Od zvědavosti k profesi: Rozhovor o vývoji role data stewardů ve výzkumném prostředí
- Autor článku: ne
- Zdroj: EOSC
Nakládání s daty je individuální, v každém oboru to půjde jinak, ale vždycky to musí dávat smysl, shodují se data stewardi Tereza Motalová a Martin Schätz. Péče o data se teď totiž stává nejen trendem, ale hlavně nutností.
- Základní údaje
- EOSC
- Rozhovory
Tomáš Bystroň: Recyklace katalyzátorů omezí spotřebu drahých kovů v průmyslu
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
Tomáš Bystroň je součástí týmu, který získal od Grantové agentury České republiky (GA ČR) a americké National Science Foundation (NSF) podporu na mezinárodní projekt Studium nanostrukturních elektrod pro selektivní recyklaci homogenních katalyzátorů. Přečtěte si, jak tento projekt ušetří životní prostředí i finance firmám v průmyslu.
- Základní údaje
- Vysoká škola chemicko-technologická v Praze
- Rozhovory
Alena Moudrá: Když zabráníme zánětu, mohli bychom Alzheimera léčit dříve než propukne
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz pro SIC
Po letech strávených v zahraničí přesídlila do Národního ústavu duševního zdraví. Díky podpoře Středočeského inovačního centra (SIC) v něm studuje vliv mikrobiomu na rozvoj Alzheimerovy choroby. Alena Moudrá přináší do středočeského výzkumu atraktivní téma, ale také neotřelý přístup k vědě a studentům.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz pro SIC
- Rozhovory
Václav Kaška: 35. výročí sametové revoluce. Máme co slavit?
- Autor článku: ne
- Zdroj: Masarykova univerzita
Kam se ubírala česká společnost po událostech 17. listopadu 1989 a jaké změny se odehrály v prostředí Masarykovy univerzity? Ze současného pohledu historiků na to podle Václava Kašky existují věcné odpovědi.
- Základní údaje
- Masarykova univerzita
- Rozhovory
Lucie Plíhalová: Ve vědě vás neúspěch nesmí odradit
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci
„Zvídavost,“ vypálí bez rozmyšlení odpověď na otázku, jaká vlastnost je důležitá pro vědce. „A trpělivost,“ dodává. Ví, o čem mluví. Ve světě vědy se totiž dokázala prosadit. Věřila si, a i když se jí některé věci nedařily hned, nenechala se odradit. Docentka Přírodovědecké fakulty, vedoucí Katedry chemické biologie, prorektorka pro vědu a výzkum Univerzity Palackého.
- Základní údaje
- Univerzita Palackého v Olomouci
- Rozhovory
Petr Konvalinka: Vidím TA ČR jako součást „Týmu Česko“, který bude mít i mezinárodní renomé
- Autor článku: ano
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Petr Konvalinka je šestým rokem předsedou Technologické agentury ČR, která slaví 15 let existence. Je hrdý na to, že se pod TA ČR sjednotila administrace mnoha rezortních programů, že TA ČR udává trendy i v zahraničí a věnuje se také popularizaci vědy a podpoře kreativity u dětí. Čtěte více v bilančním rozhovoru k výročí TA ČR.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Rozhovory a profily
Martin Richter: Mluvte s AI jako s člověkem. Může vás myšlenkově posunout
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Karlova
Podle Martina Richtera z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy je všechno je odvislé od dobře napsané instrukce neboli promptu, pro AI. Pak je podle něj umělá inteligence schopná kvalitního feedbacku, interaktivního vzdělávání a dokáže i snížit míru dezinformací ve společnosti.
- Základní údaje
- Univerzita Karlova
- Rozhovory a profily
Jan Bízik: Mobility Innovation Hub vznikl s cílem propojit klíčové hráče
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
Agentura CzechInvest ve svém projektu Technologická inkubace podporuje i firmy z oblasti mobilty, zřídila pro ně Mobility Innovation Hub. Jak si české firmy vedou v této náročné oblasti a kde se jim daří? Čtěte v rozhovoru s ředitelem HUBu Janem Bízikem.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Rozhovory a profily
Yuya Koshiba: S lasery z Dolních Břežan do vesmíru
- Autor článku: ano
- Zdroj: Vědavýzkum.cz
Yuya Koshiba je vědeckým pracovníkem v Centru HiLASE, špičkovém pracovišti v Dolních Břežanech, které vyvíjí nové lasery. Jeho projekt má za cíl vyvinout výkonný a velmi rychlý laser, který pracuje na specifické vlnové délce světla. Výzkum by mohl by vést například k vývoji nových aplikací v technologiích používaných ve vesmíru. Jeho výzkumný pobyt ve Středočeském kraji je hrazen z programu MERIT Středočeského inovačního centra.
- Základní údaje
- Vědavýzkum.cz
- Rozhovory a profily
Ivan Holoubek: Zpočátku jsme měli na RECETOXu jen pár přístrojů, které patřily spíš do muzea
- Autor článku: ne
- Zdroj: RECETOX
Ivan Holoubek, původní profesí organický a environmentální chemik, je jednou z ústředních postav, které v roce 1983 stály za založením nynějšího centra RECETOX. Letos na podzim vydal online knihu Chemické látky kolem nás a v nás v otázkách a odpovědích, nadále poskytuje svou odbornou expertizu médiím a nepřestává se zajímat o dění ve světě kolem.
- Základní údaje
- RECETOX
- Rozhovory a profily
Strana 1 z 90