facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Před dvaceti lety ČR vstoupila do EU a v rámci oslav tohoto výročí přímo v Bruselu vystoupil na jaře podcast Přepište dějiny a probral to, jaký vztah k Evropě Češi a Moravané měli a mají. Schválně, kolik lidí v sále znalo jméno Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi? Bonusovou verzi nyní dáváme k dispozici také veřejně.

17. 6. 2024

Vítěz prestižní soutěže Czech Press Photo, fotograf a absolvent Univerzity Pardubice Lukáš Zeman byl hostem podcastu UPCE On Air. Keňa, Tanzánie, Nepál nebo Borneo – to jsou jen některé ze zemí, do kterých se s objektivem v ruce vypravil.

16. 6. 2024

Původem africká, dnes také známá akvarijní rybka, halančík Furzerův, našla způsob, jak v přírodě přežít dlouhá období sucha. V raném embryonální stadiu se rozpadá na jednotlivé buňky. Když později opět zaprší, vrátí se do původního stavu.

15. 6. 2024

Jeho láskou jsou staré glóby, pracuje na reintrodukci koní převalského a také pořádal hackaton. Naším dnešním hostem je geoinformatik Josef Laštovička. Jak se geoinformatik dostane ke spolupráci se zoologickou zahradou a koňmi převalského? Jaké výzvy reintrodukce těchto nádherných zvířat přináší?

15. 6. 2024

Důležité je dostat vědu k lidem, kteří se o ni zatím nezajímají, shodli se Oldřich Hudeček a Jan Havlík v podcastu CHEmic. S Veronikou Sedláčkovou mluvili na Veletrhu vědy o tom, proč je důležité zajímavý výzkum propagovat, i když jeho výsledky slouží všem.

14. 6. 2024

Ostré lokty, dobrý mentor a notná dávka štěstí. To byly ingredience, které potřebovaly první české vědkyně, aby se mohly prosadit v mužském světě vědy. Jejich pozoruhodné příběhy sledovaly Marie Bahenská (Masarykův ústav a Archiv AV ČR), Dana Musilová (Univerzita Hradec Králové) a Libuše Heczková (Univerzita Karlova), které je v roce 2023 vydaly knižně pod názvem Ženám žádný obor vědecký od přírody není uzavřen: Spletité cesty žen k vědecké kariéře v první polovině 20. století (Academia).

13. 6. 2024

Základy stávajícího vodohospodářského systému byly v Československu položeny v 50. letech 20. století. Tehdy začala masivní výstavba víceúčelových vodních děl, jako byly přehradní nádrže, elektrárny a vodovody. V čele výstavby stála skupina vodohospodářských odborníků, která se formovala už ve 20. letech 20. století.

12. 6. 2024

Říká se, že Praha je hezčí Vídeň a Vídeň je fungující Praha. Bývalé hlavní město monarchie má k českým a moravským zemím ze světových metropolí rozhodně nejblíž, takže bylo na čase zajet se podívat mezi Čechy ve Vídni a trochu toto téma prodebatovat. Mimochodem, tušili jste, že ještě dnes je ve Vídni přes třicet českých spolků?

12. 6. 2024

Je lovecká turistika záležitostí pouze exotických destinací nebo nabízí zajímavé lokality například i v Evropě? O čem je a jaké výstupy přinesl projekt Huntour? Je Česko populární destinace z hlediska loveckého cestovního ruchu? A má u nás myslivost stále tradici? Na tyto otázky odpoví náš host doktorka Markéta Kalábová z Fakulty lesnické a dřevařské ČZU.

11. 6. 2024

Jaké krizové situace musí při své práci zvládat? Kolik ministrů zažil během svého desetiletého působení na Ministerstvu životního prostředí? A co se naučil na studijní stáži v Peru? Pozvání do podcastu De Facto přijal Jiří Holík, absolvent Institutu politologických studií FSV UK, který má více než patnáctiletou zkušenost s prací ve státní správě.

11. 6. 2024