facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Drážďany mají nakročeno k tomu, aby se staly saským „Robot Valley“. Městu se velmi úspěšně daří přitahovat mladé perspektivní firmy, které rozvíjejí špičkové robotické technologie. V oboru robotiky je v saské metropoli zaměstnáno již tisíc lidí a potenciál zdaleka není vyčerpaný.

14. 3. 2021

Lenka Konšelová

Evropský sedmiletý rámcový program Horizon Europe začal fungovat na začátku roku 2021. V největším mezinárodním programu na podporu výzkumu, vývoje a inovací bylo nyní vyhlášeno první grantové řízení. Program přináší řadu novinek.

12. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Jaká je odvrácená strana prestižních vědeckých časopisů? Výše nových poplatků za otevřené publikování v časopisu Nature vyvolala značně kritickou reakci. Kdo si bude moci dovolit platit skoro čtvrt milionu korun za článek?

9. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Vzestup čínské vědy a výzkumu se stal v posledních několika letech hojně diskutovaným tématem. Obrovské investice do výzkumných infrastruktur a vědecko-výzkumného personálu, stejně tak i masivní pokroky ve vývoji technologií vynesly Čínu na pozici globálního lídra ve výzkumu a vývoji. Jak ale ovlivnila postavení čínské vědy pandemie koronaviru?

8. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Trh s informačními a komunikačními technologiemi (ICT) ve Spojených státech nepřetržitě roste. Vše nasvědčuje tomu, že vzhledem k poptávce americké společnosti, která je založená na spotřebě a službách, bude tento trend pokračovat.

28. 2. 2021

Jiří Janíček a Luděk Moravec

Během pandemie Covid-19 se na boj s koronavirem zaměřilo mnoho výzkumných projektů. Počet článků na toto téma proto stoupl. Mnoho publikací bylo volně k dispozici, někdy i před tím, než prošly řádným recenzním řízením. Články, které obsahovaly chybné informace, musely být následně staženy. I přes to jsou nadále citovány. Proč je tomu tak?

24. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Do centra celosvětové pozornosti se dostala japonská sonda Hajabusa 2, které se na konci minulého roku podařilo po šesti letech od startu úspěšně na Zemi dopravit vzorky ze stamiliony kilometrů vzdáleného asteroidu Rjugu. Jaký je současný stav japonského vesmírného průmyslu a jaké nabízí příležitosti?

23. 2. 2021

Ondřej Svoboda

Vědci publikující novou studii se často snaží získat čtenáře a zájemce o téma na Twitteru. Nový výzkum však zjistil, že snaha upozornit na svou vědeckou práci prostřenictvím Twitteru je téměř bezpředmětná. Přezkoumáním více než milionu odkazů na vědecké články z Twitteru výzkumníci zjistili, že na polovinu z nich nikdo neklikl.

21. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

V rámci podpory pokoronavirového oživení ekonomiky a v zájmu udržitelného rozvoje se Francie zaměří i na podporu vývoje kvantových technologií, které slibují například fenomenální zvýšení rychlosti počítačů nebo přesnosti různých senzorů. To nebývale zrychlí nejrůznější výzkumné, vývojové, optimalizační, prognostické i výrobní procesy a výrazně tak zvýší konkurenceschopnost.

14. 2. 2021

Václav Žilka

Alliance4Life, v souladu se svým posláním stimulovat institucionální změny a podílet se na tvorbě výzkumné politiky EU, vydala nový oficiální dokument s doporučeními pro program Horizon Europe.

9. 2. 2021

Alliance4Life