facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
INOVACAST

INOVACAST

Inovacast je podcast o Průmyslu 4.0 a inovativních lidech, kteří ho tvoří, který funguje pod hlavičkou Národního centra průmyslu 4.0. Aleš Vlk zpovídá osobnosti českého průmyslu a zjišťuje jejich názory na dění v oboru a jeho budoucnost, abyste vy už nemuseli. Nechte se inspirovat. Nové díly vychází pravidelně každou středu a vybrané můžete poslouchat u nás na portále, nebo na vaší oblíbené platformě.

Věděli jste, že umělá inteligence se dá studovat i na Vysoké škole ekonomické? Právě tento obor společně s matematickým modelováním si vybral host Aleše Vlka Vratislav Beneš, který je jednatelem společnosti OptiSolutions.

27. 7. 2022

V pokračování Inovacastu s Petrem Gamanem z PATRIC rozebírá Aleš Vlk možnosti, výzvy a příležitosti, které především výrobní podniky čekají v následujícím období s ohledem na rostoucí ceny energií. Mnohé z firem, které chtějí navrhnout úsporné řešení, ztroskotají již v prvním kroku a zpravidla mají společného jmenovatele - nemají data ani dlouhodobou strategickou vizi svého směřování.

13. 7. 2022

O tom, že se nyní nacházíme na poli zásadních (nejen) energetických změn, které přetvoří evropské hospodářství na nadcházejících 40 let, mluvil v Inovacastu Aleš Vlk s Petrem Gamanem, který propojuje svět akademiků, businessu a veřejné správy a v centru PATRIC pomáhá na svět zajímavým technologickým projektům.

29. 6. 2022

V pokračování Inovacastu s Liborem Přeučilem z CIIRC ČVUT diskutuje Aleš Vlk o inteligentní mobilní robotice. Inteligence robotů je vlastnost, která jim umožňuje porovnat se s proměnlivostí prostředí, s neurčitostí. V prostředí, které se mění, nelze využít robota, který je pevně naprogramován. Zde využíváme metod umělé inteligence a robot se učí, sám si navrhuje posloupnost akcí nebo i dílčí cíle, kterých je třeba k dosažení daného výsledku.

22. 6. 2022

Hostem Inovacastu byl Libor Přeučil, vedoucí skupiny Inteligentní a mobilní robotika na CIIRC ČVUT. S Alešem Vlkem mluvil mimo jiné i o tom, jaká je výzkumná úroveň v Česku.

15. 6. 2022

Ve druhém pokračování Inovacastu s Ondřejem Štefkem, spolumajitelem společnosti 3Dees Industries, diskutoval Aleš Vlk také o nákladech u 3D tisku. „U aditivní výroby je to vždy hodně o počítání. V případě, že máte menší série a časté změny výrobků, se vám konvenční metoda vstřikolisu nemusí vyplatit. Navíc tiskárna se rozjede hned, jakmile jí dáte data. Změna designu je pak velmi rychlá,“ říká Ondřej Štefek.

7. 6. 2022

3D tisk expanduje do oblastí, o nichž často nemáte ani tušení. 3D tisk je rozšířený například ve stomatologii, kde jste zvyklí, že si připlatíte, říká Ondřej Štefek v aktuálním dílu Inovacastu s Alešem Vlkem. Podobně je na tom třeba optika, sám mám brýle vytištěné na 3D tiskárně. Česká republika je hodně daleko ve 3D tisku protetických pomůcek, které se vyrábí na míru. Např. kraniální ortézy pro děti s deformací lebky a další specializované výrobky.

1. 6. 2022

Ve skladech 4.0 stále pracují lidé, jen se mění jejich kompetence, říká Radka Šušková, členka výboru České asociace interim manažerů. V práci dnes přijdeme o rutinní činnosti jako přepisování dat z tabulek, opakované úkony. Může to za nás přebrat technologie. Rozvíjet budeme kreativitu, reagovat dynamicky na změnu a uvažovat strategicky.

26. 5. 2022

Změna myšlení musí začít u samotných majitelů firem, říká Radka Šušková, členka výboru České asociace interim manažerů, o změnách, které do práce HR manažerů přináší zavádění digitalizace a technologií Průmyslu 4.0.

23. 5. 2022

„Lokalizace je nová globalizace,“ říkají Milan a Jakub Málkovi, zakladatelé portálu Kooperace.cz a Factoree.online, o proměnách fungování trhu a zejména výrobních dodavatelsko-odběratelských řetězců. Firmy jsou na hraně svých kapacit a hledají, jak se zbavit práce, která pro ně není důležitá.

11. 5. 2022
Strana 1 z 3