facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

European Patent Office od roku 2006 oceňuje lidi s vášní pro objevování, se zvídavou myslí a touhou po nových nápadech. Ocenění European Inventor Award, které vzdává hold vynálezcům po celém světě, bylo uděleno na začátku července. Vítězkou v kategorii Výzkum je počítačová vědkyně pracující s umělou inteligencí, Cordelia Schmidt.

24. 7. 2024

Vědavýzkum.cz

Vybíráme pro vás zajímavé vědecké publikace z biologie a medicíny, které by vás neměly minout, ani pokud se sami věnujete úplně jinému oboru. Přestože se soustředíme na práce z prestižních časopisů, kritériem není počet citací nebo přečtení. Jedná se spíše o subjektivní výběr jednotlivých redaktorů – odborníků v daných oborech. Zde je druhý letošní výběr Venduly Lužné. 

17. 7. 2024
Ze zahraničí
Array
(
)

Evropská komise dne 5. července 2024 zahájila výzvu k podávání žádostí pro členy nové Technologické rady pro pokročilé materiály. Tato skupina bude koordinovat úsilí o splnění budoucích potřeb pokročilých materiálů v Evropě a je klíčem k vybudování jednotného ekosystému pokročilých materiálů.

12. 7. 2024

Evropská komise

Portál Vědavýzkum.cz přináší přehled nejsdílenějších článků na sociálních sítích za měsíc červen. Co se z něj dozvíte? Třeba, že byste měli jíst sýry a pít kávu, budete zdravější a šťastnější. Nebo že CRISPR metoda použitá u komárů by mohla vymýtit malárii. A barvivo použité na rakovinné buňky by zase mohlo pomoci chirurgům odstranit celý nádor.

11. 7. 2024

Vědavýzkum.cz

Rozuzlení hned dvou případů falšování dat, Německo spustilo hybridní kvantový počítač a G7 řeší vliv AI na zaměstnanost. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý červen událo.

10. 7. 2024

Vědavýzkum.cz

Aktuální konflikt na Blízkém východě si nevyžádal jen četné oběti z řad civilistů – zasažena je jak izraelská, tak palestinská věda, výzkum a školství. Během uplynulých měsíců se staly terčem útoků všechny univerzity v Gaze. Evropské výzkumné instituce vyžadují od Komise jasné stanovisko a poskytnutí pokynů ke spolupráci s Izraelem.

9. 7. 2024

Vědavýzkum.cz

Kanada se oficiálně připojila k Horizontu Evropa, výzkumnému programu EU s rozpočtem 95 miliard eur, čímž se stala nejnovější mimoevropskou zemí, která se stala součástí. Díky tomu se tak kanadští výzkumníci mohou ucházet o granty za stejných podmínek jako výzkumníci v Evropě.

8. 7. 2024

ScienceBusiness

Ve středu 3. 7. 2024 vyšel Leidenský žebříček založený na srovnání tvrdých bibliografických dat. Kdo je z českých univerzit premiantem? Možná vás to překvapí, ale v mnoha oblastech je to Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích. Ve většině vědních oborů však české univerzity stále nemají ani 10 % publikací v prvním decilu nejlepších časopisů. V článku došlo k opravě údajů. 

4. 7. 2024

Vědavýzkum.cz

Rekordní množství stažených (ve smyslu odstraněných, v angličtině retracted) článků, nadužívání autocitací i práce napsaná pomocí AI. To jsou jen některé nešvary, jimž v současnosti čelí vědecká komunita, a které ve svém důsledku znevěrohodňují vědeckou práci jako celek.

25. 6. 2024

Vědavýzkum.cz

Ve středu 12. 6. 2024 byl vydán žebříček vysokých škol Times Higher Education University Impact Rankings, který se věnuje otázce, jak univerzity naplňují cíle udržitelného rozvoje (tzv. SDG). Nejlépe se z českých univerzit umístila Univerzita Karlova, která byla na 201. — 300. místě. Česká zemědělská univerzita, Masarykova univerzita a Univerzita Palackého v Olomouci se shodně umístily na 401. — 600. místě. 

13. 6. 2024

Vědavýzkum.cz