facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Je lepší zaměřit se na úzkou oblast výzkumu a stát se v ní světovým odborníkem? Anebo mít raději široký přehled a svoji oblast výzkumu tím ovlivnit? A jaké jsou pro a proti multidisciplinarity ve výzkumu?

22. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Nizozemsko si na akademické půdě klade nový cíl: zamezit vědcům pracovat o víkendech. Uvedla to nizozemská ministryně školství Ingrid van Engelshoven, která chce zavést nové akademické reformy během příštích 5 až 10 let. V rozhovoru pro Times Higher Education připustila, že tlak na některé výzkumné pracovníky se stal nesnesitelným a že profesní konkurence zašla „příliš daleko“.

21. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Velvyslanectví Norského království v České republice zve na šestý ročník největší skandinávské konference na téma Smart City, která se uskuteční ve středu 23. září 2020. Letos bude přenášena online z šesti různých měst.

20. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Christian Gutknecht, specialista na informační systémy ve švýcarské National Science Foundation, zhodnotil výsledky dohody Read & Publish uzavřené před osmi měsíci mezi švýcarskými univerzitami a nakladatelstvím Elsevier. Dlouholetý zastánce otevřeného přístupu Gutknecht není s dohodou deklarující otevřený přístup k literatuře a předplacené publikování v časopisech vydavatelství spokojen. Podle něj je nevýhodná a netransparentní.

19. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Ani ne rok poté, co byl odhalen první případ nemoci COVID-19, zasáhla pandemie globálně do všech oblastí života. Působí nejen ničivě, ale může katalyzovat i některé důležité změny, které by mohly svět posunout vítaným směrem. Tato příležitost se týká i publikačního schématu v podobě otevřeného přístupu k vědeckým informacím - open access.

17. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Předsedkyně vědeckého výboru ve Sněmovně reprezentantů USA Eddie Bernice Johnson poslala dopis prezidentce The National Academy of Sciences, Engineering and Medicine (NASEM) Marcie McNutt s prosbou o přezkoumání míry projevů rasismu ve vědě. Odpovědí na dopis je příprava hloubkové studie o rasové nerovnosti na akademické půdě.

15. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Na začátku září rozvířila návštěva předsedy Senátu ČR, Miloše Vystrčila, na Tchaj-wanu diskuzi o českých vztazích s Čínou. Odvážný diplomatický krok vyvolal nejen mezinárodní pozornost, ale i ostrou reakci ze strany Pekingu. České výzkumné instituce nicméně využily návštěvu na ostrově k posílení vzájemných vztahů mezi ČR a Tchaj-wanem.

14. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Čtrnáct laureátů Nobelovy ceny se nedávno připojilo k tisícům akademiků, kterým se nelíbí snížení rozpočtu evropského programu na vědu a výzkum. V otevřeném dopise vyzvali předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyen, aby pro Horizon Europe zajistila férovější podmínky a financování. Program má odstartovat již příští rok a bude trvat do roku 2027.

12. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Navzdory problémům spojeným s pandemií covid-19 se v Kanadě, stejně jako v dalších zemích, nezastavily úvahy nad možnostmi vodíkové energetiky. Kanadským cílem je stát se jedním z globálních lídrů, kteří by mohli vést potenciální energetickou revoluci budoucnosti. Případná spolupráce s Kanaďany by mohla být příležitostí také pro české firmy a výzkumné instituce.​

9. 9. 2020

David Müller

Ve Spojených státech vznikla nová etická rada, která hodnotí výzkumné projekty využívající fetální, neboli plodovou tkáň. Ta je klíčovou součástí výzkumu celé řady onemocnění včetně HIV nebo Alzheimerovy choroby. Trumpovou administrativou jmenovaný orgán však nedoporučil téměř žádný takový výzkum k financování. Někteří členové rady také otevřeně vystupují proti potratům.

7. 9. 2020

Vědavýzkum.cz