Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Víte, jak využít umělou inteligenci pro vědecko-výzkumnou práci? Jak vypadá efektivní komunikace s jazykovými modely? A co víte o etice používání AI ve výzkumných procesech? Portál VědaVýzkum.cz vás zve na workshops Michaelou Liegertovou, proděkankou pro rozvoj a kvalitu Přírodovědecké fakulty Univerzity J. E. Purkyně. Setkání se uskuteční 15. května 2025 v Praze.

Interaktivní workshop, který se uskuteční ve čtvrtek 15. května od 10 hodin v konferenčním sále na Ústavu fyziky plazmatu AV ČR na Ládví, představí komplexní přehled využití nástrojů generativní umělé inteligence pro podporu a zefektivnění vědecko-výzkumné činnosti.

V teoreticko-demonstrační části se účastníci seznámí s principy efektivní komunikace s jazykovými modely, strategiemi tvorby pokročilých promptů a praktickými aplikacemi AI nástrojů napříč celým výzkumným cyklem – od generování výzkumných otázek a rešerše literatury přes návrh experimentů a analýzu dat až po publikační činnost a diseminaci výsledků.

V praktické části si účastníci přímo vyzkouší vytváření specializovaných AI asistentů pro konkrétní výzkumné úkoly, analýzu dat pomocí AI, tvorbu schémat a vizualizací, i optimalizaci akademických textů. Důraz bude kladen na kritické zhodnocení výstupů AI a etický přístup k implementaci těchto technologií do výzkumného procesu. Účastníci by si měli přinést vlastní notebooky.

„Workshop poskytne účastníkům nejen teoretické znalosti, ale především praktické dovednosti pro okamžité využití generativní AI ve vlastní vědecko-výzkumné praxi,“ upřesňuje Michaela Liegertová, která byla jednou z přednášejících na loňské konferenci, kterou pravidelně pořádá portál VědaVýzkum.cz. Na konferenci Liegertová ukázala, jak je možné komunikovat vědu pomocí digitálních person a AI avatarů, počínaje statickými prezentéry s předpřipraveným obsahem a konče interaktivními, vícejazyčnými avatary, kteří reagují na podněty v reálném čase. Díky pokročilým multimodálním aplikacím, se tak otevírá nová cesta pro inovativní a poutavou komunikaci vědeckých poznatků širšímu publiku. Stejně tak Michaela Liegertová upozornila i na případná úskalí a limity zmíněné technologie.

V případě vašeho zájmu o účast na semináři je nutné se co nejdříve registrovat – kapacita semináře je omezena.

Seminář: Využití generativní AI ve vědecko-výzkumné činnosti: Od teorie k praxi

Kdy: 15. 5. 2025, 10–13.30 hodin

Kde: Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, U Slovanky 2525/1a, 18200 Praha 8 – Libeň

Cena semináře: 2 990 Kč (bez DPH)

 

Zdroj: VědaVýzkum.cz


Michaela Liegertová působí jako proděkanka pro rozvoj a kvalitu na Přírodovědecké fakultě UJEP. Od roku 2023 se intenzivně věnuje tématu integrace nástrojů generativní umělé inteligence do vědeckého výzkumu a vzdělávání. Je členkou celorepublikové pracovní skupiny pro AI na vysokých školách. Organizuje přednášky a praktické workshopy pro výzkumné a vzdělávací instituce po celé České republice.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Z redakce