facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Po celém světě se množí snahy podpořit v jednotlivých zemích několik vybraných univerzit, aby v mezinárodní konkurenci dosáhly co nejlepšího výsledku. Ten se mnohdy měří získanou příčkou v mezinárodních žebřících. Přestože tyto snahy mohou vést k vytčenému cíli, nesou s sebou celou řadu nebezpečí.

28. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

EU-LIFE, aliance 14 předních evropských institutů pro výzkum biologických věd, jejíž členem je i brněnský CEITEC, představila 17. června 2020 svou vizi, jak by se Evropa mohla na budoucí zdravotní krizi připravit na základě zkušeností po zvládnutí pandemie COVID-19.

28. 6. 2020

CEITEC

Nový globální výzkum si klade za cíl objasnit klíčové faktory, které měly vliv na průběh koronavirové pandemie. Zájemci se do něj mohou nyní zapojit prostřednictvím dotazníku.

28. 6. 2020

COH-FIT

The Declaration on Research Assessment (DORA), která vznikla v roce 2012 během výročního setkání American Society for Cell Biology v San Franciscu a následně se rozšířila po celém světě, navrhuje transformaci systému hodnocení vědeckých výstupů. Níže uvádíme nový český překlad deklarace.

27. 6. 2020

DORA

Zástupci patnácti zaměstnavatelských svazů a platforem umělé inteligence z deseti zemí střední a východní Evropy podepsali společnou pozici k Bílé knize Evropské komise o umělé inteligenci a předložili ji do veřejné konzultace. Tento důležitý krok, koordinovaný Svazem průmyslu a dopravy ČR, byl poté představen publiku v Bruselu formou online setkání 16. června.

20. 6. 2020

Svaz průmyslu a dopravy ČR

V úterý 23. 6. 2020 se bude konat webinář EOSC Landscaping věnovaný problematice European Open Science Cloud (EOSC) v České republice.

20. 6. 2020

CESNET

Již několik let je patrné rostoucí nepřátelství amerických úřadů vůči studentům a vědcům z Číny. Hlavním důvodem je obava z technologické špionáže a porušování práv duševního vlastnictví zejména v high-tech oborech. Vedle přísného postupu vůči čínským vědcům pracujícím v USA narůstá i počet obvinění amerických vědců z „nezdravých“ vazeb na Čínu.

19. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

V rámci chorvatského předsednictví Radě Evropské unie se v pátek 19. 6. 2020 uskuteční videokonference k programu Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA).

19. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Německá akademická výměnná služba (DAAD) zve na virtuální veletrh v rámci kampaně Research in Germany, který se uskuteční 7. července 2020. Je určen absolventům vysokých škol, doktorandům a postdokům.

19. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Nositel Nobelovy ceny Tasuku Hondžó žaluje japonskou farmaceutickou firmu Ono Pharmaceutical. Vědec po firmě žádá přes 200 milionů dolarů za svou účast v soudním procesu, ve kterém pomohl firmě obájit patentová práva na svůj objev.

18. 6. 2020

Vědavýzkum.cz