facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Jak mohou mezi sebou komunikovat autoři ve svých textech? Proč básni porozumíme lépe, když se ji naučíme nazpaměť a zkusíme ji přednést nahlas? A co vše se dá o autorovi vyčíst z podoby jeho verše? Robert Kolár vede v Ústavu pro českou literaturu AV ČR oddělení teorie a je členem Versologického týmu.

20. 6. 2024

S archeologem a památkářem Jaroslavem Podliskou z Národního památkového ústavu (ú.o.p. Praha) se vypravíme do středověké Prahy. Povídáme si o tom, jak zde fungoval život, kde se lidé shromažďovali, kde s konaly popravy, kde nakupovali, jak se po Praze dopravovali, jaké využívali spojení mezi pravým a levým břehem Vltavy, apod. - tedy o cestách, náměstích, mostech a trzích.

19. 6. 2024

Letos uplynulo 100 let od smrti Franze Kafky a v Muzeu literatury můžete navštívit výstavu "František Kafka. Hry Franze Kafky". Takže jsem se tam vydali a výstavou nás provedl její autor Štěpán Zbytovský. Jaký vlastně ten Kafka byl a jaké mýty se kolem něj točí?

19. 6. 2024

Před dvaceti lety ČR vstoupila do EU a v rámci oslav tohoto výročí přímo v Bruselu vystoupil na jaře podcast Přepište dějiny a probral to, jaký vztah k Evropě Češi a Moravané měli a mají. Schválně, kolik lidí v sále znalo jméno Richard Mikuláš Coudenhove-Kalergi? Bonusovou verzi nyní dáváme k dispozici také veřejně.

17. 6. 2024

Udržitelná Karlovka míří do Kamerunu. S Davidem Hořákem z PřF UK se podíváme do horských lesů v Kamerunu a na schopnost tamějších lesů absorbovat oxid uhličitý. Probereme také ornitologii a význam výzkumu ptáků v širších ekologických souvislostech a vyjma Afriky navštívíme také malebné Třeboňsko jako výjimečný úkaz krajinného designu.

17. 6. 2024

Vítěz prestižní soutěže Czech Press Photo, fotograf a absolvent Univerzity Pardubice Lukáš Zeman byl hostem podcastu UPCE On Air. Keňa, Tanzánie, Nepál nebo Borneo – to jsou jen některé ze zemí, do kterých se s objektivem v ruce vypravil.

16. 6. 2024

Původem africká, dnes také známá akvarijní rybka, halančík Furzerův, našla způsob, jak v přírodě přežít dlouhá období sucha. V raném embryonální stadiu se rozpadá na jednotlivé buňky. Když později opět zaprší, vrátí se do původního stavu.

15. 6. 2024

Jeho láskou jsou staré glóby, pracuje na reintrodukci koní převalského a také pořádal hackaton. Naším dnešním hostem je geoinformatik Josef Laštovička. Jak se geoinformatik dostane ke spolupráci se zoologickou zahradou a koňmi převalského? Jaké výzvy reintrodukce těchto nádherných zvířat přináší?

15. 6. 2024

Důležité je dostat vědu k lidem, kteří se o ni zatím nezajímají, shodli se Oldřich Hudeček a Jan Havlík v podcastu CHEmic. S Veronikou Sedláčkovou mluvili na Veletrhu vědy o tom, proč je důležité zajímavý výzkum propagovat, i když jeho výsledky slouží všem.

14. 6. 2024

Ostré lokty, dobrý mentor a notná dávka štěstí. To byly ingredience, které potřebovaly první české vědkyně, aby se mohly prosadit v mužském světě vědy. Jejich pozoruhodné příběhy sledovaly Marie Bahenská (Masarykův ústav a Archiv AV ČR), Dana Musilová (Univerzita Hradec Králové) a Libuše Heczková (Univerzita Karlova), které je v roce 2023 vydaly knižně pod názvem Ženám žádný obor vědecký od přírody není uzavřen: Spletité cesty žen k vědecké kariéře v první polovině 20. století (Academia).

13. 6. 2024