromobility nebo nás "zachrání" syntetická paliva pro spalovací motory? Je vůbec reálné, abychom vždy a všude využívali výhradně elektromobily? Kdy to dává smysl a kdy naopak elektromobil není výhodný? A jak by dle našeho hosta vypadal ideální automobil pro budoucnost? Byl by to elektromobil, diesel, benzín nebo hybrid? To vše zodpoví náš dnešní host z Technické fakulty ČZU, doktor Petr Jindra.

11. 4. 2023

Proč se v našich lesích kácí stromy, které mají ještě stovky let života před sebou a k čemu jsou dobré staré stromy v lesích? Má větší smysl pomáhat ochraně lesů vysazováním nových stromků nebo naopak ochranou již existujících? A zůstává strom i po smrti zásobárnou CO2? To prozradí náš dnešní host doktor Jan Hofmeister z Fakulty lesnické a dřevařské.

28. 3. 2023

Proč patří obojživelníci do jedné z nejohroženějších skupin živočichů v naší přírodě? Ohrožují je nemoci nebo nedostatečná ochrana? Jsou obojživelníci vázání jen na sladkou vodu či existují výjimky? A jak lze pro ochranu obojživelníků využít bývalé těžební či vojenské areály? To vše prozradí Jiří Vojar z Fakulty životního prostředí ČZU.

14. 3. 2023

Mají studenti jasno při výběru vzdělání o své budoucí profesi a uplatnění na trhu práce? Rozhoduje o výběru profese finanční stránka, flexibilita pracovní doby nebo spíše význam a přínos povolání pro společnost? A jaké obory jsou dnes na trhu práce žádané? To vše se dozvíte od našeho dnešního hosta, doktorky Jitky Jirsákové z Institutu vzdělávání a poradenství ČZU.

28. 2. 2023

Viry ovlivňují naše životy od nepaměti, každý jsme se s nimi setkali, ale jak vlastně vypadají? Jsou živé či nikoliv? Dá se říci, že pandemie koronaviru je za námi nebo nás čeká jiný vývoj? Mají viry i pozitivní přínosy a co si představit pod pojmy Indiana Jones Science a Star Wars Science? Tyto otázky, včetně současné epidemie ptačí chřipky a jejích možných dopadů na lidstvo, probereme v dnešním dílu podcastu s virologem Jiřím Černým.

14. 2. 2023
Strana 1 z 3