facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Změna myšlení musí začít u samotných majitelů firem, říká Radka Šušková, členka výboru České asociace interim manažerů, o změnách, které do práce HR manažerů přináší zavádění digitalizace a technologií Průmyslu 4.0.

23. 5. 2022

Druhý podcast Science slamu 13, tentokrát z pohledu institucí a jejich představitelů. Jaké je zastoupení žen a jak funguje jejich podpora? Kde jsou slabá místa v systému pro ženy ve vědě, a co je třeba podniknout, abychom je podpořili?

19. 5. 2022

Petr Cígler vede výzkumnou skupinu syntetické nanochemie v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Jeho tým vytváří a sleduje nové typy nanočástic pro použití v terapii, zobrazování a diagnostice onemocnění. Jak je dlouhá cesta nanočástice z laboratoře k pacientům? Co vše znamená objev „univerzálního dopravce“ účinných látek, který se nedávno skupině povedl? A jak se Petru Cíglerovi daří kombinovat výzkum se skládáním vážné hudby?

19. 5. 2022

Českým veřejným prostorem se i desítky let po válce vznáší pojem kolaborant. Sáhnou po něm s chutí všichni, zleva i zprava, protože funguje jako emoční nálepka, kterou označíme protivníka a nemusíme se vysilovat racionální argumentací. Jaké podoby ale měla česká kolaborace?

18. 5. 2022

Květnový Balast pod čarou přivítal profesora Hillela Kievala z Washingtonské univerzity v St. Louis, který se dlouhodobě věnuje dějinám českých Židů.

17. 5. 2022

Dnešním hostem podcastu je Peter Surový, vedoucí Katedry hospodářské úpravy lesů FLD ČZU. Prozradí vám, jakým způsobem se v dnešním moderním lesnictví využívá UAV technologie a co vše nám umožňuje. Automaticky řízené drony jsou dnes už totiž schopné les proletět a dodat informace o pozicích, výškách a tloušťkách jednotlivých stromů. A jaký vývoj nás v oblasti využití dronů pro měření lesů ještě čeká?

12. 5. 2022

Na vědeckém výzkumu se může podílet každý z nás… Co je to občanská věda? Jakou roli v ní hraje gamifikace? Co vše můžeme zjistit sledováním ptáků na krmítkách? Co jsou mapathony? A jak se můžete stát občanským vědcem třeba právě vy? To vše nám ozřejmí Matyáš Adam z Ústavu environmentální bezpečnosti Fakulty logistiky a krizového řízení UTB.

12. 5. 2022

Karolína Stegurová z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR (I ženy chtěly bojovat!) a historička Alena Flimelová (Ve stínu mužů) sledují ve svých publikacích příběhy československých vojákyň za druhé světové války.

12. 5. 2022

„Lokalizace je nová globalizace,“ říkají Milan a Jakub Málkovi, zakladatelé portálu Kooperace.cz a Factoree.online, o proměnách fungování trhu a zejména výrobních dodavatelsko-odběratelských řetězců. Firmy jsou na hraně svých kapacit a hledají, jak se zbavit práce, která pro ně není důležitá.

11. 5. 2022

Když v září 1941 přijel Heydrich do Prahy, Češi jej vlastně neznali. Ale známe ho dnes? Víme, koho vlastně Gabčík s Kubišem zneškodnili? „Jen“ vraha českého národa nebo strůjce holocaustu, superšpiona, ředitele Interpolu a muže pro Třetí říši více než podstatného? O tom bude další díl seriálu o roku 1942.

11. 5. 2022