facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Evropské země masově přerušují spolupráci s ruskými vědeckými institucemi. Nově také Evropská asociace univerzit pozastavila členství dvanácti ruským univerzitám kvůli veřejné podpoře ruské války na Ukrajině. Mezinárodní izolace bude mít na ruskou vědu drtivé dopady. Nadějí pro ni je ale spolupráce s Čínou.

15. 3. 2022

Vědavýzkum.cz

League of European Research Universities (LERU) vyjádřila podporu akčnímu plánu pro Diamond Open Access, který nabádá k dalšímu rozvoji a rozšíření udržitelného, komunitou řízeného ekosystému komunikace Diamond Open Access. Ten je iniciativou organizací Science Europe, cOAlition S, OPERAS a Francouzské národní výzkumné agentury (ANR).

15. 3. 2022

League of Research Universities

Mezi Švýcarskem a Evropskou unií panují napjaté vztahy. Poté, co během minulého roku Švýcarsko odstoupilo od dosavadního jednání, Evropská unie zrušila Švýcarsku status přidružené země k programu Horizon Europe. Zasáhne to například nové držitele ERC grantů. Ti se budou muset pravděpodobně přesunout ze Švýcarska pryč.

5. 3. 2022

Vědavýzkum.cz

S pokračující ruskou invazí na Ukrajině sílí v Evropě hlasy, které volají po přerušení vědecké spolupráce s Ruskem, ruskými výzkumnými institucemi a vysokými školami. Evropské země však v této oblasti nejsou tak jednotné, jako je tomu v případě jiných ekonomických a diplomatických sankcí.

4. 3. 2022

Vědavýzkum.cz

Naprostá většina orgánů Evropské unie, které se zaměřují na vědu a výzkum, nikdy neměly ve vedení ředitele ze střední nebo východní Evropy, zjistila nová zpráva. Agentury EU však tvrdí, že tyto země mají dobré zastoupení na nižších úrovních řízení. Panují však obavy, že současné složení způsobí pokles důvěry těchto zemí v instituce EU.

28. 2. 2022

Vědavýzkum.cz

České vysoké školy a výzkumné instituce ostře odsoudily ruský vpád a invazi na Ukrajinu. Vyjádřily nejen solidaritu, ale jsou připraveny konkrétně pomáhat. Učená společnost ČR žádá ruské vědce, aby se ohradili proti válce a agresi vlastní země. RVVI doporučuje, aby se české výzkumné instituce začaly aktivně bránit vůči digitálním hrozbám. Protestují ale i ruští vědci.

26. 2. 2022

Vědavýzkum.cz

V posledních letech se stále více hovoří o špionážních aktivitách v oblasti výzkumu a vývoje. V této souvislosti se nejčastěji kritizuje Čína, která se tímto způsobem snaží získat přístup ke klíčovým technologiím. Evropská unie nyní vědeckým institucím radí, jak tomu efektivně zabránit.

24. 2. 2022

Vědavýzkum.cz

Mezinárodní tým zahrnující i české výzkumníky Akademie věd ČR z Českých Budějovic a Třeboně získal od Americké asociace pro rozvoj vědy prestižní Cenu Newcomba Clevelanda za nejlepší výzkumný článek nebo zprávu ve vědeckém časopise Science.

23. 2. 2022
Z domova
Array
(
)

V návaznosti na průzkum EUA Open Science, který se konal v letech 2020 až 2021 a měl za cíl zmapovat přístup k Open Accessu na evropských univerzitách, vznikla zpráva, která představuje jeho výsledky.

20. 2. 2022

European University Association

Evropa má za sebou první rok nového rámcového programu Horizon Europe. Podle průzkumu vyvolává mezi vědeckou komunitou smíšené reakce. Výzkumníci si cení prostředků, kritizují ale administrativní stránku projektů a obávají se dostupnosti výzev například i pro vědce z východní Evropy.

19. 2. 2022

Vědavýzkum.cz