facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Ačkoli vědecká ocenění nejsou jediným měřítkem rozvoje vědeckého výzkumu, jejich vliv je podstatný. To ostatně lze dokladovat i na neustálém růstu počtu vědeckých cen během posledních 100 let. Má však tento trend pouze pozitivní dopad na vědu?

7. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Evropská komise navyšuje rozpočet na výzkum a inovace o 400 milionů eur, v Evropě vstoupil v platnost jednotný patent. USA zveřejnily novou politiku vědecké integrity a Africkou akademii věd vede poprvé v historii žena. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za uplynulý měsíc červen událo.

5. 7. 2023

Vědavýzkum.cz

Včera 27. 6. 2023 vyšlo další vydání každoročního hodnocení vysokých škol QS World University Rankings. Podle závěru prestižního žebříčku je nejlepší vysokou školou na světě Massachusetts Institute of Technology. Z Česka se nejlépe umístila Univerzita Karlova. Inovovaná metodika žebříčku letos zohledňuje i téma udržitelnosti a zaměstnatelnosti absolventů.

28. 6. 2023

Vědavýzkum.cz

Váhu či atraktivitu globálního hodnocení univerzit podle šíře a intenzity naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN potvrzuje jak rostoucí počet přihlášených i jejich renomé, tak dosud nejvyšší počet umístěných českých univerzit – v letošním, pátém vydání žebříčku, se jich objevuje již osm.

19. 6. 2023

Vědavýzkum.cz

Vodík jako palivo budoucnosti? Proč by to nešlo třeba na českých železnicích? Odpovědi na tyto otázky zkoumá česko-norské konsorcium výzkumných organizací v rámci projektu RegioHyt, který finančně podporují Technologická agentura ČR a Fondy EHP/Norska. Hlavním cílem výzkumného projektu je vyhodnotit potenciální nasazení vlaků s vodíkovým pohonem v Česku.

10. 6. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Investice do inovací, silný průmysl, inovační ekosystém v celé Evropě a talenty – nejen na těchto pilířích, kterými již dnes podle slov bývalé evropské komisařky Mariyi Gabriel Evropa disponuje, stojí nové obchodní příležitosti. Ty má podle ní zajistit nový evropský program inovací.

7. 6. 2023

Vědavýzkum.cz

Komisařka pro výzkum Mariya Gabriel rezignovala na svou funkci v Bruselu. Španělsko schválilo čtyřletou národní strategii otevřeného přístupu k vědě. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za právě uplynulý měsíc květen.

6. 6. 2023

Vědavýzkum.cz

Kybernetických útoků v Kanadě přibývá, 60 procent tamních výkonných šéfů firem označilo v jednom z průzkumů právě hrozby tohoto typu za největší výzvu pro své společnosti. To znamená i příležitost pro česko-kanadskou spolupráci v kyberbezpečnosti a uplatnění tuzemských řešení. Potvrdila to mise, kterou uspořádaly Generální konzulát ČR v Torontu a agentura CzechInvest.

4. 6. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Americká vědecká komunita je znepokojena tím, že Bidenova administrativa, ve snaze ochránit vědecké zaměstnance federálních agentur před přílišným politickým tlakem, navrhuje opatření, která by jí však do značné míry mohla zabránit veřejně diskutovat o výzkumu, na kterém se podílí. 

26. 5. 2023

Vědavýzkum.cz

V erdoganovském Turecku narůstají zásahy vlády do učebních osnov i akademických svobod. V ohnisku těchto snah se ocitá i Darwinova evoluční teorie, která rozporuje křesťanský a islámský kreacionismus, ale také souvisí s postupným odklonem od sekulární povahy Turecka, jak ji definoval prezident zakladatel Mustafa Kemal Atatürk.

24. 5. 2023

Vědavýzkum.cz