facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Brexit se dotýká celé řady oblastí, průmyslová práva nevyjímaje. Spojené království opustilo 31. 1. 2020 Evropskou unii, ale do 31. 12. 2020 potrvá tzv. přechodné období, kdy Spojené království čekají dlouhá jednání o budoucích vztazích. Jak přesně Brexit zasáhne do oblasti průmyslové ochrany?

6. 2. 2020

PatentEnter

Minulý týden Evropská komise oznámila jména 16 odborníků, kteří zasednou v expertní skupině Ekonomických a sociálních dopadů výzkumu a inovací. Cílem skupiny má být nezávislé poradenství v oblasti evropských politik výzkumu, vývoje a inovací.

5. 2. 2020

Vědavýzkum.cz

Jaké univerzity lákají nejvíc mezinárodních výzkumníků, učitelů a studentů? Nový žebříček společnosti Times Higher Education nabízí přehled světových univerzit, které se vyznačují nejvyšším stupněm internacionalizace.

2. 2. 2020

Vědavýzkum.cz

Miliardář, filantrop a zakladatel Středoevropské univerzity (CEU) se rozhodl darovat miliardu dolarů nově vznikající síti univerzit Open Society University Network. Kromě toho věnuje dalších 750 milionů dolarů na pomoc Středoevropské univerzitě, která byla nucena se po neshodách s maďarskou vládou přesunout do Vídně.

31. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Minulý týden představila chorvatská ministryně pro vědu a vzdělávání Blaženka Divjak priority chorvatského předsednictví v Radě EU v oblasti výzkumu a kosmické politiky. Jednou ze strategických oblastí je také odliv mozků ze zemí střední a východní Evropy.

28. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Britským parlamentem prošla dohoda o odchodu Velké Británie z Evropské unie. Dosavadní signály ovšem zatím pokračování nadstandardní spolupráce v oblasti výzkumu, vývoje a inovací mezi EU a Velkou Británií nenaznačují. Obavy mezi britskými vědci panují zejména o prostředky z ERC.

25. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Již po osmé zveřejnila agentura Bloomberg žebříček šedesáti nejvíce inovativních ekonomik světa. V jeho čele vystřídalo Německo po šesti letech Jižní Koreu. Česko si mírně polepšilo a umístilo se na 24. příčce.

22. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Nadace Wellcome zveřejnila výsledky rozsáhlého průzkumu, který se týká zkušeností vědců s akademickou kulturou. Průzkumu se zúčastnilo několik tisíc vědců a výsledek říká jediné – je čas na změnu. Většina dotázaných například uvedla, že jsou na svou práci hrdí, ale v zaměstnání se setkávají s vysokou mírou stresu, který pak většinou vede k nezdravému pracovnímu prostředí.

21. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Nový evropský plán na řešení změn klimatu, European Grean Deal, který na konci minulého roku představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, zahrnuje v následujících deseti letech investice ve výši jednoho bilionu eur. Ambiciózní plán se přitom neobejde bez výrazných investic do vědy a výzkumu.

20. 1. 2020

Vědavýzkum.cz

Rakouským akademikům se ulevilo, když strana zelených vystřídala na pozici koaličního partnera vládnoucích lidovců Sebastiana Kurze krajně pravicovou Svobodnou stranu Rakouska (FPÖ). Nová koalice však vzápětí oznámila záměr rozsáhlé reformy vysokého školství a vědy.

19. 1. 2020

Vědavýzkum.cz