facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
ArcheoPodcast

ArcheoPodcast

Chcete nahlédnout do dávné minulosti skrze archeologické nálezy? Zajímá vás, jak funguje archeologie jako věda a co archeology baví, trápí a zajímá? Pak si pojďte poslechnout ArcheoPodcast!

S chemikem, který spolupracuje s archeology, Lukášem Kučerou z Katedry analytické chemie, Přírodovědecké fakulty, Univerzity Palackého v Olomouci si povídáme o tom, co všechno chemie prozradí o archeologických nálezech.

14. 2. 2024

S Marií Peterkovou Hlouchovou z Českého egyptologického ústavu FF UK probíráme základní rozdíly mezi archeologií a egyptologií, povídáme si o životě na expedicích v Abúsíru i o tom, proč mnoho lidí starověký Egypt tolik přitahuje.

24. 1. 2024

Ve 23. epizodě se věnujeme významné lokalitě z doby bronzové, kterou je hradiště Skalka u Velimi (nedaleko Kolína). S ní je neodmyslitelně spojeno jméno našeho hosta - Miloše Vávry. Jako terénní archeolog v Ústavu archeologické památkové péče středních Čech strávil na lokalitě úctyhodných 30 let! V 90. letech na místě působila i britská expedice pod vedením A. Hardinga.

10. 1. 2024

V posledním rozhovoru tohoto roku si povídáme o fyzické antropologii. Joanna Witan, antropoložka z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech, v. v. i., přibližuje jak vypadá práce antropologa v archeologické instituci. Co dělá v terénu, co dokáže vyčíst z lidských kostí pouhým okem a jaké další metody má k dispozici?

25. 12. 2023

Tato epizoda patří ke speciální sérii našeho podcastu, ve které si budeme povídat o českých archeologických expedicích v zahraniční. První z těchto epizod vás zavedla do Ománu, druhá vás zavede na exkurzi po archeologických objevech, které archeologové v Ománu učinili.

6. 12. 2023

Epizoda tohoto podcastu patří ke speciální sérii našeho podcastu, ve které si budeme povídat o českých archeologických expedicích v zahraniční. První z nich vás zavede do Ománu, na Arabský poloostrov a s vedoucím expedice Romanem Garbou z Archeologického ústavu AV ČR, Praha, v. v. i. se na chvíli ocitnete mezi písečnými dunami.

29. 11. 2023

Pokračování 20. epizody s Martinem Olivou z Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea nás zavede do gravettienu - slavného období lovců mamutů - a do magdalénienu - období lovců koní a sobů.

15. 11. 2023

V první části 20. epizody si s doc. PhDr. Martinem Olivou, Ph.D., DSc. z Ústavu Anthropos Moravského zemského muzea přiblížíme nejstarší období lidských dějin. Jak hluboko do minulosti toto období přibližně sahá? Jaké typy nálezů nacházíme na území našeho státu? Máme představu, jak si naši předkové získávali potravu? A co neandrtálci, zbylo po nich u nás něco?

4. 11. 2023