facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ta-meri

Ta-meri

Ta-meri: Podcast Českého egyptologického ústavu FF UK o Egyptě a egyptologii je první český podcast zaměřený na starověký Egypt. Věnuje se Egyptu, egyptologii a egyptologům. Dozvíte se, co zkoumáme, co to obnáší být egyptologem, co se děje na expedici, jak se žilo ve starém Egyptě a spoustu dalších zajímavostí.

Expedice a život na nich: To je téma listopadového dílu podcastu Ta-meri s dr. Katarínou Arias.

28. 11. 2023

V říjnovém díle podcastu Ta-meri vzpomínáme na významného českého egyptologa Jaromíra Málka, který měl právě v říjnu tohoto roku oslavit kulaté životní jubileum. Bohužel se ho již nedožil a letos v květnu nás navždy opustil. Do nahrávacího studia jsme proto pozvali Hanu Navrátilovou, kolegyni dr. Málka. V rozhovoru s Lucií Jiráskovou se s námi o ně podělí a zároveň více přiblíží život a vědecké dílo tohoto významného českého egyptologa.

24. 10. 2023

Kam za staroegyptskými památkami v Česku? A jak se sem tyto předměty dostávaly? O tom je zářijový díl podcastu Ta-meri s dr. Pavlem Onderkou.

27. 9. 2023

Paulína Šútorová, doktorandkou na univerzitě v Trevíru, hovoří o svojí práci, svých rozmanitých studiích a expedicích, kterých se zúčastnila.

29. 8. 2023

Červencový díl podcastu Ta-meri s restaurátorkou Alexandrou Kosinovou, která mluví o konzervátorských a restauračních pracích v Egyptě a Súdánu a o tom, proč je důležité chránit památky.

26. 7. 2023

Hostem dalšího dílu podcastu Ta-meri je Miroslav Bárta a mluví o Abúsíru, lokalitě, kterou zkoumá Český egyptologický ústav FF UK.

28. 6. 2023

Lucie Jirásková a Veronika Dulíková povídají o výstavách, které připravil Český egyptologický ústav FF UK, a jejich plánování, vytváření a životě.

31. 5. 2023

Druhý díl podcastu Ta-meri od Českého egyptologického ústavu FF UK. Hostem je aktuální ředitelka ústavu, dr. Renata Landgráfová. Mluvíme o tom, jaké to je být ve vedoucí pozici, co by ráda změnila, o výzkumu šachtových hrobek v Abúsíru, jejím nynějším bádání, o práci v Egyptě a o jejich zájmech mimo egyptologii.

26. 4. 2023

Premiérový díl podcastu Ta-meri, který připravuje Český egyptologický ústav FF UK. V prvním díle si povídáme s Miroslavem Vernerem o jeho nejnovější knize (Vzpomínky na Núbii, zmizelou zemi zlata), dále o núbijské kampani, historii ústavu, Abúsíru a o jeho aktuální práci.

29. 3. 2023