facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcast plný života

Podcast plný života

Podcast plný života přináší rozhovory z prostředí univerzity o zajímavých tématech, projektech i akcích. S moderátorem Adamem Cardou.

Jak správně postupovat při ochraně srnčích mláďat a další zvěře při senoseči? Jak s nimi správně manipulovat a co všechno musím vědět a zařídit než vstoupím na pole? Dále se dozvíme, že pravý domácí med od včelaře z Vašeho okolí lze zajistit prostřednictvím aplikace v telefonu. A přestavíme také aplikaci, která nás pomůže ochránit před klíšťaty. To vše se dozvíte v rozhovoru s Janem Bartoškou z Provozně ekonomické fakulty.

12. 7. 2022

S Davidem Farským, ředitelem nově vzniklého pavilonu Výukového centra zpracování zemědělských produktů Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, který vznikl v areálu České zemědělské univerzity. Jedná se o unikátní projekt nejen v Česku, ale také i střední Evropě. Budova sdružuje 6 potravinářských provozů, ale najdete tu i řemeslný obchůdek.

24. 6. 2022
V dalším díle Podcastu plného života se podíváme do světa robotiky. Představíme si robota s názvem Kloubák, který zaujal i vývojáře z Pentagonu. Zjistíme jak složité je aplikování robotů do zemědělství oproti průmyslu. A je možná budoucnost zemědělství bez lidského přičinění? Převezmou stroje veškerou naši práci? To vše probereme s dnešním hostem docentem Milanem Kroulíkem z Technické fakulty ČZU.
7. 6. 2022

Dnešním hostem podcastu je Peter Surový, vedoucí Katedry hospodářské úpravy lesů FLD ČZU. Prozradí vám, jakým způsobem se v dnešním moderním lesnictví využívá UAV technologie a co vše nám umožňuje. Automaticky řízené drony jsou dnes už totiž schopné les proletět a dodat informace o pozicích, výškách a tloušťkách jednotlivých stromů. A jaký vývoj nás v oblasti využití dronů pro měření lesů ještě čeká?

12. 5. 2022

V dalším díle Podcastu plného života s Janem Kazdou se budeme bavit o ochraně rostlin a hmyzu. „Chemickou ochranu chceme omezovat, nahrazujeme ji agrotechnickými a biologickými metodami.“ Jak je to s geneticky modifikovanými plodinami? Máme se jich bát nebo jsou budoucností?

28. 4. 2022

Dalším hostem Podcastu plného života je Miloš Ulman, odborný asistent na Katedře informačních technologií PEF ČZU a spoluautor nového magisterského studijního programu Global Information Security Management (GISM). Proč se vyplatí studovat informační bezpečnost a jak souvisí kyber hrozby s událostmi kolem nás? Odpovědi na tyto otázky a další zajímavosti se dozvíte v dnešním rozhovoru.

13. 4. 2022

Rozhovor s jedním z historicky nejmladších docentů v ČR Hynkem Roubíkem z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze na téma „Potravinová bezpečnost v zemích Globálního Jihu v reakci na válku na Ukrajině.“

1. 4. 2022

Světově uznávaný expert na problematiku čištění odpadních vod a využití umělých mokřadů Jan Vymazal hovoří o aktuálně publikovaných výsledcích výzkumu koncentrací farmak ve 258 světových řekách, jež zveřejnil prestižní časopis PNAS. Jeho tým z katedry aplikované ekologie se na unikátním výzkumu podílel. Nejen o znečištění vod, ale zejména o možných formách nápravy této environmentální zátěže hovoří v nové epizodě podcastu.

14. 3. 2022

Jak je na tom Česká republika s akumulací elektrické energie? Má smysl umisťovat solární panely v pouštích? Je elektromobilita, tak ekologická, jak se tváří? A jaký má Ivan Uhlíř z Technické fakulty ČZU v Praze názor na Green Deal? To vše a mnohem víc, se dozvíš v podcastu, který je zaměřen na elektrickou energii a její akumulaci.

1. 3. 2022