Vlákna - podcast programu Odolná společnost pro 21. století Strategie AV21. Jednotlivé epizody se věnují různým vrstvám a oblastem širokého tématu resilience. Dva lidé z akademické sféry zkoumají důvěru v instituce, společenskou kohezi, psychickou odolnost, klimatickou spravedlnost, nerůst, zranitelnost, rovné zacházení a další. Připravuje Magdalena Trusinová.
Vlákna
Jak mohou různé složky společnosti a komunity zvyšovat svoji odolnost přemýšlením? V čem mohou principy resilienčního myšlení podpořit přípravu na katastrofy? Otázky pro výzkumnici z Institutu SYRI, CzechGlobe a katedry environmentalistiky na FSS MUNI Annu Bromovou a vedoucí klimatických programů Člověka v tísni Magdalenu Davis.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Vlákna
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/4GZR2Pm6YfBAEyA9rnNaot
Jak jsou spolu provázané individuální, institucionální a sociální odolnost? A proč je nezbytný multisystémový přístup k resilienci? Jaká jsou specifika teorie odolnosti ve vztahu k traumatu?
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Vlákna
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/704jHPc5PJ22wPtKnOKUJu
How does the interdependence between individual, institutional and social resilience work? Why do we need to use the concept of multisystemic approach? And what are the specificities of the resilience theory approach to trauma? Guests of the episode called The Multisystemic Resilience and the Trauma offer some insights and answers to those questions. Listen to French neuropsychiatrist Boris Cyrulnik, who popularized the concept of resilience, and founder and director of Resilience Research Centre at Dalhousie University, Canada, Michael Ungar, who promotes the multisystemic approach to the resilience.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Vlákna
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/19l1d60G5YADz7u84ipDuv
Covidové příběhy - sdílely je zdravotní sestry se socioložkou Marií Pospíšilovou ze SOU AVČR, jsou v názvu připravované knihy, na které spolupracoval odborník na média, organizace a vládnutí Josef Pallas z univerzity v Uppsale. Jaké poznání nabízejí humanitní vědy ohledně pandemie covidu 19? Co nás začátek pandemie naučil o odolnosti? A jaké příležitosti jsme jako společnost v souvislosti s covidem 19 promarnili?
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Vlákna
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/4yxxavPRNvneLGZB8sLom7
Epizoda Život nabízí vhled do kritického myšlení Frankfurtské školy, vysvětlení, jaké jsou limity současného pojetí vlastnictví a kde jsou jeho kořeny. Dojde i na inspirativní myšlenky z eko-feministické tradice, na kritiku myšlení v pojmech subjektu a objektu a na pozvolné společenské transformace. O životě spolu mluví dvě filozofky, Eva von Redecker a Iwona Janicka ze CETE-P, Centra pro etiku životního prostředí a technologií Praha na Akademii věd.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Vlákna
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/6R6DK0C4onXNNJkJJNcZ69
Tereza Virtová z Filosofického ústavu a Institutu SYRI zkoumala spolu s Barborou Bakošovou z platformy Re-set podoby, možnosti a motivace solidárních ekonomik v Česku. Výsledkem je brožura Rostoucí podhoubí solidárních ekonomik: Jak se v čase krize rozvíjí ekonomická vzájemnost.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Vlákna
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/61ZKPTrfX458njveQeYKoi
Jak by mohl vypadat český národní příběh pro 21. století? Dá se najít takový narativ, aby spojoval českou společnost? A jak takové příběhy vypadaly v minulosti? Uslyšíte o tom, že ve středověku bylo důležité, komu člověk patřil, v industriální éře zase hrály konstitutivní roli identity pracovní podmínky.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Vlákna
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/3FqL49ZI861CxyNuUx8zd8
Mohou se do neochoty české společnosti k zelené transformaci promítat vzpomínky na privatizaci v 90. letech? Co přesně se tehdy zvrtlo? A kterým částem Zelené dohody pro Evropu by se vyplatilo věnovat víc pozornosti? To jsou některé z otázek pro historičku Lenku Krátkou (ÚSD AV ČR) a environmentalistu Vojtěcha Koteckého (COŽP UK) v podcastu Vlákna o velkých transformacích.
- Základní údaje
- VědaVýzkum.cz
- Vlákna
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/1TiGyYXpItsdrwWlo4cHU1
- ArcheoPodcast
- Anna na vlnách
- Asie v souvislostech
- Asia Dispatch
- Balast
- CarbonCast
- Chci vědět
- CHEmic
- De Facto
- Elektron
- Forum Radio
- Horizont Evropa
- Horizont VŠE
- INOVACAST
- Jedničky a nuly
- Laboratoř
- Medicína srdcem
- Místo problémů
- Neuron Podcast
- Noc vědců
- Ochutnej (Přírodo)vědu
- Open Science Podcast
- Podcast Akademie věd
- Podcast číslo 8
- Podcast ELI Beamlines
- Podcast plný života
- Podcast pro soudobé dějiny
- Podcast VŠB-TUO
- PoKaFI
- Praha inovační
- Projektor
- Přepište dějiny
- Science slam MUNI
- Středověk (jinak) trvá
- Talking Economics
- Ta-meri
- Technicky vzato
- The Business Wave
- UPCE On Air
- UTButebe
- Vlákna
- Vodakást
- vysvětli: podcast