facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Science slam MUNI

Science slam MUNI

Jsme Science Slam Masarykovy univerzity. Našim posláním je předávat nadšení pro vědu a výzkum. Do našich podcastů si zveme profesionální vědce, se kterými se bavíme o tom, co zkoumají, co je na tom baví, proč je jejich výzkum důležitý a jaké má dopady na společnost. Mluvíme o vědě srozumitelně a otevřeně. Moderuje Petr Holík.

Máte ve svém okolí někoho s PAS? PAS neboli poruchy autistického spektra stále trápí čím dál tím více lidí a to hlavně dětí. S jakými obtížemi se lidé s touto poruchou potýkají? Jak jim můžeme pomoct? Tohle všechno a mnohem více se dozvíte v dalším díle Science slam podcastu s Terezou Možnou a moderátorem Petrem Holíkem.

12. 7. 2024

Přemýšleli jste někdy nad tím kde se uchovávají zápisky z vědeckých výzkumů? Jak vypadá taková práce v archivu? Co to znamená osobní fond a co se všechno uchovává v takovém osobním fondu, to vše nám řekne Jaroslava Kacetlová z Archivu MUNI ve svém podcastu.

3. 7. 2024

Říkali jste si někdy v souvislosti se svým zdravím „za to asi můžou geny“, vždyť moje babička to měla taky. Pojďme se spolu podívat na zoubek komplexním chorobám - od zubního kazu, přes astma, cukrovku, vysoký krevní tlak, deprese až po nádorová onemocnění.

1. 7. 2022

Druhý podcast Science slamu 13, tentokrát z pohledu institucí a jejich představitelů. Jaké je zastoupení žen a jak funguje jejich podpora? Kde jsou slabá místa v systému pro ženy ve vědě, a co je třeba podniknout, abychom je podpořili?

19. 5. 2022

Jak se žije ženám ve vědě? - to je název nového podcastu, ve kterém uslyšíte některé účastnice Science slamu 13. Jaká byla jejich cesta vědou? Co ony samy dělají pro podporu žen na pracovištích? To a mnohem více uslyšíte v podcastu, kterým vás provede moderátor Petr Holík.

5. 5. 2022

Kvalita ovzduší je právem nejčastěji skloňovaným environmentálním faktorem vztahujícím se k lidskému zdraví. Už východořímský císař Justinián I. V roce 535 n.l. ustanovil, že lidé mají právo na čistý vzduch.

2. 5. 2022

Čím to je, že někteří lidé stárnou rychleji nebo trpí příznaky deprese a jiní ne? Kromě vlivu genetiky a prostředí ve kterém aktuálně žijeme, je tu ještě další stěžejní faktor - prenatální prostředí.

11. 3. 2022

Také jste si vždycky mysleli, že nalít svému dospívajícímu je dobrý způsob, jakým ho můžete naučit zodpovědně pít? My rozhodně ano. Výzkumy však ukazují, že opak je pravdou. Česko se pravidelně umisťuje na předních příčkách ve spotřebě alkoholu, dospívající nevyjímaje.

2. 2. 2022