facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

První zasedání nového evropského konsorcia vědecké infrastruktury Euro-BioImaging ERIC se konalo minulý týden v Helsinkách. Infrastruktura poskytuje nejmodernější zobrazovací služby v biologickém, pre-klinickém a klinickém výzkumu.

22. 12. 2019

Akademie věd ČR

Vědci kritizují nový požadavek německé vlády, aby akademické prostředí dodávalo vědecké informace do veřejných debat, které často nepracují s relevantními fakty. Třináct akademických společností proto sepsalo veřejné prohlášení – nechtějí, aby věda „jen“ dodávala užitečné informace.

19. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Ke konci roku 2019 se italská věda pravděpodobně dočká dlouho očekávané události - dojde ke zřízení národní agentury pro financování výzkumu. Roční rozpočet by se měl vyšplhat přibližně na 300 miliónů eur. Vedle nadšení však panují i obavy. Podle některých vědců je částka příliš malá. Jiní se obávají, že se nová National Research Agency (ANR) může snadno stát terčem politické manipulace.

14. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Česká republika spolu s Prahou má ambici a velký potenciál stát se lídrem na poli umělé inteligence. Společnému cíli se zástupci hlavního města i státu intenzivně věnují. V úterý 3. prosince 2019 Hlavní město Praha uspořádalo v Pražském domě v Bruselu diskuzi, jejímž tématem byla role měst a regionů v evropském ekosystému umělé inteligence.

7. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Pokud by Amerika přestala spolupracovat s čínskými výzkumníky, její vědecký výkon by se výrazně snížil, ukazuje nedávná studie. Naopak pro Čínu by se nic zásadního nezměnilo – produkce její vědy by rostla i bez spolupráce se Spojenými státy.

6. 12. 2019

Vědavýzkum.cz

Staronová ruská filantropická nadace, Zimin Foundation, která financuje vědecké a výzkumné projekty, plánuje investovat do výzkumných ústavů po celém světě. První z nich byl vytvořen v Izreali. Nadace zde už například podpořila první úspěšný 3D tisk lidského srdce.

29. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Francie s Kanadou společně pracují na plánu, který by se mohl stát vzorem pro globální spolupráci v oblasti umělé inteligence. První mezinárodní konference by se měla konat již příští rok.

27. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Minulý týden se Evropská rada a Evropský parlament shodly na finální podobě evropského rozpočtu na rok 2020. Větší množství prostředků získá řada prioritních oblastí – evropský výzkum a vývoj dostane navíc 300 milionů eur.

26. 11. 2019

Vědavýzkum.cz

Ve dnech 4. až 7. února 2020 se v Barceloně v rámci projektu H2020 GoNano uskuteční zimní škola pro doktorandy a začínající výzkumníky se zájmem o nové technologie a jejich propojení s potřebami a hodnotami společnosti.

26. 11. 2019

Technologické centrum AV ČR

Spojené království již brzy čekají předčasné volby. Britská Královská společnost při této příležitosti vydala manifest, v němž nastiňuje klíčové kroky, které musí příští vláda podniknout, aby plně využila potenciál vědy k řešení nadcházejících společenských výzev.

25. 11. 2019

Vědavýzkum.cz