facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Vyšel další žebříček vysokých škol. Tentokrát Global Ranking of Academic Subjects, který porovnává jednotlivá vědní odvětví a obory. To v českém kontextu, kdy se většinou neumisťujeme na předních příčkách, může zdánlivě pomoci systematičtěji rozkrýt kvalitu jednotlivých oborů a fakult vysokých škol. Jak se ale na tyto žebříčky dívají jednotlivé univerzity a jaké jsou mezery v jejich metodice?

2. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Ve čtvrtek 26. října 2023 byl zveřejněn další oborový mezinárodní žebříček univerzit vydávaných britskou společností Times Higher Education: World University Rankings by Subject. Z jeho výsledků vyplývá, že české školy v porovnání nejlépe uspěly v disciplínách jako jsou právo, umění a humanitní vědy. 

27. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Polské parlamentní volby, jež se uskutečnily 15. října 2023, zaznamenaly od pádu komunismu rekordní účast, a to 74 %. Přestože nejvíce hlasů již potřetí získala vládnoucí PiS, na nadpoloviční většinu potřebnou pro sestavení vlády pravděpodobně dosáhne Občanská koalice v čele s Donaldem Tuskem, bývalým předsedou Evropské rady. Jak tato čerstvá politická změna aktuálně rezonuje s polskou vědeckou komunitou?

25. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Zelené technologie, správa dat, automatizace, ale také zábavní průmysl. Osmnáct českých startupů různého zaměření se představilo ve Vídni rakouským investorům v rámci „Czech Startup Day“. Rakousko by pro ně mohlo sehrát roli odrazového můstku do německojazyčných zemí.

21. 10. 2023

Ministerstvo zahraničí

Evropská komise vyhlašuje výzvu k vyjádření zájmu o členství v nově vznikajících pracovních skupinách k vědecké diplomacii.

18. 10. 2023

Technologické centrum Praha

Čím dál tím větší tlak na produkci odborných výstupů ve vědě bývá často uváděn jako jedna z příčin, proč jsou podvodné metody v této oblasti nejen na vzestupu, ale jsou také daleko sofistikovanější. Analýzy mapující současný stav navíc naznačují alarmující zjištění: 20–30 % studií je nevěrohodných. Jak se lze bránit?

16. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Motivace mladých lidí z Malajsie, aby jezdili studovat do Česka, transfer technologií ve Švédsku, výzkum a výroba polovodičových čipů nebo spolupráce ve vesmírném průmyslu s Afrikou – také těmito tématy se v minulých měsících zabývala česká vědecká diplomacie.

15. 10. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Maďarská akademie věd vyhlásila výzvu na podporu výzkumných pobytů mezinárodně uznávaných zahraničních výzkumných pracovníků v Maďarsku pro rok 2024. V rámci podpory mohou zahraniční vědci provádět společný výzkum po dobu 3-6 měsíců v libovolném vědním oboru. 

15. 10. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Každoroční vyhlašování laureátů prestižních Nobelových cen probíhá měsíc před oficiálním udílením - před 10. prosincem, což je den výročí úmrtí Alfreda Bernharda Nobela, zakladatele ceny a v neposlední řadě vynálezce dynamitu, úspěšného podnikatele a filantropa. Letos byla jména osobností z šesti oblastí – fyziky, chemie, lékařství, literatury, podpory světového míru a ekonomie – vyhlášena v období 2. – 9. října 2023.

9. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Celý africký kontinent nabízí nové možnosti, mohl by se stát destinací pro české výrobky, které až doposud směřovaly jinam – například do Ruska. Afrika má přes 1,2 miliardy obyvatel a ve srovnání s tím je Rwanda malou východoafrickou zemí s „pouhými“ 13 miliony obyvatel, přesto se tu rýsují zajímavé příležitosti.

8. 10. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR