facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Ve skotském Glasgow proběhla dvoutýdenní klimatická konference OSN, které se zúčastnila většina světových lídrů. Mimo snížení emisí methanu a redukci spalování uhlí se zde také řešil přechod k čisté energii a udržitelnějšímu zemědělství, stejně tak i otázka světových korporací, které jsou jedním z největších znečišťovatelů. Přinášíme vám přehled nejdůležitějších verdiktů z oblasti vědy a inovací.

24. 11. 2021

Vědavýzkum.cz

Podvodníci si našli novou cestu, jak v renomovaných časopisech publikovat nekvalitní vědecké studie. Elsevier a další nakladatelé zaznamenali zneužití svých speciálních vydání, ve kterých se objevily stovky článků, které mnohdy ani nesouvisely s tématem. A problém narůstá.

22. 11. 2021

Vědavýzkum.cz

Společnost Clarivate zveřejnila každoroční seznam vysoce citovaných výzkumníků. Ten zahrnuje přibližně 6600 vědců z celého světa, jejichž práce jsou za poslední desetiletí nejčastěji citovány. Letos se do seznamu dostalo deset vědců působících primárně na českých institucích. Jména zařazených vědců jsou vybrána z publikací, které se v citačním indexu Web of Science umístily mezi 1 % nejlepších.

19. 11. 2021

Vědavýzkum.cz

Vědecký svět se snaží být stále otevřenější a více spolupracovat. V rámci těchto snah se zkoumají a zkouší nové modely vědeckého peer-review hodnocení. Jak se mění role editora v otevřeném hodnocení? A jak vyřešit nedostatek kvalitních recenzentů?

13. 11. 2021

Vědavýzkum.cz

Nedávno publikovaná zpráva obsahuje sedm způsobů, jak zvýšit kvalitu a reprodukovatelnost výzkumu, zahrnující všechny fáze výzkumu - od podávání zpráv přes komunikaci až po řízení kvality a financování.

9. 11. 2021

MŠMT

Brain drain, tedy jev, kdy výzkumníci opouští svou zemi, je už léta hojně skloňovaným tématem. Obvykle nastává tam, kde je situace jednoduše řečeno hodně špatná – ať už kvůli celkové politické situaci či zkrátka kvůli tomu, že vláda nevěnuje výzkumu pozornost a seškrtává finance. Pojďte se s námi podívat, jaké je aktuální dění v této problematice.

6. 11. 2021

Vědavýzkum.cz

Deset let trvající projekt Human Brain se blíží ke konci. I proto se jeho představitelé začali obávat, že by se spojenectví ve výzkumu neurověd mohlo začít tříštit. Státy, které jsou členy, nyní chtějí najít nový způsob koordinace výzkumu.

28. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

Mexickou vědeckou komunitou otřásá skandál obvinění 31 tamějších prominentních vědců z organizovaného zločinu a praní špinavých peněz. Obviněná skupina tvrdí, že se jedná o vládou řízený pokus perzekuovat nepohodlné vědce. Pokud by byli odsouzeni, čelí trestu až 80 let odnětí svobody.

22. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

Do žebříčku vysokých škol ze zemí rozvíjejících se ekonomik, který každoročně sestavuje společnost Times Higher Education, je letos zahrnuto osmnáct českých vysokých škol. Pokračuje ale trend slábnoucích pozic tuzemských univerzit, i když některým se podařilo si pozici z minula udržet. Celosvětově si vůdčí pozice tradičně udržují čínské univerzity, velké zlepšení pak zaznamenaly ruské školy.

21. 10. 2021

Vědavýzkum.cz

V rámci slovinského předsednictví Rady EU se ve slovinském Brdu pri Kranju na začátku října setkali čelní představitelé Evropské unie a zemí západního Balkánu. Zahájili zde mimo jiné novou společnou agendu v oblasti inovací, výzkumu, vzdělávání, kultury, mládeže a sportu.

19. 10. 2021

Vědavýzkum.cz