facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ernst & Young - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

V rámci projektu Net4Mobility+ byla aktualizována příručka pro žadatele o stipendia MSCA Individual Fellowships. Shrnuje důležité informace o individuálních vědecko-výzkumných pobytech.

17. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Nejnovější podrobnosti o návrhu evropského rozpočtu přinesly nepříjemné zprávy pro budoucí výzkumný program Horizon Europe. Tomu se mají oproti předchozímu návrhu snížit prostředky o 3,2 %. Polepší si naopak Evropská rada pro inovace (EIC) a aplikovaný výzkum ve zdravotnictví, digitalizaci nebo klimatologii. Podpora půjde z krizového fondu EU vytvořeného v reakci na koronavirovou pandemii.

16. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Jeden z nejprestižnějších světových medicínských žurnálů The Lancet se ocitl uprostřed globálního skandálu. Článek, který vyvrací terapeutické účinky hydroxychlorochinu na onemocnění COVID-19, vychází z podezřelých dat s nejasným původem. Časopis nyní začal výzkum znovu prověřovat.

14. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

V uplynulých dnech vyšly dva tradiční mezinárodní žebříčky vysokých škol - QS World University Rankings 2021 a U-Multirank 2020. Zatímco první se snaží sestavit konečné pořadí institucí podle autory zvolené metody, síla druhého spočívá především v možnosti porovnávat univerzity na základě řady dílčích kritérií. Jak si v nich vedly české vysoké školy?

11. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Pandemie koronaviru přinesla neočekávanou příležitost, která veřejnosti jasně ukázala, jak důležitou roli hraje věda při rozhodování o účinných krizových opatřeních. Nový ředitel evropského Společného výzkumného střediska Stephen Quest však varuje před prezentováním politických rozhodnutí jako vědeckých.

9. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Přední nizozemské vědecké instituce na konci května 2020 uzavřely smlouvu s vědeckým vydavatelstvím Elsevier. Přelomová smlouva má zajistit volný přístup k nizozemským vědeckým článkům. Uzavření dohody pravděpodobně napomohl i koronavirus.

7. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Čína, Singapur, Hong Kong, Jižní Korea a Japonsko. To jsou země, v nichž najdeme ty nejlepší vysoké školy v Asii. Vyplývá to alespoň z aktuálního žebříčku THE Asia University Rankings 2020. Loňské první místo obhájila Tsinghua University.

6. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

V americkém Kongresu se projednává návrh zákona, který dost možná změní podobu National Science Foundation, největšího amerického federálního poskytovatele prostředků na základní výzkum. Reforma by měla přinést významné navýšení prostředků i změnu názvu. To vše proto, aby Spojené státy dohnaly Čínu.

1. 6. 2020

Vědavýzkum.cz

Evropská komise aktualizuje svou databázi expertů pro hodnocení projektů v roce 2020. Hledá experty ze všech oblastí, kteří mají zájem podílet se na hodnocení a monitoringu projektů v rámcovém programu na podporu výzkumu, vývoje a inovací.

1. 6. 2020

Technologické centrum AV ČR

Jihoafrická republika patří k zemím s nejvýkonnějším výzkumem v Africe, který přináší významné objevy v oblastech medicíny, zemědělství nebo astronomie. Investice do výzkumu jsou jednou z cest, jak se země snaží řešit přetrvávající chudobu a sociální problémy. Desetiletý plán na podporu vědy teď však kvůli pandemii koronaviru čeká revize.

31. 5. 2020

Vědavýzkum.cz