facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Umělá inteligence je klíčová technologie, která má široké sociální, ekonomické, národně bezpečnostní a geopolitické důsledky. Nedávný česko-francouzský workshop právě na toto téma představil francouzské instituty a společnosti, které jsou v tomto odvětví předními hráči. Jaké výsledky může přinést spolupráce mezi Českem a Francií v tomto oboru?

10. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Spojené státy americké intenzivně podporují otevřenou vědu, Evropská unie zveřejnila plán inovační agendy a australská vízová politika znesnadňuje přistěhování zahraničních vědců do země. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za uplynulé září událo.

1. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Administrativa amerického prezidenta Bidena bude nově požadovat po všech agenturách neprodlený přístup k federálně financovanému výzkumu ihned po zveřejnění. Poskytovatelé financující výzkum by měli tyto změny implementovat do konce roku 2025.

27. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Curych není jen švýcarské město čokolády a bankovnictví či jedno z nejbohatších měst na světě. Na několik dní také bylo místem, kam se sjelo více než tři sta komunikátorů a komunikátorek z celé Evropy. Konala se zde konference Evropská asociace odborníků na komunikaci ve vysokoškolském vzdělávání (EUPRIO) s ústředním tématem „Science communication: how to engage nowadays“‎.

23. 9. 2022

Univerzita Karlova

Novou premiérkou Spojeného království Velké Británie a Irska se stala Liz Truss. V jejích rukou teď leží vyjednávání ohledně přidružení k programu Horizon Europe a financování vědy. Podívali jsme se na to, co její zvolení může pro vědu, výzkum a inovace za Lamanšským průlivem znamenat. K aktuálnímu dění se pro nás vyjádřila i česká vědkyně dlouhodobě působící ve Velké Británii.

21. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Soutěž na nová vědecká centra, která by měla vzniknout v bývalých těžebních oblastech Saska a Saska-Anhaltska, spěje ke konci. Dva vítězné projekty vybere německá vláda v nejbližších týdnech. Obě centra vzniknou víceméně „na zelené louce“, a lze tak očekávat vysokou poptávku po spolehlivých firmách, které se zapojí jak do výstavby, tak do řetězce dodavatelů špičkového vědeckotechnologického vybavení.

18. 9. 2022

Ministerstvo zahraničí

Ruská invaze na Ukrajinu nezničila pouze infrastrukturu, lidské životy a vztahy, ale změnila také globální status quo vědecké spolupráce. Zejména evropské státy zahrnují do svých protiruských sankčních opatření také taková, která mají vliv na vědeckou spolupráci a rozvoj. Jaké projekty byly přerušeny a kolik vědců uprchlo z Ukrajiny?

14. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Velká Británie na začátku září tohoto roku oznámila, že prodlouží finanční podporu vědcům a vědkyním, kteří se letos plánují zúčastnit projektů v programu Horizont Evropa, a to včetně výzev v programech ERC. Čeští vědci tak mohou nadále bez obav spolupracovat s britskými vědci i tamějšími institucemi.

13. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Věda, výzkum a inovace by měly sloužit jako katalyzátory rozvoje společnosti. To si žádá velké množství prostředků z veřejných financí. Veřejnost přitom často neví, co vědci skutečně dělají, proč to dělají a co z toho bude mít. Pandemie koronaviru přinesla impuls k tomu vztah mezi vědeckou komunitou a veřejností dále zkoumat.

7. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Pozdvižení ve vědecké obci nedávno vyvolala studie, která poukázala na to, že jeden z nejznámějších výzkumů o Alzheimerově chorobě je zřejmě falešný. Vysoce vlivný dokument, který byl poprvé publikován v roce 2006, měl velký dopad na různé klinické studie a do výzkumu nemoci šly díky němu miliardy dolarů.

5. 9. 2022

Vědavýzkum.cz