facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Jména českých nobelistů Seiferta a Heyrovského jsou notoricky známá. Jen užší okruh zasvěcených zná i jméno Carla Ferdinanda Coriho, pražského Němce, který byl spolu se svojí ženou Gerthy Cori, rovněž narozenou v Praze, oceněn Nobelovou cenou v roce 1947.

22. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

Počet českých nobelistů není závratný, ale podíváme-li se podrobněji na držitele tohoto prestižního ocenění, zjistíme, že někteří z nich mají s českou zemí něco společného – místo narození, původ rodičů, místo studia apod. Jednou z oceněných s českým původem je i Gerthy Cori, která jako první žena obdržela Nobelovu cenu za medicínu, jako třetí žena za exaktní vědy.

21. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

„Národ startupů“ a „stát se silnou akademickou svobodou“, těmito přídomky se doposud pyšnil stát Izrael. Politika aktuální izraelské vlády, jež byla zvolena před téměř osmi měsíci, a ve které mají významný vliv konzervativní nacionalisté a ultraortodoxní strany, však podle tamních akademiků vede vědu a technologický sektor do krize. Nejen akademici varovali před „destruktivní“ politikou ve svých nedávných prohlášeních.

19. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

Největší výrobce polovodičových čipů na světě, tchajwanská společnost TSMC, postaví svou první evropskou továrnu v Drážďanech a Češi by se mohli významně zapojit do dodavatelského řetězce. Právě taková vize byla na začátku září klíčovým motivem mise tuzemských firem i výzkumných institucí na Tchaj-wan. Toto téma rezonovalo také během posledních česko-tchajwanských ekonomických konzultací.

16. 9. 2023

Ministerstvo zahraničí ČR

Rok po začátku otevřené vojenské invaze Ruska na Ukrajinu se konal druhý ročník konference, která rozebrala vliv války na mezinárodní vědecký systém a analyzovala možnosti a příležitosti z války plynoucí. I české univerzity nabídly ukrajinským vědcům a studentům své pracovny, laboratoře a učebny a pomohly také zapojit ukrajinské univerzity do evropských projektů.

11. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

Otázka prodloužení Dohody o vědeckotechnické spolupráci mezi Spojenými státy a Čínou, vrácení řeči paralyzované ženě i obavy izraelských vědců o postavení Izraele coby lídra v oblasti vědy a techniky. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací událo za právě uplynulý měsíc srpen.

1. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

Vědecké instituce v Saúdské Arábii údajně nabízejí vysoce citovaným zahraničním vědeckým pracovníkům finanční odměny a další benefity, pokud tito vědci označí saúdské instituce za své primární působiště. Výsledkem těchto praktik má být upevnění pozic saúdských akademických institucí v prestižních globálních žebříčcích.

30. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

České firmy se v americkém Utahu utvrdily, že přes značnou konkurenci dokážou jejich inovativní řešení v oblasti malých družic oslovit i v mezinárodním měřítku. Pro Česko byla účast na konferenci SmallSat Expo na tamní univerzitě fakticky prvním vstupem mezi již dlouhodobě vytvářenou komunitu klíčových hráčů v oblasti inovativních technologií SmallSats.

28. 8. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Sociální média představují nedílnou součást jak pracovního, tak soukromého života velké části dnešní populace. Jaké benefity jsou spojeny se sociálními médii ve vědě a výzkumu a jaké jsou vývojové rysy tohoto fenoménu? Mohou tyto prostředky kromě benefitů komunikace v dané oblasti komunikace vědy a výzkumu naopak uškodit?

24. 8. 2023

Vědavýzkum.cz

Patří politická či občanská dimenze k výzkumné práci? Omezuje ji, unifikuje, nebo naopak obohacuje a diverzifikuje? Jak je vědecká advokacie rozšířená a může přispět k akceleraci kariéry, nebo ji pouze komplikuje? Studie dvojice amerických sociologů otevírá prostor pro diskusi o možnostech vědeckého aktivismu v tuzemském prostředí.

22. 8. 2023

Vědavýzkum.cz