facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Ze zahraničí

Ze zahraničí

zajímavosti ze zahraničí, příklady dobré praxe

Od převzetí Afghánistánu hnutím Tálibán zažívají tamní vědci nelehké časy. V zemi panují obavy, že nová vláda bude vědu bojkotovat. Část vědců se už nyní ukrývá a nedostává žádné peníze. I proto vědci hledají azyl. V Evropě nyní vyzvalo padesát vysokoškolských asociací Evropskou komisi ke koordinované pomoci afghánským vědcům a akademikům.

11. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Správně komunikovat výsledky vědy je v dnešní době stále více důležité. Jak ale svůj vědecký výsledek do médií vůbec dostat? Přinášíme vám pár tipů, jak cestu výzkumu do médií usnadnit. 

10. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropský inovační a technologický institut (European Institute of Innovation and Technology, EIT) zveřejnil dne 1. 9. 2021 výzvu k vyjádření zájmu na obsazení až sedmi míst ve své Správní radě (Governing Board, GB).

9. 9. 2021

EIT

Za vzdělání platí Američané obrovské částky a půjčce na studium se většina z nich nevyhne. Americký prezident Joe Biden se proto intenzivně zabývá jedním ze svých hlavních slibů z předvolební kampaně - odpuštění půjček na studium. Na tom, co bude tato změna v dlouhodobém výhledu znamenat, se však mnohé univerzity a experti na školství rozcházejí.

8. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

V Austrálii vyvolalo rozhodnutí zamítnout přihlášky do prestižních grantových schémat značný odpor vědecké komunity. Důvodem zamítnutí projektů totiž bylo, že jejich autoři citovali články vydané na preprintových archivech.

7. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Tak jako každý rok, i letos začátkem září vyšel nový žebříček Times Higher Education World University Rankings. První dvacítce vévodí školy z USA, Čína pak posiluje svůj vzestupný trend z minulého roku. Pro Česko letos žebříček dopadl hůře než v předchozím roce. 

3. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Z nového šetření Asociace evropských univerzit vyplývá, že 59 % evropských vysokých škol považuje otevřenou vědu za velmi zásadní a více než polovina univerzit už má zavedené interní mechanismy otevřené vědy. Velkou motivací je i iniciativa nazvaná „Plán S“.

2. 9. 2021

Vědavýzkum.cz

Žen ve vědě rok co rok přibývá. Jejich kariéra však většinou netrvá tak dlouho, jako je u jejich mužských protějšků, říká nizozemská studie. Ta ze vzorku téměř šesti milionů vědců po celém světě zjistila, že muži se navíc rychleji dostávají do vedoucích pozic a častěji také publikují.

27. 8. 2021

Vědavýzkum.cz

Evropská komise a Kanada během společného letního summitu začaly jednat o možnostech spolupráce v rámci programu Horizon Europe. Kooperace mezi oběma celky je strategická i vzhledem ke stále silnějšímu vlivu Číny v oblasti výzkumu a vývoje.

25. 8. 2021

Vědavýzkum.cz

Velká Británie zveřejnila novou inovační strategii, jejímž cílem je podpořit vědu a výzkum po odchodu země z Evropské unie. Podle nového dokumentu bude Velká Británie postupně zvyšovat investice do výzkumu až na 22 miliard liber ročně.

22. 8. 2021

Vědavýzkum.cz