
Podcast plný života
Podcast plný života přináší rozhovory z prostředí univerzity o zajímavých tématech, projektech i akcích. S moderátorem Adamem Cardou.
Jak nám při výletech do přírody může pomoci nová šikovná aplikace Klíšťapka? Které informace v ní najdeme a naopak, které bude potřeba ještě doplnit? A jak v současnosti pomáhá portál "Senoseč Online" v záchraně srnčat a další zvěře? Můžete se zapojit a také pomoci při záchraně? To vše probereme s dnešním hostem docentem Janem Bartoškou z Provozně ekonomické fakulty.
Jak moc je pro přírodu i život člověka důležitý hmyz? Co dělat s úbytkem některých druhů, který pozorujeme v posledních letech? Můžeme pomoci i my nebo je to na odbornících? A proč je vlastně hmyz u většiny populace vnímám jako "otravný" element, kterého se často štítíme? Na tyto otázky zkusíme odpovědět s dnešními hosty Michalem Knappem a Filipem Harabišem z Fakulty životního prostředí ČZU.
Lesní požáry jsou celosvětově považovány ze velkou hrozbu a škodlivého činitele, který každoročně pohltí miliony hektarů lesa. Uplatňování základních principů prevence vzniku, zvyšování připravenosti lesních porostů na lesní požár a optimalizace vybavenosti a taktiky zdolávání lesních požárů je nezbytná pro zvládání tohoto ničivého živlu. Neméně důležitá je také osvěta a předávání informací o tomto jevu veřejnosti všemi dostupnými prostředky. O problematice lesních požárů v České republice si budeme v tomto díle povídat s Romanem Berčákem z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU v Praze.
Jaká je současná kvalita potravin? Kdo a jak jí kontroluje? Mají za hranicemi směrem na západ opravdu kvalitnější potraviny v supermarketech než my? A bude patřit budoucnost našeho jídelníčku hmyzu a laboratorně upraveným či vytvořeným potravinám? Otázky týkající se potravinářství a výživy probereme v dnešní epizodě s profesorkou Lenkou Kouřimskou z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů.
Co bychom neměli opomenout při přípravě na pracovní pohovor? Jaká povolání jsou momentálně "in" na trhu práce? A připraví nás nástup umělé inteligence o zaměstnání? Kde se dá zjistit, které pozice jsou jejím nástupem nejvíce ohrožené? To a mnoho dalších odpovědí nabídne dnešní host doktorka Kateřina Drahotová z Provozně ekonomické fakulty ČZU.
Bude Evropa připravena do roku 2035 na rozmach elektromobility nebo nás "zachrání" syntetická paliva pro spalovací motory? Je vůbec reálné, abychom vždy a všude využívali výhradně elektromobily? Kdy to dává smysl a kdy naopak elektromobil není výhodný? A jak by dle našeho hosta vypadal ideální automobil pro budoucnost? Byl by to elektromobil, diesel, benzín nebo hybrid? To vše zodpoví náš dnešní host z Technické fakulty ČZU, doktor Petr Jindra.
Proč se v našich lesích kácí stromy, které mají ještě stovky let života před sebou a k čemu jsou dobré staré stromy v lesích? Má větší smysl pomáhat ochraně lesů vysazováním nových stromků nebo naopak ochranou již existujících? A zůstává strom i po smrti zásobárnou CO2? To prozradí náš dnešní host doktor Jan Hofmeister z Fakulty lesnické a dřevařské.
Proč patří obojživelníci do jedné z nejohroženějších skupin živočichů v naší přírodě? Ohrožují je nemoci nebo nedostatečná ochrana? Jsou obojživelníci vázání jen na sladkou vodu či existují výjimky? A jak lze pro ochranu obojživelníků využít bývalé těžební či vojenské areály? To vše prozradí Jiří Vojar z Fakulty životního prostředí ČZU.
Mají studenti jasno při výběru vzdělání o své budoucí profesi a uplatnění na trhu práce? Rozhoduje o výběru profese finanční stránka, flexibilita pracovní doby nebo spíše význam a přínos povolání pro společnost? A jaké obory jsou dnes na trhu práce žádané? To vše se dozvíte od našeho dnešního hosta, doktorky Jitky Jirsákové z Institutu vzdělávání a poradenství ČZU.
Viry ovlivňují naše životy od nepaměti, každý jsme se s nimi setkali, ale jak vlastně vypadají? Jsou živé či nikoliv? Dá se říci, že pandemie koronaviru je za námi nebo nás čeká jiný vývoj? Mají viry i pozitivní přínosy a co si představit pod pojmy Indiana Jones Science a Star Wars Science? Tyto otázky, včetně současné epidemie ptačí chřipky a jejích možných dopadů na lidstvo, probereme v dnešním dílu podcastu s virologem Jiřím Černým.
- Začátek
- Předchozí
- 1
- 2
- 3
- Následující
- Konec
-
Asia Dispatch
-
Asie v souvislostech
-
Balast
-
CarbonCast
-
Chci vědět
-
CHEmic
-
De Facto
-
Elektron
-
Forum Radio
-
Horizont Evropa
-
INOVACAST
-
Jedničky a nuly
-
Místo problémů
-
Neuron Podcast
-
Noc vědců
-
Ochutnej (Přírodo)vědu
-
Open Science Podcast
-
Podcast číslo 8
-
Podcast ELI Beamlines
-
Podcast VŠB-TUO
-
Podcast plný života
-
Podcast pro soudobé dějiny
-
Praha inovační
-
Projektor
-
Přepište dějiny
-
PoKaFI
-
Science slam MUNI
-
Středověk (jinak) trvá
-
Ta-meri
-
Talking Economics
-
Technicky vzato
-
The Business Wave
-
UPCE On Air
-
UTButebe
-
Podcast Akademie věd
-
Vodakást
-
vysvětli: podcast