Science slam MUNI
Jsme Science Slam Masarykovy univerzity. Našim posláním je předávat nadšení pro vědu a výzkum. Do našich podcastů si zveme profesionální vědce, se kterými se bavíme o tom, co zkoumají, co je na tom baví, proč je jejich výzkum důležitý a jaké má dopady na společnost. Mluvíme o vědě srozumitelně a otevřeně. Moderuje Petr Holík.
Už jste někdy slyšeli o PIFAS nebo o věčných chemikáliích? A jak s nimi souvisí například pytlík na popcorn? Co takové látky způsobují v lidském těle, a jak je na tom Česká Republika v porovnáním se zahraničím, to vše a mnohem více vám řekne Nina Pálešová ve svém podcastu společně s moderátorem Petrem Holíkem.
Máte ve svém okolí někoho s PAS? PAS neboli poruchy autistického spektra stále trápí čím dál tím více lidí a to hlavně dětí. S jakými obtížemi se lidé s touto poruchou potýkají? Jak jim můžeme pomoct? Tohle všechno a mnohem více se dozvíte v dalším díle Science slam podcastu s Terezou Možnou a moderátorem Petrem Holíkem.
Přemýšleli jste někdy nad tím kde se uchovávají zápisky z vědeckých výzkumů? Jak vypadá taková práce v archivu? Co to znamená osobní fond a co se všechno uchovává v takovém osobním fondu, to vše nám řekne Jaroslava Kacetlová z Archivu MUNI ve svém podcastu.
Říkali jste si někdy v souvislosti se svým zdravím „za to asi můžou geny“, vždyť moje babička to měla taky. Pojďme se spolu podívat na zoubek komplexním chorobám - od zubního kazu, přes astma, cukrovku, vysoký krevní tlak, deprese až po nádorová onemocnění.
Druhý podcast Science slamu 13, tentokrát z pohledu institucí a jejich představitelů. Jaké je zastoupení žen a jak funguje jejich podpora? Kde jsou slabá místa v systému pro ženy ve vědě, a co je třeba podniknout, abychom je podpořili?
Jak se žije ženám ve vědě? - to je název nového podcastu, ve kterém uslyšíte některé účastnice Science slamu 13. Jaká byla jejich cesta vědou? Co ony samy dělají pro podporu žen na pracovištích? To a mnohem více uslyšíte v podcastu, kterým vás provede moderátor Petr Holík.
Kvalita ovzduší je právem nejčastěji skloňovaným environmentálním faktorem vztahujícím se k lidskému zdraví. Už východořímský císař Justinián I. V roce 535 n.l. ustanovil, že lidé mají právo na čistý vzduch.
Čím to je, že někteří lidé stárnou rychleji nebo trpí příznaky deprese a jiní ne? Kromě vlivu genetiky a prostředí ve kterém aktuálně žijeme, je tu ještě další stěžejní faktor - prenatální prostředí.
Také jste si vždycky mysleli, že nalít svému dospívajícímu je dobrý způsob, jakým ho můžete naučit zodpovědně pít? My rozhodně ano. Výzkumy však ukazují, že opak je pravdou. Česko se pravidelně umisťuje na předních příčkách ve spotřebě alkoholu, dospívající nevyjímaje.
- Anna na vlnách
- ArcheoPodcast
- Asia Dispatch
- Asie v souvislostech
- CarbonCast
- Balast
- Chci vědět
- CHEmic
- De Facto
- Elektron
- Forum Radio
- Horizont Evropa
- Horizont VŠE
- INOVACAST
- Jedničky a nuly
- Laboratoř
- Medicína srdcem
- Místo problémů
- Neuron Podcast
- Noc vědců
- Ochutnej (Přírodo)vědu
- Open Science Podcast
- Podcast číslo 8
- Podcast ELI Beamlines
- Podcast VŠB-TUO
- Podcast plný života
- Podcast pro soudobé dějiny
- Praha inovační
- Projektor
- Přepište dějiny
- PoKaFI
- Science slam MUNI
- Středověk (jinak) trvá
- Ta-meri
- Talking Economics
- Technicky vzato
- The Business Wave
- UPCE On Air
- UTButebe
- Podcast Akademie věd
- Vlákna
- Vodakást
- vysvětli: podcast