facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
UTButebe

UTButebe

Podcast UTB utebe. První univerzitní podcast, který polidšťuje akademický svět. Zajímavosti z vědy, výzkumu, výuky… prostě ze života a báječností Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Kromě pravidelných relací tu objevíte i pořady jejichž život trvá jen pár týdnů, to ale neznamená, že nestojí za to ho žít.

Zuzana Barbuščáková vystudovala obchodní akademii. Už od základní školy ale věděla, že se jednou bude věnovat chemii. Jen potřebovala, jak sama říká, pauzu. Na vysoké škole (UPOL) už studovala organickou chemii. A cesta ji zavedla až k nám na Fakultu technologickou. Jak se Zuzce na FT líbí? Jak hodnotí své studenty? Proč má život jak z Big Bang Theory? Napíše jednou knihu?

27. 3. 2023

Claire Klingenberg je prezidentka Evropské rady skeptických organizací. Se svými kolegy se zabývá testováním paranormálních jevů, ale také odhalováním mýtů ve společnosti. Jaká je současná podoba paranormálního výzkumu? Má vliv na výuku kritického myšlení a rozvoj vědeckých metod? A zažila Fakulta technologická UTB také nějakou paranormální výzvu? O tom všem si poslechněte v podcastu Science Wine. Tak na zdraví!

20. 3. 2023

Josif Vissarionovič Stalin byl mimořádně paranoidní diktátor. Paranoia ho provázela až do hrobu. Když 5. března 1953 Stalin zemřel, začalo se o příčině jeho smrti pochybovat. Co by udělal patolog, kdyby objevil Stalina ležícího nehybně na zemi? Jaké jsou významné milníky pro obor patologie? 

16. 11. 2022

Další zajímavou osobností, která působí na UTB a kterou si Lea s Rasťou pozvali do studia, je skladatel scénické a filmové hudby Jakub Kudláč. Proč se rozhodl pro hudbu místo filozofie? Jaká byla cesta k získání Českého lva za hudbu ke snímku Krajina ve stínu? Které další projekty ho čekají a co by si rád ve své profesní kariéře zkusil? To vše se dozvíte po kliknutí na tlačítko PLAY.

11. 11. 2022

V tomto díle si popovídáme s Alešem Mráčkem, ředitelem Ústavu fyziky a materiálového inženýrství. Kde vznikl jeho zájem o fyziku? Proč ji považuje za důležitou napříč obory? A co rád dělá ve volném čase? Pusťte si nový rozhovor, čeká na vás spousta zajímavých informací.

9. 11. 2022

Kdysi byl naším oblíbencem Brouk Pytlík, ale dnešním trendem je křupavý brouk v pytlíku! O tom, proč bychom měli zařadit hmyz do běžného jídelníčku, co je největší hmyzí pochoutkou a co si o hmyzu na talíři myslí manžel nebo babička mluví odbornice na entomofagii Anna Adámková z Ústavu analýzy a technologie potravin Fakulty technologické. Z tohoto dílu se vám začnou sbíhat sliny!

3. 11. 2022

Bruce Dehning, a former Fulbright scholar and research collaborator with the Faculty of Management and Economics, talked with us about his most crucial career point, a key to happiness and his strong connection to the Czech Republic. Do you want to learn more? Listen to our brand new episode!

1. 11. 2022

Venda Gregorovičová a Šárka Michalíková jsou absolventkami magisterského studia na Ústavu marketingových komunikací. Již za studií se naplno věnovaly organizaci a propagaci kulturních akcí především v rámci KOMAGu. Dneska využívají nabité marketingové know-how, aby obohatily oblast kultury. Šárka v Krajské galerii ve Zlíně a Venda přímo na půdě Fakulty Multimediálních komunikací UTB.

24. 10. 2022

Víte, co má společného tvorba map v Asii, psaní článků na Wikipedii, zkoumání biodiverzity měst nebo focení psů při vykonávání jejich potřeby? Všechno, co jsme tu vyjmenovali, je součástí občanské vědy, které se s velkou láskou věnuje Jakub Trojan z Fakulty logistiky a krizového řízení. S hrdostí o sobě říká, že je geograf, má prsty v české verzi OpenStreetMap a ve spolupráci s neziskovými organizacemi (např. Lékaři bez hranic) pořádá mapathony, kdy se mapují nejzranitelnější místa světa.

21. 10. 2022
Tentokrát trochu blíže poznáme paní doktorku Zdeňku Pruckovou, se kterou se studenti setkávají například při seminářích a laboratořích organické a anorganické chemie. Čeho si u studentů nejvíce váží? Proč je mezi nimi tolik oblíbená? Jaký má vztah k čínským polévkám, geocachingu nebo cestování?
12. 10. 2022
Strana 1 z 3