facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Ve středu 7. října 2020 byla před polednem v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za chemii. Ocenění získaly Emmanuelle Charpentier a Jennifer Doudna za vyvinutí metody CRISPR/Cas9 – molekulární genetických nůžek pro úpravu genomu.

7. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Již 3. listopadu 2020 se rozhodne, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí demokrat Joe Biden nebo opět republikán Donald Trump. Nejdéle vycházející americký populárně vědecký časopis Scientific American, poprvé za svou 175letou historii, vyjádřil podporu jednomu z prezidentských kandidátů.

7. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

V úterý 6. 10. 2020 byla v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za fyziku. Ocenění získali Roger Penrose za důkaz, že obecná teorie relativity vede k tvorbě černých děr, a Reinhard Genzel s Andreou Ghezovou za objev černé díry ve středu naší Galaxie.

6. 10. 2020
Ze zahraničí
Array
(
)

V pondělí 5. října 2020 krátce před polednem byla na půdě švédského Karolinska Institutet v přímém přenosu vyhlášena Nobelova cena za fyziologii a medicínu. Ocenění získali Američané Harvey J. Alter a Charles M. Rice a Brit Michael Houghton za jejich přínos k identifikaci viru hepatitidy C.

5. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropští ministři zodpovědní za oblast výzkumu, vývoje a inovací se dohodli na definitivní verzi rozpočtu nového rámcového programu Horizon Europe. Škrtat se bude téměř ve všech rozpočtových kapitolách s výjimkou programu Marie Skłodowska Curie Action. Návrh nyní musí schválit Evropský parlament.

3. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Dá se podle tvaru obočí poznat narcismus? Lze zmrzlý nůž z výkalů použít jako plnohodnotný nástroj? Odpověďmi na tyto a jiné bizarní otázky se zabývali vědci, kteří za svou práci získali cenu amerického humoristického vědeckého časopisu Annals of Improbable Research. Předávání takzvané Ig Nobelovy ceny za nejabsurdnější vědecký výzkum jako každoročně předznamenalo udělování skutečných Nobelových cen.

2. 10. 2020

Vědavýzkum.cz

Americká vědecká nadace National Science Foundation (NSF) zveřejnila výzvu k podávání projektových přihlášek v programu zaměřeném na mezinárodní výzkumné zkušenosti studentů (IRES – International Research Experiences for Students). Cílem programu je podpořit kontakty amerických a zahraničních výzkumných organizací. 

29. 9. 2020

Luděk Moravec

Informace o koronaviru zaplavily sdělovací prostředky. Ne vždy jsou ale zprávy, které se šíří rychlostí blesku, pravdivé a podněcují k přemýšlení o konspiračních teoriích. Dezinformace jsou stejně škodlivé jako COVID-19 samotný, protože vedou k podceňování závažnosti situace a ignoraci rad v oblasti veřejného zdraví. Jak je možné proti jejich šíření bojovat?

28. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropská komise se chystá zřídit obdobu amerického Biomedical Advanced Research and Development Authority. Během pandemie COVID-19 se Evropská komise dostala pod palbu kritiky, protože nedosáhla stejně intenzivní podpory pro vývoj vakcíny proti koronaviru jako v USA. Odpovědí má být nová agentura.

27. 9. 2020

Vědavýzkum.cz

Na konci srpna 2020 oznámil japonský premiér Šinzó Abe svou rezignaci. Neočekávaný krok nejdéle sloužícího japonského předsedy vlády po sobě zanechal politické vakuum. Jaké budou osudy japonské vědy v nové éře? A podaří se Japonsku přerušit trend poklesu vědeckého výkonu?

25. 9. 2020

Vědavýzkum.cz