facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Fiktivní jméno Camille Noûs se na francouzské výzkumné scéně poprvé objevilo přibližně před rokem. Od té doby je jako spoluautor uvedeno ve více než 180 studií v odborných časopisech. Camille však není vědkyně nebo vědec. Je to fiktivní osoba, kterou si skupinka vědců vymyslela, aby poukázala na problémy francouzské vědní politiky.

30. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Nigerijská Národní agentura pro vědu a inženýrskou infrastrukturu podepsala s Technologickou agenturou ČR memorandum o porozumění, v němž se obě strany zavázaly rozvíjet bilaterální spolupráci v celé škále oblastí vědy a výzkumu a zejména ve sféře transferu technologií. Zájem na implementaci memoranda a praktické uplatnění v obchodní sféře vytváří prostor pro zapojení českých firem a investorů.

29. 3. 2021

Beata Matusiková

V posledních letech se umělá inteligence zapojuje do řízení vědy stále častěji. Nově zveřejněný článek nyní navrhuje systém přijímání vědců, který bude fungovat na základě strojového hodnocení. Podle jeho autorek to může přinést větší transparentnost při přijímacím řízení.

28. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropská Komise spustila nový Online Manuál pro programy z finančního rámce EU 2021–2027 spravované skrze Portál pro finanční příležitosti a veřejné zakázky (Funding & Tenders Portal).

27. 3. 2021

Technologické centrum AV ČR

Evropská komise se vyjádřila, že EU by se měla zaměřit na hlavní výhody nástroje genové editace CRISPR-Cas 9 jako podporu výnosů a úrody v zemědělství. Znamená to pro zemědělství zrušení zákazu použití genových úprav, které bylo považováno za technologii tvorby geneticky modifikovaných organismů?

25. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Prestižní časopis Science zveřejnil výzvu vědců k vytvoření globálního vědecko-politického orgánu pro chemikálie a odpady. Mezinárodní skupina vědců včetně Martina Scheringera z brněnského centra RECETOX navrhuje funkční systém spolupráce vedoucí ke snižování škod způsobených chemickým znečištěním.

23. 3. 2021

Masarykova univerzita

Velká Británie je po Německu a USA nejčastějším vědeckým partnerem Čechů. Z evropských projektů se Britové nevytratí ani poté, co odešli z Evropské unie.

21. 3. 2021

Blahoslav Hruška

Máte nápad na nové výzkumné centrum? Realizujte jej v soutěži „Science Creating Prospects for the Region“. Cílem výzvy je vytvořit dvě excelentní výzkumná centra v Sasku, která získají k dispozici 170 milionů eur ročně. Hlásit se mohou nejen zájemci z Německa, ale i ze zahraničí. Šanci se přihlásit máte do 30. dubna 2021.

19. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

V uplynulém roce se drtivá většina vědeckých konferencí přesunula do virtuálního prostředí. Jaké budou osudy digitálních setkání po pandemii? Průzkum časopisu Nature naznačuje, že se brzy stanou normou.

18. 3. 2021

Vědavýzkum.cz

Postavení českých vysokých škol se v žebříčku zemí s rozvíjející se ekonomikou rok od roku zhoršuje. Letos se sice několik škol posunulo o pár pozic dopředu, jiné však naopak výrazně klesly. Jako u mnoha dalších žebříčků je to způsobeno především zvyšujícím se počtem institucí zahrnutých do srovnání.

15. 3. 2021

Vědavýzkum.cz