facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
INOVACAST

INOVACAST

Inovacast je podcast o Průmyslu 4.0 a inovativních lidech, kteří ho tvoří, který funguje pod hlavičkou Národního centra průmyslu 4.0. Aleš Vlk zpovídá osobnosti českého průmyslu a zjišťuje jejich názory na dění v oboru a jeho budoucnost, abyste vy už nemuseli. Nechte se inspirovat. Nové díly vychází pravidelně každou středu a vybrané můžete poslouchat u nás na portále, nebo na vaší oblíbené platformě.

Pro každého znamená Průmysl 4.0 něco jiného. Čím je pro Jiřího Jirkovského z VDT Technology, zjišťoval v dalším díle Inovacastu Aleš Vlk. „Průmysl 4.0 znamená nastavení nových principů, nové cesty, oproštění se od některých nástrojů. Dívám se na to z širšího pohledu, nejen na vlastní výrobu, ale na celý proces. Na infrastrukturu, která zajišťuje linku, která běží, na logistiku, aby bylo na lince z čeho vyrábět, na budovy, ve kterých je výroba umístěna.“

16. 11. 2022

V pokračování povídání s Janem Šedivým z CIIRC ČVUT jsme se soustředili na jeho hlavní obor, tedy zpracování přirozeného jazyka. „Tato disciplína zahrnuje práci s jazykem, v mluvené i psané formě. S tou psanou podobou potom pracujeme.“ Aleše Vlka velmi zajímá, jak dobře už dnes strojový přepis řeči může fungovat.

2. 11. 2022

S rozpoznáváním řeči začínal Jan Šedivý z Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v polovině 90. let v IBM, což byla jedna z prvních firem, která se tomu věnovala. „A tak nějak mě to zasáhlo na celý život,” říká hned na úvod Inovacastu.

19. 10. 2022

Monika Vondráková stála u založení Nadačního fondu Neuron a dnes je předsedkyní jeho správní rady. Fond Neuron podporuje i Jaroslav Řasa, majitel společnosti ABRA Software. V Inovacastu diskutují podporu české vědy s Alešem Vlkem. „Aby se společnost a civilizace posouvaly dopředu, je potřeba podporovat vědu a umění, řekl Josef Hlávka. A to mě zaujalo, vysvětluje svoje začátky s Neuronem Monika Vondráková. Začala jsem se věnovat tomu, jak vědce a vědu prezentovat veřejnosti.

5. 10. 2022

„Spousta dobrých věcí se stane“, říká Jaroslav Řasa, zakladatel a majitel společnosti ABRA Software, kterou založil ještě za studií před třiceti lety. „Začínali jsme ve sklepě. Taky jsme měli kancelář na střeše funkcionalistické vily, která kopírovala venkovní počasí. V létě jsme třeba programovali v plavkách“, vzpomíná Řasa v Inovacastu na své podnikatelské začátky. „Nikdy jsme nerezignovali na to, aby se firma stále měnila. Výzvy bereme a nevzdáváme je, a proto nás ABRA i po 30 letech baví,“ dodává.

21. 9. 2022

Michal Fichtner, host Aleše Vlka v Inovacastu, pracuje pro společnost Continental v Brandýse nad Labem. Kromě pneumatik vyrábí závod také interiérovou elektroniku: budíky, displaye, ale třeba také e-call moduly. Ty vám automaticky zavolají záchranku, když nabouráte. „V Continentalu jsme začali akcelerovat digitalizaci už v roce 2017 a v roce 2020 jsme se stali modelovým závodem: to, co zavádíme u nás, přenášíme do závodů po celém světě. Šli jsme tomu hodně naproti.”

7. 9. 2022

„Průmysl 4.0 znamená se podívat na celý proces: od objednávky, po výrobu a dodání, je to digitalizace celého řetězce. Člověk by měl mít přidanou hodnotu, a tam, kde ji nemá, je potřeba jej nahradit nějakou automatizací,” říká Michal Fichtner ze společnosti Continental v Inovacastu.

24. 8. 2022

„V Česku máme potenciál vytvářet a zkoušet chytrá řešení a poté je dostávat do světa. Inovativní koncepty z oblasti údržby a monitorování linky realizujeme třeba se Škodou Auto“, říká v Inovacastu Vratislav Beneš ze společnosti OptiSolutions.

10. 8. 2022

Věděli jste, že umělá inteligence se dá studovat i na Vysoké škole ekonomické? Právě tento obor společně s matematickým modelováním si vybral host Aleše Vlka Vratislav Beneš, který je jednatelem společnosti OptiSolutions.

27. 7. 2022

V pokračování Inovacastu s Petrem Gamanem z PATRIC rozebírá Aleš Vlk možnosti, výzvy a příležitosti, které především výrobní podniky čekají v následujícím období s ohledem na rostoucí ceny energií. Mnohé z firem, které chtějí navrhnout úsporné řešení, ztroskotají již v prvním kroku a zpravidla mají společného jmenovatele - nemají data ani dlouhodobou strategickou vizi svého směřování.

13. 7. 2022
Strana 1 z 4