facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Trh s informačními a komunikačními technologiemi (ICT) ve Spojených státech nepřetržitě roste. Vše nasvědčuje tomu, že vzhledem k poptávce americké společnosti, která je založená na spotřebě a službách, bude tento trend pokračovat.

28. 2. 2021

Jiří Janíček a Luděk Moravec

Během pandemie Covid-19 se na boj s koronavirem zaměřilo mnoho výzkumných projektů. Počet článků na toto téma proto stoupl. Mnoho publikací bylo volně k dispozici, někdy i před tím, než prošly řádným recenzním řízením. Články, které obsahovaly chybné informace, musely být následně staženy. I přes to jsou nadále citovány. Proč je tomu tak?

24. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Do centra celosvětové pozornosti se dostala japonská sonda Hajabusa 2, které se na konci minulého roku podařilo po šesti letech od startu úspěšně na Zemi dopravit vzorky ze stamiliony kilometrů vzdáleného asteroidu Rjugu. Jaký je současný stav japonského vesmírného průmyslu a jaké nabízí příležitosti?

23. 2. 2021

Ondřej Svoboda

Vědci publikující novou studii se často snaží získat čtenáře a zájemce o téma na Twitteru. Nový výzkum však zjistil, že snaha upozornit na svou vědeckou práci prostřenictvím Twitteru je téměř bezpředmětná. Přezkoumáním více než milionu odkazů na vědecké články z Twitteru výzkumníci zjistili, že na polovinu z nich nikdo neklikl.

21. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

V rámci podpory pokoronavirového oživení ekonomiky a v zájmu udržitelného rozvoje se Francie zaměří i na podporu vývoje kvantových technologií, které slibují například fenomenální zvýšení rychlosti počítačů nebo přesnosti různých senzorů. To nebývale zrychlí nejrůznější výzkumné, vývojové, optimalizační, prognostické i výrobní procesy a výrazně tak zvýší konkurenceschopnost.

14. 2. 2021

Václav Žilka

Alliance4Life, v souladu se svým posláním stimulovat institucionální změny a podílet se na tvorbě výzkumné politiky EU, vydala nový oficiální dokument s doporučeními pro program Horizon Europe.

9. 2. 2021

Alliance4Life

Nový žebříček společnosti Times Higher Education hodnotí internacionalizaci vysokých škol z celého světa. Žebříčku vévodí University of Hong Kong, ale probojovala se do něj i česká Univerzita Karlova. Z hlediska mezinárodní reputace na tom jsou nejlépe nizozemské školy.

9. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Překotná rychlost výzkumu, který si vyžádala globální pandemie viru COVID-19, má i své negativní následky. Kromě odlivu finančních prostředků z jiných vědeckých témat s sebou nese také odliv talentů nebo šíření nekvalitní publikační praxe. Jaká je cena za "covidizaci" vědy?

3. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropská kosmická agentura (European Space Agency, ESA) vyhlašuje stáže Young Graduate Trainee u Evropské kosmické agentury určené absolventům a magisterským studentům. Přihlašovat se můžete do 1. března 2021.

2. 2. 2021

Vědavýzkum.cz

Datová společnost Altmetric vydala už posedmé žebříček stovky nejdiskutovanějších vědeckých článků. Minulému roku dominovala především témata spojená s koronavirem, jeho léčbou, či efektivitou ochranných opatření. Do žebříčku se dostala ale také kontroverzní esej Tomáše Hudlického.

31. 1. 2021

Vědavýzkum.cz