V pokračování povídání s Janem Šedivým z CIIRC ČVUT jsme se soustředili na jeho hlavní obor, tedy zpracování přirozeného jazyka. „Tato disciplína zahrnuje práci s jazykem, v mluvené i psané formě. S tou psanou podobou potom pracujeme.“ Aleše Vlka velmi zajímá, jak dobře už dnes strojový přepis řeči může fungovat.
„Velmi záleží na tom, kdo je mluvčí. Když bude mluvit např. prof. Hilský, tak to bude fungovat. Řada lidí neumí diktovat, ač si myslí, že ano. Nedělají tečky, nemluví souvisle, zahrávají. A to je problém. Stejně jako názvy firem, akronymy, cizí názvy. A největším problémem je okolní hluk nebo ozvěna.“
A jak jsou na tom strojové překlady? „Pokud překládáte manuál na robota nebo k ledničce, tam už roboty dosahují poměrně vysoké kvality. Ale přeložit Shakespeara, na to studujete celý život. Umění zatím stroje, pokud někdy, překládat neumí. Umělá inteligence nic neví, je to jen papoušek, který opakuje, co kde slyšel.“ „V mém týmu se snažíme dnes dělat stroje, které vedou s uživatelem dialog. Najít třeba něco v manuálu na auto, může být na dlouhou dobu. Naše role je třeba ta, že se aplikace v mobilu zeptám, na co potřebuji, například jak vyměnit olej. A aplikace s námi bude komunikovat a pomůže nám náš úkol rychle řešit.“
Jan Šedivý působí na Českém institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT od roku 2016 jako vedoucí skupiny Big Data and Cloud Computing. V minulosti pracoval pro společnost Google jako Technical Lead Manager a v institutu IBM T. J. Watson Research Center jako člen výzkumného týmu a později vedoucí výzkumu.
Vedl mnoho celosvětových výzkumů a vývojářských projektů, byl hlavním designerem aplikace IBM Embedded ViaVoice pro rozpoznávání řeči. V této oblasti získal celou řadu ocenění a je autorem mnoha patentů. Specializuje se na výzkum konverzační umělé inteligence a interakce mezi lidmi a roboty, navíc vede vědecký inkubátor ČVUT eClub pro nadané studenty. Z něj rovněž vzešel studentský tým Alquist, který se svým stejnojmenným social botem získal v minulém roce zlatou medaili v mezinárodní soutěži Amazonu Alexa Prize. Kromě toho je Jan Šedivý spoluzakladatelem start-upu PromethistAI, vyvíjejícího vlastní konverzační aplikace, kde zastává pozici Senior Scientific Advisor.
Všechny Inovacasty naleznete na našem webu https://www.ncp40.cz/podcast. Jsme technologicky neutrální akademicko-průmyslová platforma, která propojuje inovační leadery, výrobní i technologické firmy, univerzity, a výzkumné organizace a pomáháme vytvářet optimální prostředí pro udržitelnou budoucnost.
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Audio url: https://open.spotify.com/embed/episode/3D3sp1izK0ufD9cHqqCmv7