De Facto
De Facto je podcast Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy o skutečném světě vědců a absolventů společenskovědních oborů. Vyučující, vědci a absolventi poutavě mluví o svém každodenním životě, práci a zkušenostech.
Podcastem provází děkanka Alice Němcová Tejkalová a naše absolventka Daniela Tollingerová, redaktorka Českého rozhlasu.
Jaké byly jejich první pocity, když dorazily na olympiádu do Paříže? Co je tam nejvíce překvapilo? A jak zvládají skloubit vrcholový sport s vysokoškolským studiem?
Kteří známí novináři jí prošli pod rukama? Jak si rozumí s mladou generací? A může podle ní umělá inteligence napsat kvalitní fejeton? Pozvání do podcastu De Facto přijala Barbora Osvaldová, vyučující na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky a jedna ze zakládajících osobností Fakulty sociálních věd UK.
Co zažila při své dlouholeté kariéře diplomatky? Jak vzpomíná na složitá vyjednávání ohledně strategie Evropské unie vůči konfliktu v Sýrii? A jak podle ní získat stáž či pracovní místo v orgánech EU? Poslechněte si podcast s Evou Horelovou, absolventkou Institutu mezinárodních studií a diplomatkou s dlouholetou praxí.
Jaké výsledky přinesl její výzkum o soužití českých obcí s ukrajinskými migranty? Čím je téma, kterému se nyní bude věnovat na stáži v Polsku, specifické? A koho popisuje termínem ctnostný migrant? Pozvání do podcastu De Facto přijala Marie Jelínková, která se na Institutu sociologických studií věnuje tématu migrace a integrace.
Jaké krizové situace musí při své práci zvládat? Kolik ministrů zažil během svého desetiletého působení na Ministerstvu životního prostředí? A co se naučil na studijní stáži v Peru? Pozvání do podcastu De Facto přijal Jiří Holík, absolvent Institutu politologických studií FSV UK, který má více než patnáctiletou zkušenost s prací ve státní správě.
Co se při svém výzkumu v Ugandě dozvěděla od místních obyvatel? Jaké výsledky přinesl výzkum o spouštěčích nesnášenlivého chování k jiným skupinám obyvatelstva? A jaké zkušenosti ze svých výzkumných pobytů v zahraničí uplatňuje ve výuce? Pozvání do podcastu De Facto přijala Julie Chytilová, jedna z nejvýraznějších a vědecky nejúspěšnějších českých ekonomek z Institutu ekonomických studií, která také působí v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.
Při příležitosti vyhlášení nového ročníku Ceny Josefa Vavrouška vychází speciální díl podcastu De Facto. Povídáme si v něm hned se třemi hosty.
Jací jsou Češi ve vztahu k Vietnamcům? Jak vzpomíná na své dětství, které strávila u české rodiny? A jaká byla studentka?
Co ho přimělo v roce 2008 kandidovat do Akademického senátu FSV UK? Jak pohlíží na své již šestileté působení v Disciplinární komisi FSV UK? A jak nyní vnímá politickou situaci ve Velké Británii?
Proč opustila práci v médiích a vydala se na dráhu političky? S jakými největšími výzvami se ve funkci hejtmanky největšího českého kraje musela vypořádat? A jak reaguje na negativní kritiku od občanů?
- Anna na vlnách
- ArcheoPodcast
- Asia Dispatch
- Asie v souvislostech
- CarbonCast
- Balast
- Chci vědět
- CHEmic
- De Facto
- Elektron
- Forum Radio
- Horizont Evropa
- INOVACAST
- Jedničky a nuly
- Laboratoř
- Medicína srdcem
- Místo problémů
- Neuron Podcast
- Noc vědců
- Ochutnej (Přírodo)vědu
- Open Science Podcast
- Podcast číslo 8
- Podcast ELI Beamlines
- Podcast VŠB-TUO
- Podcast plný života
- Podcast pro soudobé dějiny
- Praha inovační
- Projektor
- Přepište dějiny
- PoKaFI
- Science slam MUNI
- Středověk (jinak) trvá
- Ta-meri
- Talking Economics
- Technicky vzato
- The Business Wave
- UPCE On Air
- UTButebe
- Podcast Akademie věd
- Vlákna
- Vodakást
- vysvětli: podcast