facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

New episode of the podcast Ta-meri with an Australian Egyptologist, dr. Susan Kelly about her fascinating career and Australian Egyptology.

27. 2. 2024

Používají křesťané pohanské nádobí? Co dělají pohanské motivy na křesťanských liturgických nádobách v 7. století? Přechod mezi antikou a středověkem, mezi pohanstvím a křesťanstvím, je pravděpodobně mnohem pozvolnější, než by se mohlo zdát z učebnic dějepisu. Své o tom ví náš dnešní host, Athanasios Sideris, archeolog specializující se na antické tepané předměty.

26. 2. 2024

V tomto bonusovém dílu se dozvíte více o studentské aktivitě Peerko, která se zabývá poskytováním psychologické peer podpory na Katedře psychologie FF UK. Kde se zrodil nápad nabídnout studentům FF podporu? S jakými výzvami se musejí koordinátoři při svých aktivitách vypořádat? A jak zvládnout pro mnohé nelehký návrat na akademickou půdu při začátku letního semestru?

26. 2. 2024

Znečištěné ovzduší nás ovlivňuje a může zapříčinit vznik závažných onemocnění včetně rakoviny. Pavel Rössner z Ústavu experimentální medicíny AV ČR zkoumá v projektu toxicitu venkovního vzduchu a jeho dopady na lidské plicní a čichové buňky. Tento výzkum je revoluční v tom, že vědci vyvinuli speciální zařízení, a přenesli tak laboratoř přímo do terénu.

26. 2. 2024

Jaký bude nový indonéský prezident? Co bude s Jokowim? A jak se země vyvíjí v poslední dekádě? 

26. 2. 2024

Snaze porozumět chemické komunikaci termitů a čmeláků zasvětila vědeckou kariéru Irena Valterová z ÚOCHB. Víc uslyšíte v dalším díle podcastu CHEmic.

23. 2. 2024

Proč recyklace sama o sobě nestačí? A proč je potřeba sledovat (třeba) uhlíkovou stopu napříč celým životním cyklem výrobku? A jak se člověk od chemie dostane k historickým tancům? V obnoveném CarbonCastu odpovídá profesor Vladimír Kočí, vedoucí Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie VŠCHT Praha.

22. 2. 2024

Co mají společného Apple a Evropská výzkumná rada? Myslí jinak. A posouvají tím svět vpřed. Granty ERC podporují výzkum na samé hranici lidského poznání a jako magnet přitahují odvážné vědecké lídry s ambicí tuto hranici prolomit. Díky nim se dozvídáme třeba to, proč je svět zelený nebo jak vidí hlubokomořské ryby. Pro talentované vědce granty ERC představují nejen finanční a badatelskou svobodu, ale také příležitost vyniknout v mezinárodním měřítku.

21. 2. 2024

Stojan na mikrofon Tucker Carlson dostal před pár dny lekci z dějin Ruska od Vladimira Putina. A nebyl by to aktuální kremelský nájemník, kdyby to nebylo dlouhé, obsáhlé a … zcela vedle. Takže jsme se podívali na aspoň pár momentů, které se po téhle hodině dějepisu jistě zase budou šířit po všech čertech. Takhle to totiž fakt nebylo.

21. 2. 2024

Proč je pro lidstvo důležitý sníh? Hrozí nám, že si v Česku za 20 let již nezalyžujeme? A ubývá všude na světě sněhu nebo se najdou lokality s opačným trendem? Opravdu lze spustit lavinu jen vysokým hlasem, jak to vidíme ve filmech? A co dělat, pokud se ocitnu v lavinové oblasti nebo dokonce přímo pod lavinou?

20. 2. 2024