facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Noc vědců

Noc vědců

Tajemná, nedostižná a komplikovaná. I tak na vás může věda působit, ale ne když je Noc vědců. Noc, kdy vám věda a vědci ukážou svou pravou tvář. Poslechněte si vědecká témata, která jsme si pro vás nachystali.

Už vás někdy napadlo, jak se dokázala Lassie vrátit domů či jak se během první světové války dokázali psi ve válečném území dostat se vzkazem ke spřátelené jednotce? Psi totiž dokážou vnímat magnetické pole Země a efektivně jej používají pro orientaci a navigaci.

21. 2. 2022

Obnovitelná energie je stálé větší téma. Sluneční záření patří mezi uhlíkově neutrální zdroje elektrické energie. Fotovoltaika představuje přeměnu slunečního záření na elektřinu pomocí fotovoltaického jevu. Rozhovor moderátora Adama Cardy s Martinem Librou z Technické fakulty ČZU v Praze.

17. 2. 2022

Desertification/land degradation is increasing, and that the problem can be tackled by involving local people, 'guiding' them slowly, but firmly, towards better land use, and through planting trees, and shrubs, herbs, grasses. An overall development approach that should comprise more than technical solutions. Interview of moderator Ondřej Votinský with Patrick Van Damme, Dean of the Faculty of Tropical AgriScience, CZU Prague.

30. 1. 2022