Vědci z MUNI publikovali v Nature článek o integraci geneticky vzdálených skupin ve středověku
- Autor článku: ne
- Zdroj: Masarykova univerzita v Brně
Vědci z Masarykovy univerzity společně s mezinárodním týmem provedli archeogenetickou analýzu více než 700 lidských koster z raného středověku. Dvě velká pohřebiště, Mödling a Leobersdorf, byla geneticky analyzována v celém svém rozsahu. Překvapivým výsledkem bylo, že jedinci z Leobersdorfu byli většinou východoasijského původu, zatímco pohřbení v Mödlingu měli většinou evropské předky. Jak vědci uvádějí v prestižním časopise Nature, obě komunity žily vedle sebe po dobu nejméně šesti generací.
- Základní údaje
- Masarykova univerzita v Brně
- Věda
Neformální praktiky v soudnictví mají velký vliv na výběr soudců i výklad zákonů
- Autor článku: ne
- Zdroj: Masarykova univerzita
Odborníci z Právnické fakulty Masarykovy univerzity se dlouhodobě věnují výzkumu soudnictví, mimo jiné i jeho neformálním stránkám.
- Základní údaje
- Masarykova univerzita
- Věda
Archeologové UK odhalují kontakty ve Středomoří
- Autor článku: ne
- Zdroj: Univerzita Karlova
Bájná Trója, antický Pergamon v Malé Asii anebo ostrov Samothráké. Tam všude pracoval Peter Pavúk, jenž v letech 2013 až 2022 řídil Ústav pro klasickou archeologii Filozofické fakulty UK v Praze. Nyní svůj odborný zájem směřuje s kolegy na ostrov jiný: na málo probádaný Skopelos s jeho částí Stafylos v severním Egejském moři.
- Základní údaje
- Univerzita Karlova
- Věda
Zběsilý tanec obřích exoplanet
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR
Astronomové objevili planetární systém, který vykazuje dosud nejsilnější pozorovanou gravitační interakci mezi dvěma obřími planetami. Tento gravitační tanec je tak silný, že způsobuje zdánlivé změny periody oběhu planet v řádu dní! Planetární systém TOI-4504, který navíc také hostí malou planetu o velikosti mezi Zemí a Neptunem, představuje velmi důležitý objev, který astronomům umožní lépe porozumět formování a vývoji planetárních soustav.
- Základní údaje
- Akademie věd ČR
- Věda
Spinové vlny jsou klíčem k vyřešení energetické náročnosti AI, v Brně zjednodušili jejich měření
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC VUT
Rostoucí vliv umělé inteligence s sebou nese obrovské energetické nároky, které zase přinášejí rozsáhlé klimatické výzvy. Řešení se nabízí v přenosu informací pomocí krátkých spinových vln v magnetických materiálech. Doposud však bylo těžké tyto vlny měřit, šlo to jen na na velkých synchrotronech. Ondřej Wojewoda z CEITEC VUT ve své dizertační práci přináší revoluční řešení: pomocí Mieho rezonancí v dielektrických materiálech vyvinul metodu, která umožňuje efektivní měření krátkých spinových vln běžnou laboratorní technikou.
- Základní údaje
- CEITEC VUT
- Věda
Pradávný mikroorganismus pomohl vědcům z CEITEC odhalit protein spojený s buněčnou odolností vůči stresu
- Autor článku: ne
- Zdroj: CEITEC
Výzkumný tým Gabriela Dema z CEITEC Masarykovy univerzity (MUNI) objevil nový protein, který hraje důležitou roli při řízení výroby bílkovin v buňkách jedněch z nejodolnějších a nejstarších typů mikroorganismů na světě. Tento objev přispívá k našemu chápání toho, jak buňky šetří energii a přežívají v extrémním prostředí.
- Základní údaje
- CEITEC
- Věda
Publikace CESNET a FIT ČVUT v časopise Nature Scientific Data potvrzuje výjimečnost dlouhodobého sběru síťových dat
- Autor článku: ne
- Zdroj: CESNET
Vědecký tým ze sdružení CESNET a Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) vytvořil unikátní datovou sadu zachycující roční síťový provoz v národní akademické síti. Tato datová sada, využitelná pro pokročilé metody strojového učení a detekci kybernetických hrozeb, získala prestižní publikační prostor v časopise Nature Scientific Data.
- Základní údaje
- CESNET
- Věda
VŠB-TUO se podílí na vývoji budoucí jednotné architektury evropských automobilů
- Autor článku: ne
- Zdroj: VŠB - Technická univerzita Ostrava
Vyvinout a zahájit pilotní integrace evropského řešení softwarově definovaných vozidel (SDV), tedy vozidel nové generace 2030+, je cílem tříletého mezinárodního projektu HAL4SDV z programu Horizon, který propojuje partnery z evropských automobilek, jejich špičkových vývojových dodavatelských společností a několika vybraných výzkumných institucí celkem z 12 zemí.
- Základní údaje
- VŠB - Technická univerzita Ostrava
- Věda
Elektromobily jsou ekologičtější než auta se spalovacími motory, zjistili vědci z VUT
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vysoké učení technické v Brně
Nová vědecká studie výzkumníků v čele s Kamilem Jaššem z Ústavu elektrotechnologie Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT (FEKT) přináší zásadní zjištění v diskuzi o environmentálním dopadu elektromobilů. Výzkum vyvrací rozšířené tvrzení, že elektromobily mají během svého životního cyklu vyšší emise než vozidla se spalovacími motory.
- Základní údaje
- Vysoké učení technické v Brně
- Věda
Výzkum vůní: Odkaz královny Kleopatry, egyptské rituály a antické dědictví
- Autor článku: ne
- Zdroj: Akademie věd ČR
Egypťané, Řekové i Římané využívali vonné masti, oleje a parfémy v rituálech, medicíně i kosmetice. Po více než 2000 letech se antické vůně pokoušejí „oživit“ vědci z mezioborového týmu kanadského badatele Seana Coughlina, jenž působí ve Filosofickém ústavu AV ČR a Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.
- Základní údaje
- Akademie věd ČR
- Věda
Strana 1 z 412