facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Vrchní ředitelka sekce vysokého školství, vědy a výzkumu Radka Wildová se setkala se Sallou Saastamoinen, zástupkyní generálního ředitele Společného výzkumného střediska (Joint Research Centre, JRC) Evropské komise. Jednali společně o možnostech využití výzkumů JRC členskými státy EU.

5. 3. 2024

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Databáze Web of Science umožňuje hodnotit vědecké publikace na základě jejich citovanosti. Přinášíme analýzu nejcitovanějších článků s afiliací k českým výzkumným institucím za minulý rok. Data ukázala, že nejvíce citací sbírají mezinárodní týmy a vědci publikující z oboru klinické medicíny.

26. 2. 2024

Vědavýzkum.cz

Kvalitní vysoké školy, vysoce kvalifikovaná pracovní síla v technických oborech, jako je matematika, informatika, počítačové vědy a inženýrství, ale i výzkumná centra nadnárodních společností a rozvinutá startupová scéna. To vše Paříž předurčuje k tomu, aby se stala evropským hubem pro umělou inteligenci.

25. 2. 2024

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

11. února byl Mezinárodní den žen ve vědě, v návaznosti na něj vydal Eurostat statistiku, jak si stojí jednotlivé členské státy v zastoupení žen ve vědeckých a technických pozicích. Přestože počet žen v těchto oborech neustále roste, mezi jednotlivými státy jsou velké rozdíly. Jeden z dlouhodobě diskutovaných důvodů, proč ženy opouštějí vědu, je rodičovství.

20. 2. 2024

Vědavýzkum.cz

Vývoj v oblasti umělé inteligence rychle nabírá na dynamice a odborníci se shodují, že s nástroji jako ChatGPT firmy OpenAI jsme teprve na začátku vývoje, který je srovnatelný s pronikáním internetu do společnosti. Špičkové produkty v oblasti IT může nabídnout i Rakousko, základní výzkum a aplikace řešení ale zatím v praxi naráží na nedostatek finančních prostředků ze strany státu i v oblasti rizikového kapitálu.

14. 2. 2024

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Proč jsou FAIR data ve výzkumu neodmyslitelná? Které služby European Open Science Cloud (EOSC) mohou zlepšit produkci FAIR dat? Jak umělá inteligence (AI) zasahuje do vědeckých oborů a jak FAIR data pomáhají trénovat umělou inteligenci? Tyto a jiné otázky diskutovali zástupci evropských výzkumných infrastruktur a členové pracovní skupiny ESFRI-EOSC na workshopu „FAIR Data Productivity and Advanced Digitalization” pořádaném Evropským strategickým fórem pro výzkumné infrastruktury (ESFRI), který proběhl ve dnech 23.-24. ledna na univerzitě v Miláně. 

8. 2. 2024

Velké výzkumné infrastruktury

Einsteinův teleskop je jeden z hlavních evropských výzkumných projektů s celosvětovým vědeckým dopadem. Jde o zásadní infrastrukturu pro budoucí detektor gravitačních vln, o jehož umístění se uchází italská Sardinie. Projekt by mohl otevřít řadu příležitostí také pro české vědecké a výzkumné instituce i firmy.

7. 2. 2024

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Kvůli praktikám podvodných skupin ze Saúdské Arábie a Číny společnost Clarivate ze svých prestižních žebříčků odstranila obor matematika, Japonsko posiluje kosmický program a argentinští vědci se opět bouří. Portál Vědavýzkum.cz nabízí další pravidelné shrnutí toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí ve světě výzkumu, vývoje a inovací za právě uplynulý leden událo.

5. 2. 2024

Vědavýzkum.cz

Proběhnuvší rok 2023 představoval pro Horizon Europe druhý ročník, kdy byl evropský rámcový program pro výzkum a inovace – v hodnotě 95 miliard eur – plně v provozu. Nastává tak vhodný čas ohlédnout se za tímto obdobím a odpovědět nejen na to, kdo byl v grantových výzvách vítězem a kdo poraženým, ale nastínit i možné důvody takového hodnocení.

2. 2. 2024

Vědavýzkum.cz

Japonská vesmírná agentura (JAXA) má nový fond na rozvoj vesmírných, především raketových a satelitních technologií. V průběhu příštích deseti let dostane k dispozici 1 bilion jenů (6,9 mld. USD), pomocí nichž má upevnit postavení Japonska mezi vesmírnými velmocemi a rozšířit jeho kosmický program.

28. 1. 2024

Ministerstvo zahraničních věci ČR