facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Jihoafrická republika má zdaleka nejrozvinutější a nejdiverzifikovanější ekonomiku na kontinentu. Není proto divu, že v JAR působí více jak 180 společností z žebříčku Fortune Global 500, což zdaleka převyšuje jakoukoliv jinou africkou zemi. S tím pochopitelně souvisí velký důraz na aktivity v oblasti výzkumu, vývoje a inovací napříč všemi hospodářskými sektory.

25. 7. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Barbara Engelking, polská odbornice na holokaust, ve svém příspěvku k 80. výročí povstání ve varšavském ghettu zpochybnila pomoc, jež poskytovali Poláci Židům během holokaustu. V důsledku zmíněného výroku má tamější vláda v plánu zatrhnout finanční prostředky Institutu filosofie a sociologie Polské akademie věd.

18. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Evropská komise přijala 10. července 2023 program ERC na rok 2024. Plán zahrnuje nové prvky v posuzování návrhů na výzkum a životopisů uchazečů a také v procesu hodnocení. Dále zavádí lump sum financování v rámci Advanced grantů a provádí změny ve struktuře hodnotících panelů.

18. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Navzdory očekávání porotců esejistické soutěže Utopický výzkumný institut většina účastníků akcentovala spíše současné problémy než vizionářské perspektivy. Proč v našich představách budoucnosti posilují černé scénáře – a ty opačné vzbuzují vesměs nedůvěru a posměch? Za jakých okolností může reflexe naivity prospět vědecké komunikaci?

13. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Se začátkem prázdnin přichází také aktualizovaná vydání mezinárodních žebříčků srovnávajících jednotlivé univerzity. Jedním z těchto rankingů je i Leidenský žebříček, srovnávající vědecký výkon více než 1300 univerzit po celém světě. Obdobně jako v minulých letech se do této společnosti dostalo i několik českých univerzit. Jak si stojí ve srovnání jednotlivých indikátorů? A které univerzity jsou vzory v oblasti vědy?

11. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Nově zvolenou komisařku čeká řada úkolů od vyhodnocení rámcového programu Horizont 2020, pokračující implementace programu Horizont Evropa, až po zahájení jednání o budoucím rámcovém programu. Kromě členů Evropského parlamentu bude muset o svých dispozicích přesvědčit také představitele vědeckého, technologického a inovačního prostředí.

10. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Ačkoli vědecká ocenění nejsou jediným měřítkem rozvoje vědeckého výzkumu, jejich vliv je podstatný. To ostatně lze dokladovat i na neustálém růstu počtu vědeckých cen během posledních 100 let. Má však tento trend pouze pozitivní dopad na vědu?

7. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Evropská komise navyšuje rozpočet na výzkum a inovace o 400 milionů eur, v Evropě vstoupil v platnost jednotný patent. USA zveřejnily novou politiku vědecké integrity a Africkou akademii věd vede poprvé v historii žena. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za uplynulý měsíc červen událo.

5. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Včera 27. 6. 2023 vyšlo další vydání každoročního hodnocení vysokých škol QS World University Rankings. Podle závěru prestižního žebříčku je nejlepší vysokou školou na světě Massachusetts Institute of Technology. Z Česka se nejlépe umístila Univerzita Karlova. Inovovaná metodika žebříčku letos zohledňuje i téma udržitelnosti a zaměstnatelnosti absolventů.

28. 6. 2023

Vědavýzkum.cz

Váhu či atraktivitu globálního hodnocení univerzit podle šíře a intenzity naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN potvrzuje jak rostoucí počet přihlášených i jejich renomé, tak dosud nejvyšší počet umístěných českých univerzit – v letošním, pátém vydání žebříčku, se jich objevuje již osm.

19. 6. 2023

Vědavýzkum.cz