facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Jak si vedou české vysoké školy v nové edici žebříčku QS World University Rankings 2024 dle jednotlivých oborů? Nejvýš se v mnoha oborech drží tradičně Univerzita Karlova. Do hodnocených míst se daří propracovávat Masarykově univerzitě, Akademii věd ČR, ale mnohdy i Univerzitě Palackého v Olomouci. V inženýrských oborech je z českých škol nejlepší České vysoké učení technické.

12. 4. 2024

Vědavýzkum.cz

Velká Británie vstoupila do Chips JU, Korejská republika se připojuje k Horizontu Evropa a Harvard University řeší kontroverzní kauzu. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý měsíc březen událo.

9. 4. 2024

Vědavýzkum.cz

Polská akademie věd využila povolebního úspěchu Občanské koalice a dopisem adresovaným nynější vládě iniciovala rozdělení Ministerstva školství a vědy na dvě samostatné instituce. Nová liberální vláda vedená Donaldem Tuskem akademikům vyhověla. Zároveň se také zavázala zvýšit výdaje na vědu.

26. 3. 2024

Vědavýzkum.cz

Polští akademici vítají oddělení ministerstev a zvýšení financí na vědu, naopak francouzští vědci jsou pobouřeni kvůli snížení prostředků na výzkum. CERN plánuje nový urychlovač. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za uplynulý měsíc.

19. 3. 2024

Vědavýzkum.cz

Federální vláda Brazílie schválila investiční vstup do projektu výstavby výzkumného centra s laboratořemi s nejvyšším stupněm biologického zabezpečení. Země má ambici se stát centrem ve výzkumu a boji proti vážným a vysoce nakažlivým onemocněním pro celou Latinskou Ameriku.

18. 3. 2024

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Přestože jsou vysoké školství a věda v Severní Makedonii dlouhodobě podfinancované, rozpočet na ně se v posledních letech zvyšuje. Spolu s mezinárodními projekty to umožňuje vypisování projektů, kterých se mohou účastnit i české firmy.

14. 3. 2024

Ministerstvo zahraničí ČR

Díky ústupu ledovců rozkvétá v horských řekách mikrobiální život. Takový je závěr týmu vědců z EPFL v Lausanne a Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze, který publikoval článek v prestižním časopise Nature Geoscience.

9. 3. 2024

Univerzita Karlova

Vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radka Wildová se setkala se Sallou Saastamoinen, zástupkyní generálního ředitele Společného výzkumného střediska (Joint Research Centre, JRC) Evropské komise. Jednali společně o možnostech využití výzkumů JRC členskými státy EU.

5. 3. 2024

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Databáze Web of Science umožňuje hodnotit vědecké publikace na základě jejich citovanosti. Přinášíme analýzu nejcitovanějších článků s afiliací k českým výzkumným institucím za minulý rok. Data ukázala, že nejvíce citací sbírají mezinárodní týmy a vědci publikující z oboru klinické medicíny.

26. 2. 2024

Vědavýzkum.cz

Kvalitní vysoké školy, vysoce kvalifikovaná pracovní síla v technických oborech, jako je matematika, informatika, počítačové vědy a inženýrství, ale i výzkumná centra nadnárodních společností a rozvinutá startupová scéna. To vše Paříž předurčuje k tomu, aby se stala evropským hubem pro umělou inteligenci.

25. 2. 2024

Ministerstvo zahraničních věcí ČR