facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Oblíbené nemísto Anny Beaty Háblové je zchátralý bazén pod pražskými Barrandovskými skalami. Stalo se z něho urbexácké místo, kde se pořádají různé punkové akce. Je ale taky domovem jednoho bezdomovce. Lidé kolem místa jen procházejí, ale nikdo se o něj (kromě pána bez domova) nestará.

9. 5. 2024

Jak přilákat studenty k biochemii? Proč nás mají zajímat enzymy? A jak vnímá, že od studentů dostala cenu Vitriol? V dalším CarbonCastu odpovídá docenta Petra Lipovová.

9. 5. 2024

Ve 29. epizodě vyrazíme na Mušov za Římany! Tomáš Antoš z Archeologického ústavu AV ČR Brno, v.v.i. nám představí Bránu do Římské říše - archeologické návštěvnické centrum, které vzniklo u velmi významné lokality spojené s pobytem římské armády na našem území. Dozvíte se, jaké akce se na místě konají - rovnou zmíníme největší z nich - festival Germania Subacta.

8. 5. 2024

Kdy končí druhá světová válka? Jak pro koho. A nejde nutně jen o debatu mezi 8. a 9. květnem, ale o realitu postupného osvobozování, a také o to, že důsledky války v podobě mrtvých, znásilněných, okradených, devastovaných životů se vlečou ještě po generace na mírový květen 1945.

8. 5. 2024

Svátek lásky Balast v květnu vyměnil za svátek práce. Vývoj tohoto svátku, rozvoj sociální politiky v českých zemích a současné výzvy českého sociálního systému probíráme s docentem Jakubem Rákosníkem z Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK. Jsou Češi v sociální politice spíše pasivní nebo progresivní? A kde hledat inspirace pro důchodovou reformu?

7. 5. 2024

Matej Cíbik přednáší na Fakultě filozofické Univerzity Pardubice. Řeší současnou etiku a politickou filozofii. Studoval v Praze, Londýně, Budapešti a zanedlouho se na dva roky odstěhuje do Vídně. Co si myslí o postupné radikalizaci společnosti, o konspiračních teoriích a opravdu tato doba nepřeje pozornosti? Zaposlouchejte se do nového dílu podcastu UPCE On Air.

5. 5. 2024

Spolupracovala s Antonínem Holým, který díky svým objevům získal široké uznání, ale i s Aloisem Pískalou, jemuž jeho úspěšný výzkum slávu naopak nepřinesl. Pozvání Veroniky Sedláčková do podcastu CHEmic přijala Marcela Krečmerová z ÚOCHB.

3. 5. 2024

Rozhovor: Aleš Karmazin a Radka Jančová; redakční a technické úpravy: Michaela Buchníčková

1. 5. 2024

Dvacet a dvacet pět let. Česká republika letos slaví dvě významná výročí - vstup do Evropské unie a Severoatlantické aliance. Ve třinácté epizodě Podcastu pro soudobé dějiny budeme nad uplynulými roky našeho členství bilancovat s historikem z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, v. v. i., Matějem Bílým a výzkumníkem na Ústavu mezinárodních vztahů Praha a vyučujícím na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE Danielem Šiterou.

1. 5. 2024

Vojta Neuwirth, jehož jméno se moderátorka Danda neopovážila vyslovit je tak trochu fyzik, potravinář a čokoládový nadšenec. A hlavně taky student Fakulty technologické. Chtěl se věnovat umění, nakonec šel studovat aplikovanou fyziku. A udělal moc dobře, protože tato životní rozhodnutí ho dovedla až na FT, kde své znalosti spojil a teď se snaží rozjet svůj čokoládovo pralinkový byznys.

1. 5. 2024