facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Projekty zahraniční spolupráce jak s Velkou Británií, tak Tchaj-wanem, Izraelem, Ukrajinou nebo africkými zeměmi charakterizuje a o jejich poslání v krátkodobém i dlouhodobém horizontu hovoří prorektorka pro zahraniční záležitosti Univerzity Karlovy Eva Voldřichová Beránková. Pořadem provází Martina Vrbová.

7. 12. 2023

Petra Dvořáková dokončila před lety doktorát z Technologie potravin a dnes učí lidi žít bez závislosti na cukru. Kromě toho je i sportovní trenérka, která nikdy neopustila své vědecké “já”. S moderátorkou Dandou si povídaly třeba o tom, kolik cukru je moc cukru, jak se závislosti na něm zbavit, nebo jak Peťa využívá své vědecké poznatky při svém povolání.

6. 12. 2023

K zodpovězení našich otázek o střevním mikrobiomu jsme přizvali doktorku Petru Vídeňskou, která nyní působí na Mendelově univerzitě na Ústavu chemie a biochemie. V tomto díle nás provede od počátečního momentu vzniku mikrobiomu u novorozence až po to, jak ho můžeme změnit stravou a jak se liší napříč světem a u každého z nás.

6. 12. 2023

Někteří politici se před pár dny horšili, že prý aktuální stávkové snahy lékařů a učitelů jsou politicky motivované. Tak jsme se vydali do 20. století a hledali nějakou nepolitickou stávku. A co byste řekli? Ani jedna. A v bonus na Gazetisto a HeroHero jsme se pak podívali třeba na to, která porevoluční stávka byla vůbec nejdelší.

6. 12. 2023

Tato epizoda patří ke speciální sérii našeho podcastu, ve které si budeme povídat o českých archeologických expedicích v zahraniční. První z těchto epizod vás zavedla do Ománu, druhá vás zavede na exkurzi po archeologických objevech, které archeologové v Ománu učinili.

6. 12. 2023

Věděli jste, že FSV nabízí několik druhů poradenství? Konkrétně jde o psychologickou pomoc, poradenství pro studenty se specifickými potřebami a kariérní poradenství.

5. 12. 2023

Také jste se už někdy pozastavili nad tím, proč fasády středověkých kostelů často zdobí výjevy na první pohled nechutné, strašidelné, nebo dokonce sprosté? Jedná se o církevní propagandu? Nebo je to celé úplně jinak?

4. 12. 2023

Poslechněte si záznam Čaje o páté s českými šlechtici Tomášem Czerninem a Františkem Kinským.

3. 12. 2023

Patří k nejcitovanějším českým vědcům, v minulosti přepsal učebnice chemie a není vyloučené, že se mu to povede znovu. Hostem podcastu CHEmic je expert v oboru výpočetní chemie, Pavel Hobza.

1. 12. 2023

Od prvních pokusů psaní a čtení v první třídě až po diplomové ročníky na vysoké se stále nejvíc objevuje tradiční frontální výuka – učitel za katedrou a desítky či stovky studentů v lavicích. Učení nazpaměť, testy a známky. Co kdyby vám ale někdo nabídl, že vás učení může bavit? A je jedno, na které straně učitelského pultíku stojíte.

30. 11. 2023