facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Výzkumné infrastruktury jsou klíčovou součástí moderní vědy. Na začátku června proto světoví vědečtí lídři otevřeli debatu o jejich další cestě, která má reagovat na současné problémy, jako jsou změna klimatu a udržitelnost hospodářského růstu a rozvoje. Nicméně bez ohledu na to, jak moc si Evropa přeje technologickou suverenitu, je k jejich financování a fungování nutná mezinárodní spolupráce.

15. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Aktuální vydání prestižního žebříčku společnosti Quacquarelli Symonds opět vede Massachusetts Institute of Technology (MIT). Do hodnocené tisícovky škol se letos dostalo deset zástupců z tuzemska, stejně jako tomu bylo v minulém roce. Žebříček mezi českými školami znovu vede Univerzita Karlova následovaná VŠCHT Praha a ČVUT v Praze. Řada českých škol v hodnocení lehce poklesla, některým se ale přeci jen podařilo umístění vylepšit.

10. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropská organizace pro molekulární biologii EMBO (European Molecular Biology Organization) zvolila 64 nových členů. Svého zástupce má i Česká republika. Je jím rostlinný genetik Jiří Fajkus z brněnského institutu CEITEC. Mezi členy EMBO zasedne ale ještě jeden vědec českého původu, a to Petr Čejka, jenž působí ve Švýcarsku.

9. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Hodnotící panely pravděpodobně poskytují granty ERC žadatelům, kteří jsou často přidruženi ke stejné instituci jako samotní účastníci panelu. Vyplývá to ze studie, která zkoumala průběh financování grantů v roce 2014. Rozhodnutí panelistů je podle autorů značně zkreslené, zejména v přírodních vědách.

4. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Pandemie Covid-19 sice zásadně nabourala setkávání vědců na konferencích, úplně jej ale nezastavila. Začaly se totiž připravovat konference ve virtuálním prostředí. A protože všechno zlé je pro něco dobré, virtuální schůzky nabídly možnost se zúčastnit i těm, kteří by si jinak v kalendáři nenašli volno třeba kvůli cestování. Zůstanou již tyto změny trvalou součástí akademického života?

1. 6. 2021

Vědavýzkum.cz

Známe účastníky prvního ročníku mezinárodního programu European Crucible, který vznikl z již úspěšného britského programu Scottish Crucible s cílem propojovat výrazné vědecké osobnosti z různých výzkumných institucí Evropy a pomáhat jim navazovat nové mezioborové spolupráce. Jediným Čechem, který byl k účasti přizván, je Kamil Musílek z Univerzity Hradec Králové.

25. 5. 2021

Univerzita Hradec Králové

Vědecká komunita se v poslední době snaží lépe porozumět tomu, co stojí za poklesem důvěry široké veřejnosti ve vědu. Samotná důvěra ve vědecké autority ale problémem není. Ten představuje zlehčování vědeckých doporučení, jakým je například nedodržování pokynů pro prevenci nemoci covid-19 nebo podceňování problematiky změny klimatu. Lze tuto důvěru nabýt zpět?

17. 5. 2021

Vědavýzkum.cz

Během dubna předložil Evropský parlament ke konečnému schválení program Horizon Europe. Nyní je tedy pomyslný míč na straně Komise, která má program implementovat. Ta ale odložila zveřejnění podrobných výzev v rámcovém programu až na konec května. Vědci tak stále zůstávají v nejistotě.

16. 5. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropská unie je jedním z mála regionů, kde genetická úprava plodin podléhá velmi přísné legislativě. To vyvolalo ve vědecké komunitě, ale i mezi zástupci biotechnologického a farmaceutického sektoru a zemědělství ostrou polemiku. Evropská komise na situaci reagovala vypracováním studie o genovém editování.

9. 5. 2021

Vědavýzkum.cz

Pokud se Čínské lidové republice něco nelíbí, dá to obvykle okamžitě najevo. Čína a západní svět již mají za sebou několik ekonomických a politických bojkotů a zákazů kvůli porušování lidských práv. Nyní se předmětem sporu stávají i vědci, kteří kritizují čínskou politiku. Hrozí jim zrušení cestovního povolení nebo šikana.

2. 5. 2021

Vědavýzkum.cz