facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcast VŠB-TUO

Podcast VŠB-TUO

Science is calling, aneb Věda volá, podcast VŠB-TUO nejen o vědě samotné, ale i dění na univerzitě.

V dnešním díle podcastu VŠB-TUO Science is calling si povídal s Tomášem Novákem z Fakulty elektrotechniky a informatiky o světle. Jak moc je světlo důležité, jak se na něj dívá a jak se vyvíjí způsob, jakým si světlo vyrábíme?

26. 8. 2022

Energie jsou velkým tématem posledních měsíců. Dosáhneme nízkouhlíkové energetiky? Téma pro Jiřího Šímu a jeho hosta Stanislava Mišáka, ředitele Centra energetických a environmentálních technologií.

23. 3. 2022

Dnešní díl bude o robotech. Co je vlastně robot, jak vlastně vypadá a podobá se člověku? V podcastu VŠB-TUO odpovídali moderátorovi Jiřímu Šímovi Aleš Vysocký a Robert Pastor z Katedry robotiky Fakulty strojní.

16. 3. 2022

Budeme jednou žít v domech, které si vytiskneme na 3D tiskárnách, anebo jezdit v takových autech? V Centru 3D tisku Protolab už vytiskli funkční koloběžku, na začátku pandemie ve velkém tiskli štíty. O 3D tisku a jeho budoucnosti se rozpovídal Marek Pagáč z Katedry obrábění, montáže a strojírenské metrologie Fakulty strojní VŠB-TUO.

24. 2. 2022

Kvantovou fyziku zná dnešní mladá generace spíše z filmů, jako jsou Antman nebo Avangers. Ti se díky ní vraceli v čase. Umíme ale s kvantovou fyzikou pracovat? Co nám přináší tzv. kvantová kryptografie, které se věnuje Miroslav Vozňák?

16. 12. 2021