Vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR, ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi, odhalili původ mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii, které patří mezi nejbohatší na světě.
- Základní údaje
- Grantová agentura ČR
- Věda
Vědci z Botanického ústavu Akademie věd ČR, ve spolupráci s dalšími výzkumnými institucemi, odhalili původ mimořádné druhové bohatosti luk v rumunské Transylvánii, které patří mezi nejbohatší na světě.
Zemědělci před dvěma dekádami přestali využívat antibiotika v chovech hospodářských zvířat a nahradili je zinkem. Tehdy se předpokládalo, že tento krok bude k životnímu prostředí s ohledem na rozvoj antimikrobiální rezistence šetrnější. Výzkum odborníků z Ústavu chemie a biochemie AF Mendelovy univerzity v Brně ale prokázal, že výraznější změnu nepřinesl.
Velkého úspěchu dosáhli vědci a vědkyně UK. Pětici z nich se podařilo získat prestižní ERC Consolidator grant. To je nebývalý úspěch nejen pro samotné badatele, ale pro celou Českou republiku, která ve srovnání s ostatními státy evropské sedmadvacítky dosud nepatřila zrovna k nejúspěšnějším v získávání prestižních grantů Evropské výzkumné rady.
Vitamin E acetát a některé další látky obsažené v liquidech e-cigaret deformují a oslabují ochrannou lipidovou vrstvu uvnitř plic. Zjistili to vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR ve spolupráci s Helsinskou univerzitou. Studii vydal časopis Scientific reports v nakladatelství Nature.
Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci popsali mechanismus, pomocí kterého si bakterie vytváří odolnost k nanočásticím stříbra, jež mohou vrátit antibiotikům jejich ztracenou sílu. Odborníci zjistili, že bakterie vystavené nanočásticím stříbra nadměrně produkují látky, pomocí kterých přinutí nanočástice stříbra ke shlukování a ty poté ztratí svoji antibakteriální účinnost.
Odborníci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity objevili nové mechanismy, které řídí dělení nádorových buněk. Jejich zjištění představuje odrazový můstek pro budoucí vývoj léčiv.
Nový výzkum týmu Svatopluka Civiše z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR odhaluje možný zdroj vody na Zemi. Ta mohla vzniknout na povrchu meteoritů bombardováním hvězdným (a v našem případě také slunečním) větrem.
Kratičké zahledění se, pocit déjà vu, stavy bezvědomí s křečemi i zmatenost trvající týdny. Epileptické záchvaty vypadají různě. Zpravidla však přicházejí nečekaně. I když ne tak docela… Výpočetní neurovědec Jaroslav Hlinka z Ústavu informatiky AV ČR se modelováním dynamiky epileptických záchvatů dlouhodobě zabývá.
Tým odborníků v čele s Petrem Münsterem z Ústavu telekomunikací Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií (FEKT VUT) se od června 2024 podílí na záchraně nejstarší komplexně dochované konstrukce stropu v České republice na hradě Zvíkov. Pomáhají jim k tomu optická vlákna.
Milan Heczko z Ústavu fyziky materiálů AV ČR v rámci svého JUNIOR STAR projektu navazuje na své předešlé úspěchy a pokračuje v inovativním výzkumu v oblasti vývoje slitin za pomoci 3D tisku, a to i ve spolupráci s americkou NASA. Projekt má potenciál nejen zaplnit mezery v dosavadních znalostech, ale také vyvinout novou slitinu s unikátními vlastnostmi.