facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcast plný života

Podcast plný života

Podcast plný života přináší rozhovory z prostředí univerzity o zajímavých tématech, projektech i akcích. S moderátorem Adamem Cardou.

Co si představíte pod pojmem plužiny? Mají význam pro naší krajinu a lze pomoci s jejich ochranou? To prozradí dnešní host podcastu plného života. Docentka Kristina Janečková také zodpoví jak vypadá krajina ideální pro výcvik ceremoniálních koní a jaké stopy v naší krajině zanechal komunistický režim a jeho působení.

22. 11. 2022

V dnešním dílu Podcastu plného života se zaměříme na Provozně ekonomickou fakultu. S jejím děkanem probereme nové studijní obory, propojení studia s praxí a také se zaměříme na distanční výuku. Jak vlastně funguje v praxi a jak by měla vypadat v budoucnu? To vše zodpoví dnešní host, děkan provozně ekonomické fakulty Tomáš Šubrt.

8. 11. 2022

ČZU je v zahraničních žebříčcích nejvýše postavenou českou univerzitou v oblasti udržitelnosti. Používáme zde fotovoltaiku, geotermální energii, maximálně využíváme dešťovou vodu a kromě aplikace moderních technologií vedoucí k úspoře, jsme vymysleli například speciální kompostér, který si poradí s živočišným odpadem a zároveň vyrábí energii.

25. 10. 2022

Absolvent ČZU Tomáš Vaňourek se rozhodl objevit svět a jak sám říká, stále je co objevovat. Vydal se po stopách cestovatelských legend Jiřího Hanzelky a Miroslava Zikmunda, který mu sám expedici posvětil. Oproti cestovatelské dvojici H+Z plánuje procestovat i Spojené státy americké, momentálně má ovšem vůz uvězněný v Súdánu a sám se vrátil do Česka....

10. 10. 2022

Jak žijí studenti na ČZU mimo posluchárny? Jaké aktivity a spolky pro ně univerzita nabízí? A jaké možnosti zahraničních pobytů mohou studenti ČZU využít? To vše probereme s dnešním hostem Podcastu plného života a tím je Ondřej Votinský z Oddělení mezinárodních vztahů.

27. 9. 2022

Jak správně postupovat při ochraně srnčích mláďat a další zvěře při senoseči? Jak s nimi správně manipulovat a co všechno musím vědět a zařídit než vstoupím na pole? Dále se dozvíme, že pravý domácí med od včelaře z Vašeho okolí lze zajistit prostřednictvím aplikace v telefonu. A přestavíme také aplikaci, která nás pomůže ochránit před klíšťaty. To vše se dozvíte v rozhovoru s Janem Bartoškou z Provozně ekonomické fakulty.

12. 7. 2022

S Davidem Farským, ředitelem nově vzniklého pavilonu Výukového centra zpracování zemědělských produktů Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, který vznikl v areálu České zemědělské univerzity. Jedná se o unikátní projekt nejen v Česku, ale také i střední Evropě. Budova sdružuje 6 potravinářských provozů, ale najdete tu i řemeslný obchůdek.

24. 6. 2022
V dalším díle Podcastu plného života se podíváme do světa robotiky. Představíme si robota s názvem Kloubák, který zaujal i vývojáře z Pentagonu. Zjistíme jak složité je aplikování robotů do zemědělství oproti průmyslu. A je možná budoucnost zemědělství bez lidského přičinění? Převezmou stroje veškerou naši práci? To vše probereme s dnešním hostem docentem Milanem Kroulíkem z Technické fakulty ČZU.
7. 6. 2022

Dnešním hostem podcastu je Peter Surový, vedoucí Katedry hospodářské úpravy lesů FLD ČZU. Prozradí vám, jakým způsobem se v dnešním moderním lesnictví využívá UAV technologie a co vše nám umožňuje. Automaticky řízené drony jsou dnes už totiž schopné les proletět a dodat informace o pozicích, výškách a tloušťkách jednotlivých stromů. A jaký vývoj nás v oblasti využití dronů pro měření lesů ještě čeká?

12. 5. 2022

V dalším díle Podcastu plného života s Janem Kazdou se budeme bavit o ochraně rostlin a hmyzu. „Chemickou ochranu chceme omezovat, nahrazujeme ji agrotechnickými a biologickými metodami.“ Jak je to s geneticky modifikovanými plodinami? Máme se jich bát nebo jsou budoucností?

28. 4. 2022
Strana 1 z 2