facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropská komise revidovala návrh příštího rozpočtu na roky 2021 - 2027. Hlavním cílem finančního balíku ve výši 1,85 bilionu eur by mělo být uzdravení evropské ekonomiky z krize způsobené pandemií COVID-19. Součástí návrhu je i navýšený rozpočet nového rámcového programu na výzkum, vývoj a inovace Horizon Europe. Komisi nyní čeká další kolo vyjednávání s členskými státy.

29. 5. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropská výzkumná rada (ERC) podporuje evropský výzkum od roku 2007 a za tu dobu financovala již přes 10 tisíc vědeckých projektů. Jen v aktuálním programu Horizont 2020 je na ně vyčleněno přes 13 miliard EUR. I do budoucna by měl význam této podpory růst.

27. 5. 2020

Vědavýzkum.cz

Karanténní opatření způsobila po celém světě univerzitám celou řadu potíží. Ještě těžší rozhodnutí však na vysoké školy teprve čekají. V post-koronavirovém období se budou muset vyrovnat s výpadkem příjmů, ztrátou zahraničních studentů i požadavky na nová technologická řešení.

26. 5. 2020

Vědavýzkum.cz

Další ročník konference University – Industry Interaction Conference se letos mimořádně uskuteční online ve dnech od 8. do 11. června 2020.

24. 5. 2020

Vědavýzkum.cz

Následky koronavirové pandemie ovlivnily práci vědců na celém světě – ne však stejným způsobem. Řada editorů vědeckých časopisů si brzy po začátku krize uvědomila, že kleslo množství odborných článků od žen vědkyň. Aktuální data tento trend potvrzují.

23. 5. 2020

Vědavýzkum.cz

Dubnová rezignace prezidenta ERC Maura Ferrariho vyvolala v akademických kruzích značnou debatu. K odstoupení ho již dříve jednomyslně vyzvalo všech 19 členů vědecké rady ERC, kteří byli dlouhodobě nespokojeni s jeho působením. Nyní se několik vůdčích osobností evropské vědy snaží zlepšit způsob, jakým bude vybrán jeho nástupce.

21. 5. 2020

Vědavýzkum.cz

I ve ztížených podmínkách funguje evropská síť inovačních agentur TAFTIE velmi dobře a průběžně si její členové vyměňují informace o svém fungování a dobré praxi. Pandemie koronaviru ukázala, že i přes často rigidní právní rámec dokážou agentury najít řešení a podpořit nadějné projekty.

20. 5. 2020

Technologická agentura ČR

Evropská komise spustila novou platformu Evropského výzkumného prostoru (ERA) “ERA corona platform”, která bude jednotným kontaktním místem informujícím o možnostech financování výzkumu v boji s COVID-19 v EU i členských státech.

20. 5. 2020

Technologické centrum AV ČR

Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF na začátku května zveřejnil informaci, že nejmenovaná řecká vědkyně zpronevěřila prostředky z ERC grantu ve výši 190 tisíc eur. Jedná se o první podvod s penězi z Evropské výzkumné rady, který úřad oznámil.

18. 5. 2020

Vědavýzkum.cz

Budoucnost britského výzkumu, který patří mezi světové špičky, může být výrazně poškozena, pokud do konce roku nedojde k obchodní dohodě mezi Velkou Británií a Evropskou unií. Narůstají také obavy, že by britská věda mohla ztratit přístup k šestiletému evropskému programu v hodnotě 100 miliard eur Horizon Europe, který startuje již příští rok.

17. 5. 2020

Vědavýzkum.cz