facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
ArcheoPodcast

ArcheoPodcast

Chcete nahlédnout do dávné minulosti skrze archeologické nálezy? Zajímá vás, jak funguje archeologie jako věda a co archeology baví, trápí a zajímá? Pak si pojďte poslechnout ArcheoPodcast!

Daniel Bursák z pražského Archeologického ústavu AV ČR z oddělení přírodních věd a archeometrie nám představí lokalitu z doby římské v Tuchlovicích u Kladna, která je díky specifických půdním podmínkám svými nálezy velmi unikátní!

3. 10. 2024

Petr Krištuf z Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni pokračuje o výzkumu dlouhých eneolitických mohyl v okolí Řípu. Podíváme se na příklady tří konkrétních mohyl (Mohyla v Dušníkách, mohyla ve Vražkově a mohyla v Račiněvsi).

11. 9. 2024

O výzkumu dlouhých eneolitických mohyl na Podřipsku s Petrem Krištufem z Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni.

4. 9. 2024

Jedna z autorek našeho podcastu, Jana Doležalová, která působí na Ústavu archeologické památkové péče SZ Čech, poprvé usedla k mikrofonu jako host!

7. 8. 2024

Víte, s kterým archeologem chodili na vycházky třeba Jan Neruda nebo Božena Němcová? Kdo byl prvním profesorem archeologie na Karlově univerzitě? Vlastně vůbec prvním v celém Rakousko-Uhersku a teprve druhým profesorem archeologie na světě? Jaké bizarní představy měli v minulosti lidé o náhodně objevených archeologických nálezech?Dějiny oboru (nejen v archeologii) bývají často trochu hanlivě označovány za tzv. dědkologii, ovšem po poslechu této epizody určitě uznáte, že se jedná o téma mimořádně zajímavé!

10. 7. 2024

S archeologem a památkářem Jaroslavem Podliskou z Národního památkového ústavu (ú.o.p. Praha) se vypravíme do středověké Prahy. Povídáme si o tom, jak zde fungoval život, kde se lidé shromažďovali, kde s konaly popravy, kde nakupovali, jak se po Praze dopravovali, jaké využívali spojení mezi pravým a levým břehem Vltavy, apod. - tedy o cestách, náměstích, mostech a trzích.

19. 6. 2024

Slibovaná druhá část rozhovoru představí posluchačům polní tábory římského vojska na Moravě. Hlavně se ale věnujeme otázkám prezentace archeologického dědictví, spolupráce s veřejností nebo spolupráce vědecké obce s veřejností. Tu realizuje Archeologický Ústav AVČR v Brně, v.v.i. například díky Návštěvnickému centru Brána do Římské říše nebo prostřednictvím projektu „Společnými silami za poznáním společného archeologického dědictví Jihomoravského kraje“.

5. 6. 2024

S Balázsem Komoróczym, ředitelem Archeologického ústavu AV ČR v Brně, v.v.i. a odborníkem na dobu římskou si povídáme o jeho cestě k archeologii, o instituci kterou aktuálně vede a samozřejmě také o archeologických výzkumech na Hradisku u Mušova.

29. 5. 2024

Ve 29. epizodě vyrazíme na Mušov za Římany! Tomáš Antoš z Archeologického ústavu AV ČR Brno, v.v.i. nám představí Bránu do Římské říše - archeologické návštěvnické centrum, které vzniklo u velmi významné lokality spojené s pobytem římské armády na našem území. Dozvíte se, jaké akce se na místě konají - rovnou zmíníme největší z nich - festival Germania Subacta.

8. 5. 2024

28. epizoda patří ke speciální sérii našeho podcastu, ve které si budeme povídat o českých archeologických expedicích v zahraniční. Společně s Petrou Tušlovou z Ústavu pro klasickou archeologii Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se vydáme do Bulharska. Epizoda je rozdělena na dvě části.

24. 4. 2024
Strana 1 z 3