facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Co dělá z měst vědecké metropole? Nový žebříček Nature Index srovnává dvě stovky světových metropolí podle jejich vědeckého významu. Na první příčce se v letošním roce umístil Peking. Praha obsadila sté místo.

19. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Universities UK International organizuje na přelomu října a listopadu sérii webinářů na téma aktuálních otázek spolupráce s britskými vědci. Dozvíte se na nich, jaké scénáře mohou po brexitu nastat a jak se na ně připravit, jak se změní imigrační pravidla nebo co se stane, pokud nebude uzavřena dohoda o volném obchodu.

18. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Je to přesně týden, kdy byla vyhlášena první Nobelova cena roku 2020. V pondělí 12. 10. letošní ročník končí. Tato cena je vnímána jako velmi prestižní ocenění, ale i přes to se najdou lidé, kteří by oceněné volili jinak. V čem jsou letošní Nobelovy ceny výjimečné?

12. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Na konci září 2020 Evropská komise oznámila znovuobnovení a aktualizaci koncepce Evropského výzkumného prostoru (ERA). K novým cílům by mělo patřit zvýšení investic do vědy a výzkumu, podpora transferu technologií, silnější mobilita výzkumníků i ekologická řešení.

12. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropská unie by měla podle některých názorů více finančně podporovat náklady na výzkum ve velkých mezinárodních centrech. Zapojení do špičkového výzkumu totiž nezávisí jenom na schopnostech vědců, ale i na finanční situaci konkrétní země. Situace se dotýká i Česka.

10. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Jihoafrická republika je vědeckým lídrem v regionu. Svobodu akademického bádání zde zaručuje ústava z roku 1996. V praxi však vyvstávají pochyby o tom, zda jsou jihoafričtí akademici a vědci natolik svobodní, jak ústava hlásá. Během letošního května a června totiž došlo na tamní akademické půdě ke dvěma zdánlivě nesouvisejícím případům, kdy byly dvě uznávané vědkyně za své názory kritizovány úřady.

8. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Ve středu 7. října 2020 byla před polednem v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za chemii. Ocenění získaly Emmanuelle Charpentier a Jennifer Doudna za vyvinutí metody CRISPR/Cas9 – molekulární genetických nůžek pro úpravu genomu.

7. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Již 3. listopadu 2020 se rozhodne, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí demokrat Joe Biden nebo opět republikán Donald Trump. Nejdéle vycházející americký populárně vědecký časopis Scientific American, poprvé za svou 175letou historii, vyjádřil podporu jednomu z prezidentských kandidátů.

7. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

V úterý 6. 10. 2020 byla v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za fyziku. Ocenění získali Roger Penrose za důkaz, že obecná teorie relativity vede k tvorbě černých děr, a Reinhard Genzel s Andreou Ghezovou za objev černé díry ve středu naší Galaxie.

6. 10. 2020
Ze zahraničí
Array
(
)

V pondělí 5. října 2020 krátce před polednem byla na půdě švédského Karolinska Institutet v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za fyziologii a medicínu. Ocenění získali Američané Harvey J. Alter a Charles M. Rice a Brit Michael Houghton za jejich přínos k identifikaci viru hepatitidy C.

5. 10. 2020

Vědavýzkum.cz