facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Nový díl podcastu UPCE On Air přináší další rozhovor s jedním z děkanů Univerzity Pardubice. Tentokrát pozvání přijal profesor Jan Stejskal, který stojí v čele Fakulty ekonomicko-správní. Poslechněte si rozhovor o oborech na fakultě, studiu a nebo o tom, co je náplní jeho volného času. Moderuje Ondra Novotný.

18. 9. 2022

Autoři podcastu Přepište dějiny se vydali do kina a vzali s sebou odborníka na středověk Jakuba Izdného. A tak si jako bonus můžete poslechnout sestřih následné debaty natočené v kavárně pražského kina Lucerna. Debaty, která je spíš jakýmsi prvním dojmem, rozdýcháním a snahou utřídit myšlenky rozháněné více než dvě hodiny Žižkovým palcátem do všech koutů. Jaké obrazy středověku Petr Jákl staví do veřejného prostoru a proč zrovna tyto a zrovna takto? A co to má společného s Janem Žižkou?

18. 9. 2022

V tomto díle je hostem Ida Součková Olšová, která je čerstvě zvolenou předsedkyní CZARMA – České asociace manažerů a administrátorů ve výzkumu a zároveň na rektorátu Masarykovy univerzity v rámci odboru výzkumu vede grantové oddělení. Uslyšíte o založení CZARMA, jejím smyslu a přínosu. Ida také mluví o fungování grantového oddělení Masarykovy univerzity a důvodech, proč Masarykova univerzita získala nejvíce z celé ČR výzkumných grantů v programu Horizont 2020.

15. 9. 2022

Chtěli byste mít Masaryka za tatu? Profesora, nepřítele národa, poslance, emigranta, tatíčka, prezidenta? Jaké vztahy panovaly u Masaryků doma a jaké vztahy měly děti slavného otce s tatínkem? Kdy jindy se podívat na Masarykovy jako rodinu než 14. září, v den, kdy se Jan narodil a TGM zemřel.

14. 9. 2022

V úvodním dílu podcastu Horizont Evropa se s Naďou Koníčovou bavíme o Horizontu Evropa a o Národním informačním centru pro evropský výzkum při TC AV ČR, které k Horizontu Evropa poskytuje poradenství.

13. 9. 2022

Zohľadnenie environmenálnych, sociálnych a riadiacich prvkov v investovaní a v menežmente, známe aj pod anglickou skratkou ESG, je jedným z najrýchlejšie rastúcich trendov v oblasti financií. O tom, ako vyzerá spoločensky zodpovedné investovanie v Ázii, sa rozprávame s Jakubom Malichom, viceprezidentom vo finančnej firme MSCI.

13. 9. 2022

Behaviorální ekolog Peter Mikula z Ústavu biologie obratlovců AV ČR se v rozsáhlém výzkumu zabýval výškou a komplexitou ptačího zpěvu a vzdušným předváděním. Ptáme se ho, proč někteří ptáci zpívají vysoko a jiní nízko, jak se opeřenci učí svůj “mateřský jazyk” a jestli a jak jim školu komplikují lidé. Dozvíme se také, že existují ptačí nářečí a které ptačí druhy se rády předvádějí.

13. 9. 2022

Jak vypadá ideální politik? Jaký program a strategii by měli politici na komunální, senátní či prezidentské úrovni volit? A jaké má ona sama zkušenosti ze zahraničí? Hostem podcastu De Facto byla Anna Shavit, odbornice na politický marketing z Institutu komunikačních studií a žurnalistiky na FSV UK.

13. 9. 2022

Umělá inteligence, bezpečnost, teoretická informatika… Kde všude se matematika v IT využívá? Proč je důležité, aby ji studenti IT oborů uměli dobře ovládat? O tom všem s Karlem Kloudou, vedoucím Katedry aplikované matematiky.

10. 9. 2022

Michal Fichtner, host Aleše Vlka v Inovacastu, pracuje pro společnost Continental v Brandýse nad Labem. Kromě pneumatik vyrábí závod také interiérovou elektroniku: budíky, displaye, ale třeba také e-call moduly. Ty vám automaticky zavolají záchranku, když nabouráte. „V Continentalu jsme začali akcelerovat digitalizaci už v roce 2017 a v roce 2020 jsme se stali modelovým závodem: to, co zavádíme u nás, přenášíme do závodů po celém světě. Šli jsme tomu hodně naproti.”

7. 9. 2022