facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

8. prosince 2023 – po několikaměsíčních intenzivních jednáních – došlo v rámci trialogu mezi poslanci Evropského parlamentu, členskými státy a Komisí k dohodě o souboru pravidel pro řízení rizik, jež mohou být potenciálně spojovány s umělou inteligencí. Ten již dříve vstoupil ve známost jako Akt o AI. Rodí se tak komplexní právní rámec pro regulaci systémů AI v celé EU.

12. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Poslední dva měsíce se jak pro Francii, tak Španělsko nesou ve znamení ohlašování výrazných změn v oblasti systému výzkumu. Zatímco na začátku listopadu španělská ANECA předložila návrh přepracování kritizovaného systému hodnocení vědců, začátkem prosince francouzská vláda oznámila zásadní reformy vědeckého systému země, v rámci kterých bude mimo jiné vytvořena prezidentská rada pro vědu.

9. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Panel Evropského parlamentu pro budoucnost vědy a technologií (STOA) provádí průzkum za účelem hloubkové analýzy programu Horizont Evropa.

5. 1. 2024

Technologické centrum Praha

Francie ohlašuje zásadní reformy ve vědeckém systému, EU přichází s Aktem o AI a NASA bude ve svém výzkumu spolupracovat s Čínou. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý prosinec událo.

3. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Jaderná fyzička, ministryně i vědec, který odhalil podvody u svého kolegy – časopis Nature vydal svůj pravidelný žebříček Nature‘s 10. A letos přidal ještě něco navíc. Kdo jsou podle prestižního vědeckého časopisu nejdůležitější osobnosti, které letos formovaly svět vědy?

2. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

New York není známý pouze svými mrakodrapy a pulzujícím kulturním životem, ale stává se také epicentrem pro technologické startupy. Město je sídlem řady univerzit, investičních fondů a velkých technologických společností jako jsou Google, Facebook, Amazon a Twitter. Tato dynamická scéna nabízí inovativní příležitosti i pro mladé české podnikatele.

20. 12. 2023

Export.cz

Argentina má silnou výzkumnou tradici v oblasti biomedicíny, fyziky a zemědělství. Země se také může pyšnit významnými vývojovými kapacitami v sektorech obranných, jaderných a satelitních technologií, v nichž je průkopníkem v Latinské Americe.

16. 12. 2023

Ministerstvo zahraničí ČR

Údaje ze sociálních médií nacházejí široké uplatnění pro výzkum nejen ve společenskovědních oborech. Jejich prostřednictvím lze například zodpovědět, jak dezinformace a názorová online polarizace ovlivňují politickou situaci a volební vzorce. Výzkum těchto témat však ztěžují samotné platformy, zejména pak prostřednictvím nově nastavených omezení v API rozhraní.

14. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Kanada se stane další zemí mimo EU, která se připojí k Horizon Europe – programu EU určenému k financování výzkumu a inovací. Přestože toto spojení budí velká očekávání, přináší také otázky spojené s rozhodováním mimoevropských států.

12. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Vývoj umělé inteligence je nezastavitelný. Pro vědu, podnikání i společnost přináší široké využití, ale zároveň představuje pro společnost nové výzvy. Od spuštění ChatGPT je téma umělé inteligence ještě aktuálnější. ChatGPT otevírá společnosti nové možnosti, ale zároveň představuje i zkoušku pro evropský trh, jak se americké konkurenci v oblasti AI postaví.

9. 12. 2023

Ministerstvo zahraničí ČR