facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Rozpočet na makedonskou vědu roste. Do projektů mohou i Češi

14. 3. 2024
Rozpočet na makedonskou vědu roste. Do projektů mohou i Češi

Přestože jsou vysoké školství a věda v Severní Makedonii dlouhodobě podfinancované, rozpočet na ně se v posledních letech zvyšuje. Spolu s mezinárodními projekty to umožňuje vypisování projektů, kterých se mohou účastnit i české firmy.

vedecVýzkum, vývoj, inovace a vzdělávání se dlouhodobě v Republice Severní Makedonie potýká s mnohými obtížemi. Sektor je podfinancovaný, univerzitně vzdělaní lidé odjíždějí do zahraničí a země tím přichází o kvalifikovanou pracovní sílu. Podle informací EUobserver za posledních 30 let přišla země o 10 % obyvatel. Tento problém však není typický jen pro Severní Makedonii, ale celý region západního Balkánu. Proto není lehké najít v zemi vzdělané Makedonce, kteří by byli schopni provádět signifikantní výzkum, vývoj či inovace. K tomu podíl investic do výzkumu, který je pod 0,4 % HDP, patří k nejnižším v Evropě.

Přesto lze říci, že vývoj posledních let přináší mírný optimismus. Od června 2021 existuje Národní rada pro vysokoškolské vzdělávání a vědecko-výzkumnou činnost. Tato instituce, sídlící v hlavním městě Skopje, má za úkol pozvednout kvalitu vysokoškolského vzdělávání a aplikovaného výzkumu a prosazuje zlepšení financování makedonské vědy a vysokého školství prostřednictvím mezinárodních grantů a spolupráce.

Tendry na vybavení laboratoří

Rozpočet na vědu mezi lety 2020 a 2023 vzrostl téměř na dvojnásobek na necelých 8 mil. eur. Makedonské ministerstvo školství také poskytlo 280 tisíc eur na podporu rozvoje laboratoří v rámci vysokých škol. Pro české firmy tak mohou být zajímavé například tendry na elektronové mikroskopy. Nejzajímavější projekty realizuje Univerzita Cyrila a Metoděje, respektive její Fakulta elektroniky a informačních technologií. Vědečtí pracovníci fakulty se v minulých letech podíleli na několika mezinárodních projektech v rámci programů MAAE, IPA, akce COST, NATO, 7. RP, Horizont 2020 a dalších. V průměru fakulta ročně realizuje kolem 10 vědecko-výzkumných projektů s průměrným rozpočtem okolo 700 tisíc eur.

Všechny aktuální projekty naleznete na tomto odkazu. V případě zájmu je vám k dispozici obchodní oddělení zastupitelského úřadu ve Skopje na emailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

 

Autor: David Černohorský, Velvyslanectví ČR ve Skopjilogo MED

Článek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.