facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
De Facto

De Facto

De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech. 

Podcastem provází děkanka Alice Němcová Tejkalová a naše absolventka Daniela Tollingerová, redaktorka Českého rozhlasu.

Kteří známí novináři jí prošli pod rukama? Jak si rozumí s mladou generací? A může podle ní umělá inteligence napsat kvalitní fejeton? Pozvání do podcastu De Facto přijala Barbora Osvaldová, vyučující na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky a jedna ze zakládajících osobností Fakulty sociálních věd UK.

23. 7. 2024

Co zažila při své dlouholeté kariéře diplomatky? Jak vzpomíná na složitá vyjednávání ohledně strategie Evropské unie vůči konfliktu v Sýrii? A jak podle ní získat stáž či pracovní místo v orgánech EU? Poslechněte si podcast s Evou Horelovou, absolventkou Institutu mezinárodních studií a diplomatkou s dlouholetou praxí.

9. 7. 2024

Jaké výsledky přinesl její výzkum o soužití českých obcí s ukrajinskými migranty? Čím je téma, kterému se nyní bude věnovat na stáži v Polsku, specifické? A koho popisuje termínem ctnostný migrant? Pozvání do podcastu De Facto přijala Marie Jelínková, která se na Institutu sociologických studií věnuje tématu migrace a integrace.

26. 6. 2024

Jaké krizové situace musí při své práci zvládat? Kolik ministrů zažil během svého desetiletého působení na Ministerstvu životního prostředí? A co se naučil na studijní stáži v Peru? Pozvání do podcastu De Facto přijal Jiří Holík, absolvent Institutu politologických studií FSV UK, který má více než patnáctiletou zkušenost s prací ve státní správě.

11. 6. 2024

Co se při svém výzkumu v Ugandě dozvěděla od místních obyvatel? Jaké výsledky přinesl výzkum o spouštěčích nesnášenlivého chování k jiným skupinám obyvatelstva? A jaké zkušenosti ze svých výzkumných pobytů v zahraničí uplatňuje ve výuce? Pozvání do podcastu De Facto přijala Julie Chytilová, jedna z nejvýraznějších a vědecky nejúspěšnějších českých ekonomek z Institutu ekonomických studií, která také působí v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.

28. 5. 2024

Při příležitosti vyhlášení nového ročníku Ceny Josefa Vavrouška vychází speciální díl podcastu De Facto. Povídáme si v něm hned se třemi hosty.

15. 5. 2024

Jací jsou Češi ve vztahu k Vietnamcům? Jak vzpomíná na své dětství, které strávila u české rodiny? A jaká byla studentka?

30. 4. 2024

Co ho přimělo v roce 2008 kandidovat do Akademického senátu FSV UK? Jak pohlíží na své již šestileté působení v Disciplinární komisi FSV UK? A jak nyní vnímá politickou situaci ve Velké Británii?

16. 4. 2024

Proč opustila práci v médiích a vydala se na dráhu političky? S jakými největšími výzvami se ve funkci hejtmanky největšího českého kraje musela vypořádat? A jak reaguje na negativní kritiku od občanů?

2. 4. 2024

Na jakých výzkumných projektech právě pracuje? Jak jeho styl výuky ovlivňují zkušenosti se studiem v zahraničí? A proč je podle něj důležité rozvíjet takzvanou třetí roli univerzity?
Poslechněte si rozhovor s Michalem Parízkem z Institutu politologických studií.

19. 3. 2024
Strana 1 z 6