facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Přestože se aktuální rámcový program EU pro výzkum a inovace Horizon Europe (2021-2027) blíží teprve ke své polovině, první diskuse o rozpočtu jeho nástupce již probíhají. Dva hlavní představitelé Evropského parlamentu pro oblast politiky výzkumu a inovací jsou toho názoru, že musí mít rozpočet ve výši 200 miliard eur.

6. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Proběhlo vyhlášení laureátů Nobelových cen, EU a Japonsko uzavřely klíčovou dohodu o sdílení superpočítačů a polští akademici upínají své naděje k nové vládě, která v zemi může obnovit akademickou svobodu. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý říjen událo.

3. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Vyšel další žebříček vysokých škol. Tentokrát Global Ranking of Academic Subjects, který porovnává jednotlivá vědní odvětví a obory. To v českém kontextu, kdy se většinou neumisťujeme na předních příčkách, může zdánlivě pomoci systematičtěji rozkrýt kvalitu jednotlivých oborů a fakult vysokých škol. Jak se ale na tyto žebříčky dívají jednotlivé univerzity a jaké jsou mezery v jejich metodice?

2. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Ve čtvrtek 26. října 2023 byl zveřejněn další oborový mezinárodní žebříček univerzit vydávaných britskou společností Times Higher Education: World University Rankings by Subject. Z jeho výsledků vyplývá, že české školy v porovnání nejlépe uspěly v disciplínách jako jsou právo, umění a humanitní vědy. 

27. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Polské parlamentní volby, jež se uskutečnily 15. října 2023, zaznamenaly od pádu komunismu rekordní účast, a to 74 %. Přestože nejvíce hlasů již potřetí získala vládnoucí PiS, na nadpoloviční většinu potřebnou pro sestavení vlády pravděpodobně dosáhne Občanská koalice v čele s Donaldem Tuskem, bývalým předsedou Evropské rady. Jak tato čerstvá politická změna aktuálně rezonuje s polskou vědeckou komunitou?

25. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Zelené technologie, správa dat, automatizace, ale také zábavní průmysl. Osmnáct českých startupů různého zaměření se představilo ve Vídni rakouským investorům v rámci „Czech Startup Day“. Rakousko by pro ně mohlo sehrát roli odrazového můstku do německojazyčných zemí.

21. 10. 2023

Ministerstvo zahraničí

Evropská komise vyhlašuje výzvu k vyjádření zájmu o členství v nově vznikajících pracovních skupinách k vědecké diplomacii.

18. 10. 2023

Technologické centrum Praha

Čím dál tím větší tlak na produkci odborných výstupů ve vědě bývá často uváděn jako jedna z příčin, proč jsou podvodné metody v této oblasti nejen na vzestupu, ale jsou také daleko sofistikovanější. Analýzy mapující současný stav navíc naznačují alarmující zjištění: 20–30 % studií je nevěrohodných. Jak se lze bránit?

16. 10. 2023

Vědavýzkum.cz

Motivace mladých lidí z Malajsie, aby jezdili studovat do Česka, transfer technologií ve Švédsku, výzkum a výroba polovodičových čipů nebo spolupráce ve vesmírném průmyslu s Afrikou – také těmito tématy se v minulých měsících zabývala česká vědecká diplomacie.

15. 10. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Maďarská akademie věd vyhlásila výzvu na podporu výzkumných pobytů mezinárodně uznávaných zahraničních výzkumných pracovníků v Maďarsku pro rok 2024. V rámci podpory mohou zahraniční vědci provádět společný výzkum po dobu 3-6 měsíců v libovolném vědním oboru. 

15. 10. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR