facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
UTButebe

UTButebe

Podcast UTB utebe. První univerzitní podcast, který polidšťuje akademický svět. Zajímavosti z vědy, výzkumu, výuky… prostě ze života a báječností Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Kromě pravidelných relací tu objevíte i pořady jejichž život trvá jen pár týdnů, to ale neznamená, že nestojí za to ho žít.

Martin Bednařík už toho na Fakultě technologické zažil mnoho. Studoval na FT, kde získal všechny své tituly, vyzkoušel si být proděkanem a teď šéfuje Ústavu výrobního inženýrství. Nemá toho málo, přesto se nechce vzdát výuky. Vždy se totiž snaží (jak on sám říká) prvňáčkům zpříjemnit nástup na vysokou školu.

6. 3. 2024

Víte, co spojuje hesla jako je marketingový výzkum, komunikace, strategické plány, udržitelnost, digitalizace, generační rozdíly a srdcař univerzity?

28. 2. 2024

Pavel Zemliansky is a researcher, teacher and trainer with more than 25 years of experience in academic writing. Currently, he works at Oslo Metropolitan University and cooperates with the Faculty of Humanities. His publications have won national awards in the US.

14. 2. 2024

Také byste se rádi dozvěděli něco víc o našem rektorovi a dychtíte po nějakých zajímavostech? Tak to jste na správném místě, protože Lea a Rasťo ho pro vás vyzpovídali! Jak hodnotí svůj první rok v čele univerzity? Jaké jsou jeho ambice a cíle na následující tři roky? Co rád dělá, když zrovna nemusí pracovat?

7. 2. 2024

Úplně poprvé jsme zaexperimentovali a natočili Science wine živě na Noci vědců! První ze tří speciálních rozhovorů jsme věnovali propojení vědy a scenáristiky. Petra s Romanem na to téma důkladně vyzpovídali Irenu Kocí z Fakulty multimediálních komunikací UTB.

31. 1. 2024

O zlínské univerzitě a o tom, co na ní zažil, mluví jen v dobrém, ostatně Zlín byl po studiích v Olomouci pro něj jasnou volbou. Sklony k workoholismu se u Jana Kalendy nyní nejvíce projevují v mezinárodních projektech, kterých je součástí.

14. 12. 2023

Petra Dvořáková dokončila před lety doktorát z Technologie potravin a dnes učí lidi žít bez závislosti na cukru. Kromě toho je i sportovní trenérka, která nikdy neopustila své vědecké “já”. S moderátorkou Dandou si povídaly třeba o tom, kolik cukru je moc cukru, jak se závislosti na něm zbavit, nebo jak Peťa využívá své vědecké poznatky při svém povolání.

6. 12. 2023

Lenka Vítková z Ústavu fyziky a materiálového inženýrství se zabývá vývojem materiálů, 3D biotiskem, nanovlákny a tkáňovým inženýrstvím. Vypadá to sice složitě, z úst Lenky ale vše zní, jako by to byla brnkačka. Rozhodně jsme šťastní stejně jako ona, že se nerozhodla jít po střední škole na práva nebo žurnalistiku a vydala se cestou hard science. I díky tomu na Fakultě technologické dostudovala doktorát a teď vyráží na postdoc do Kanady.

1. 11. 2023

Každý by měl mít svůj sen, za kterým by si měl jít - to je heslo, kterým se řídí zlínský oční lékař Pavel Stodůlka. Možná i proto se mu daří vyvíjet ty nejmodernější přístroje, oční čočky a být zkrátka celosvětově jedním z nejlepších ve svém oboru. I díky němu dnes trvá odstranění dioptrií jen pár vteřin a je úplně bezbolestné!

19. 10. 2023

Dochází evoluční biologii dech? Evoluční biologie není něco, co skončilo před 160 lety s Darwinovými teoriemi. Je to živá věda, která se mění a vyvíjí. I když se může zdát, že evoluci dochází dech, není to tak úplně pravda. A o tom vás v podcastu přesvědčí evoluční biolog Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

28. 6. 2023
Strana 1 z 4