Open Science Podcast
Prostřednictvím rozhovorů se v podcastech pokusíme získat názory a odpovědi na otázky týkající se různých aspektů open science. Pokusíme se zmapovat naši cestu k otevřené vědě – od praktických hledisek po politiky a filozofii.
Ústřední knihovna společně s Ústavem výpočetní techniky UK 1. listopadu 2022 spustily Repozitář publikační činnost UK. K čemu repozitář slouží a jak v něm mohou autoři ukládat a zpřístupnit plné texty? Jakub Řihák, vedoucí Oddělení repozitářů a digitalizace Ústřední knihovny Univerzity Karlovy a garant pro oblast repozitáře, je hostem dalšího dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově.
Ve dnech 24.–30. října 2022 proběhne tradiční mezinárodní propagační akce na podporu otevřeného přístupu k výsledkům vědeckého výzkumu Open Access Week. Jak se Univerzita Karlova tento rok zapojí do této celosvětové akce a na co můžete těšit? O tom, co si pro vás u příležitosti letošního ročníku připravilo Centrum pro podporu Open Science (CpOS), nám poví Valentýna Drtinová, vedoucí CpOS.
Co jsou diamantové časopisy a proč se o nich teď tolik mluví? Bude budoucnost open access dlážděná diamanty? Jiří Marek, open science manažer z Masarykovy univerzity, je hostem dalšího dílu podcastu, který vznikl ve spolupráci Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově a Masarykovy univerzity.
Jak se s agendou open science poprala a pere Masarykova Univerzita? Jaké jsou aktuální priority MU v této oblasti? A proč je důležitá vzájemná spolupráce mezi univerzitami v ČR?
Proč je v právních vědách důležité šířit povědomí o open science? Jak připravit doktorandy na budoucnost, ve které bude open science normou? A fandí vůbec právníci otevřenému publikování a sdílení dat? Profesor Jakub Handrlica, odborník v oblasti jaderného práva, energetického práva a práva nových technologií z Právnické fakulty UK, je hostem speciálního dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově.
Proč jsou důležitá otevřená výzkumná data? Co je infrastruktura ELIXIR? A co by měla udělat Univerzita Karlova pro zjednodušení zprávy výzkumných dat? Marian Novotný, bioinformatik působící na Katedře buněčné biologie na Přírodovědecké fakultě UK, je hostem speciálního dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově.
Proč lingvisté podporují open science? Jakým výzvám čelí humanitní vědci v souvislosti s otevřeným publikováním? A jakou cestou by se měla vydat Filozofická fakulta Univerzity Karlovy? Eva Lehečková, lingvistka a děkanka Filozofické fakulty je hostem speciálního dílu podcastu Centra pro podporu open science na Univerzitě Karlově. Tento podcast je prvním dílem ze série rozhovorů s Open science šampiony UK.
Ve vánočním čase jsme popustili uzdu fantazii a připravili jsme si pro Vás vánoční open science pohádku. Účinkují: Radka Lukášová a Soňa Veselá
- Anna na vlnách
- ArcheoPodcast
- Asia Dispatch
- Asie v souvislostech
- CarbonCast
- Balast
- Chci vědět
- CHEmic
- De Facto
- Elektron
- Forum Radio
- Horizont Evropa
- Horizont VŠE
- INOVACAST
- Jedničky a nuly
- Laboratoř
- Medicína srdcem
- Místo problémů
- Neuron Podcast
- Noc vědců
- Ochutnej (Přírodo)vědu
- Open Science Podcast
- Podcast číslo 8
- Podcast ELI Beamlines
- Podcast VŠB-TUO
- Podcast plný života
- Podcast pro soudobé dějiny
- Praha inovační
- Projektor
- Přepište dějiny
- PoKaFI
- Science slam MUNI
- Středověk (jinak) trvá
- Ta-meri
- Talking Economics
- Technicky vzato
- The Business Wave
- UPCE On Air
- UTButebe
- Podcast Akademie věd
- Vlákna
- Vodakást
- vysvětli: podcast