facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Začátkem března byly zveřejněny výsledky mezinárodního žebříčku QS World University Rankings by Subject 2020. Absolutním vítězem se stal Massachusetts Institute of Technology (MIT), který byl nejlépe hodnocenou univerzitou hned ve 12 oborech. V první stovce se objevila i Univerzita Karlova, a to hned ve dvou oborech. Vedle již tradičně výborně hodnocené geografie do ní nově pronikla i v oboru anatomie a fyziologie.

16. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Zatímco se globální krize v souvislosti s pandemií koronaviru COVID-19 prohlubuje, vlády z celého světa investují nouzové prostředky na výzkum účinné léčby nové choroby. I přesto vývoj nových terapeutických prostředků zabere mnoho měsíců.

14. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Tlak na omezování akademických svobod v Brazílii ze strany vlády krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara se stále stupňuje. Po četných útocích na členy akademické komunity a ostrém krácení rozpočtů veřejných vysokých škol nyní ministerstvo vydalo nařízení, že na zahraniční konference smí vycestovat pouze jeden akademik za instituci.

12. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Cestování se stalo nedílnou součástí akademické práce. Ať už jde o stáže, konference či pravidelná setkání mezinárodních týmů, vědu již lze bez cestování dělat jen obtížně. V době klimatické krize se však hledají nové, šetrnější způsoby – v oblibě jsou například virtuální konference.

10. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Japonská vláda ohlásila financování šesti velkých vědeckých misí, které chce splnit do roku 2050. Mají řešit aktuální problémy japonské společnosti. Mezi zvolené výzkumné cíle patří například roboti, kteří budou mít stejné fyzické dovednosti jako lidé, či řešení problému rapidního stárnutí populace.

8. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Technický odpad momentálně tvoří 5 % z celkového světového odpadu, nicméně díky neustálým technologickým inovacím a rychlému zastarávání elektroniky toto množství nebezpečným tempem exponenciálně roste. Nežádoucí elektronika však většinou nejde recyklovat – a tak končí na skládkách, které se postupně stávají zdravotním a enviromentálním problémem.

2. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Problémy s peer-review hodnocením grantových přihlášek se diskutují již poměrně dlouho. Nový Zéland nedávno zavedl systém, v němž určitou část finančních prostředků na výzkum přiděluje formou loterie. Studie ukazuje reakce na tento nový systém.

1. 3. 2020

Vědavýzkum.cz

Asociace evropských univerzita (EUA) vydala pravidelnou zprávu o veřejném financování vysokoškolských systémů v evropských zemích Public Funding Observatory Report. Letošní desáté vydání obsahuje analýzu dlouhodobých trendů financování v období 2008 – 2019 v celkem 34 evropských státech.

27. 2. 2020

Vědavýzkum.cz

Digitální technologie musí být důvěryhodné, bezpečné a prospěšné všem lidem. Počítá s tím nová unijní strategie pro digitální transformaci, na jejímž základě se Evropa může stát světovým lídrem v této oblasti.

26. 2. 2020

BusinessInfo.cz

V Polsku po několika aktuálních incidentech začínají připravovat zákon, jehož cílem je posílit ochranu svobody slova v akademickém prostředí. Polská akademická obec se však nemůže shodnout – jde o ochranu akademických svobod či o podporu radikálně konzervativní rétoriky?

25. 2. 2020

Vědavýzkum.cz