facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcast plný života

Podcast plný života

Podcast plný života přináší rozhovory z prostředí univerzity o zajímavých tématech, projektech i akcích. S moderátorem Adamem Cardou.

Proč patří obojživelníci do jedné z nejohroženějších skupin živočichů v naší přírodě? Ohrožují je nemoci nebo nedostatečná ochrana? Jsou obojživelníci vázání jen na sladkou vodu či existují výjimky? A jak lze pro ochranu obojživelníků využít bývalé těžební či vojenské areály? To vše prozradí Jiří Vojar z Fakulty životního prostředí ČZU.

14. 3. 2023

Mají studenti jasno při výběru vzdělání o své budoucí profesi a uplatnění na trhu práce? Rozhoduje o výběru profese finanční stránka, flexibilita pracovní doby nebo spíše význam a přínos povolání pro společnost? A jaké obory jsou dnes na trhu práce žádané? To vše se dozvíte od našeho dnešního hosta, doktorky Jitky Jirsákové z Institutu vzdělávání a poradenství ČZU.

28. 2. 2023

Viry ovlivňují naše životy od nepaměti, každý jsme se s nimi setkali, ale jak vlastně vypadají? Jsou živé či nikoliv? Dá se říci, že pandemie koronaviru je za námi nebo nás čeká jiný vývoj? Mají viry i pozitivní přínosy a co si představit pod pojmy Indiana Jones Science a Star Wars Science? Tyto otázky, včetně současné epidemie ptačí chřipky a jejích možných dopadů na lidstvo, probereme v dnešním dílu podcastu s virologem Jiřím Černým.

14. 2. 2023

Jak složité je připravit kompletní předpověď počasí pro jeden den? Proč předpovědi mnohdy nevychází a jak moc dopředu lze předpovědět počasí se 100% zárukou? Mění se v současné době klima opravdu rychleji než tomu bylo v minulosti? Budou povodně, tornáda, sucha a další živelné katastrofy častější? A je letošní zima, která střídá teploty jak na houpačce, výjimečná? Odpovědi přinese rozhovor s meteorologem doktorem Martinem Možným.

31. 1. 2023

Jak hodnotí letošní kampaň a průběh voleb politologové? Jaký vliv na samotnou volbu a voliče mají předvolební průzkumy nebo třeba počasí? A jaké bylo největší překvapení voleb pro našeho hosta? To nám prozradí politolog z Provozně ekonomické fakulty ČZU Milan Školník.

17. 1. 2023

Modelářem je od dětství a dnes se mu koníček stal prací. Jeho drony zaujaly nejen ministry obrany evropských zemí, ale budou pomáhat na polích, v sadech i v lesích. Svými profesionálními modely letadel pak upoutal pozornost SAAB Aeronauticals. Jak vlastně vznikají profesionální RC modely proudových letadel? A co vedlo ke vzniku prototypové laboratoře ProLab? To prozradí dnešní host Petr Hnízdil z Technické fakulty ČZU.

20. 12. 2022

Jaké zajímavé výsledky ukázalo telemetrické sledování divočáků a jelenů. A jak tyto výsledky pomohly v boji s nebezpečnou chorobou prasat – africkým morem. Věděli jste, že vědci vyvinuli sledovací zařízení do fotopastí, které v případě krádeže umožní vypátrat zloděje? V jakém případě bychom mohli mít divoká prasata i v našich obývácích? Nejen to se dozvíte v dnešním díle podcastu, ve kterém si budeme povídat se zástupcem vedoucího katedry Myslivosti a lesnické zoologie FLD ČZU v Praze Milošem Ježkem.

6. 12. 2022

Co si představíte pod pojmem plužiny? Mají význam pro naší krajinu a lze pomoci s jejich ochranou? To prozradí dnešní host podcastu plného života. Docentka Kristina Janečková také zodpoví jak vypadá krajina ideální pro výcvik ceremoniálních koní a jaké stopy v naší krajině zanechal komunistický režim a jeho působení.

22. 11. 2022

V dnešním dílu Podcastu plného života se zaměříme na Provozně ekonomickou fakultu. S jejím děkanem probereme nové studijní obory, propojení studia s praxí a také se zaměříme na distanční výuku. Jak vlastně funguje v praxi a jak by měla vypadat v budoucnu? To vše zodpoví dnešní host, děkan provozně ekonomické fakulty Tomáš Šubrt.

8. 11. 2022

ČZU je v zahraničních žebříčcích nejvýše postavenou českou univerzitou v oblasti udržitelnosti. Používáme zde fotovoltaiku, geotermální energii, maximálně využíváme dešťovou vodu a kromě aplikace moderních technologií vedoucí k úspoře, jsme vymysleli například speciální kompostér, který si poradí s živočišným odpadem a zároveň vyrábí energii.

25. 10. 2022
Strana 1 z 3