facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Máte ve svém okolí někoho s PAS? PAS neboli poruchy autistického spektra stále trápí čím dál tím více lidí a to hlavně dětí. S jakými obtížemi se lidé s touto poruchou potýkají? Jak jim můžeme pomoct? Tohle všechno a mnohem více se dozvíte v dalším díle Science slam podcastu s Terezou Možnou a moderátorem Petrem Holíkem.

12. 7. 2024

„Testů je mnoho, stojí hodně peněz a vývoj léčivé látky může skončit v kterékoliv fázi. Přesto se vyplatí do tohoto procesu investovat,“ říká Helena Mertlíková – Kaiserová z ÚOCHB v podcastu CHEmic.

12. 7. 2024

Teoretický fyzik Martin Friák z Ústavu fyziky materiálů AV ČR se intenzivně věnuje psaní algoritmů pro kvantové počítání. Kvantové počítače totiž podle něj můžou zásadně ovlivnit materiálovou vědu, která nachází aplikace v lékařství nebo třeba v automobilovém průmyslu. Martin působil několik let ve dvou ústavech Maxe Plancka v Berlíně a Düsseldorfu, kde se podílel na vývoji např. nových litinových slitin pro implantáty.

11. 7. 2024

Na nebi s letadly ČSA. Kdy vznikl příběh o zlatých Československých aeroliniích a do jaké míry odrážel realitu? A jak leteckou společnost ovlivňovala centrálně plánovaná ekonomika? Hostkou epizody je historička z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR Lenka Krátká. Nahlédneme do její knihy Vzlety a pády, která mapuje historii ČSA v letech 1923–1993.

10. 7. 2024

Víte, s kterým archeologem chodili na vycházky třeba Jan Neruda nebo Božena Němcová? Kdo byl prvním profesorem archeologie na Karlově univerzitě? Vlastně vůbec prvním v celém Rakousko-Uhersku a teprve druhým profesorem archeologie na světě? Jaké bizarní představy měli v minulosti lidé o náhodně objevených archeologických nálezech?Dějiny oboru (nejen v archeologii) bývají často trochu hanlivě označovány za tzv. dědkologii, ovšem po poslechu této epizody určitě uznáte, že se jedná o téma mimořádně zajímavé!

10. 7. 2024

Putování Římem s Martinem C. Putnou jsme pojali skrz některé ustálené představy, které se s věčným městem pojí. Třeba dnes často připomínaný pád Říma. Starý Řím už
byl tak dekadentní, že přišli barbaři a dobyli jej. Proč pak ale jeho dějiny pokračují, proč se stal sídlem papežství a kdo všechno vlastně ten dobytý Řím dál dobýval a proč? Začínáme u Cirku Maximu a dojdeme až ke Koloseu.

10. 7. 2024

Co zažila při své dlouholeté kariéře diplomatky? Jak vzpomíná na složitá vyjednávání ohledně strategie Evropské unie vůči konfliktu v Sýrii? A jak podle ní získat stáž či pracovní místo v orgánech EU? Poslechněte si podcast s Evou Horelovou, absolventkou Institutu mezinárodních studií a diplomatkou s dlouholetou praxí.

9. 7. 2024

Zatímco většina západních turistů dnes za gotickými památkami jezdí do Paříže, Štrasburku či Řezna, málokdo tuší, jaké poklady se nachází na opačné straně Evropy — na dnešním východním Slovensku. Oblast Gemeru totiž skrývá nečekaný příběh. Je to příběh, který narušuje naše zažité představy o bohatém "západu” a chudém "východu”.

3. 7. 2024

Přemýšleli jste někdy nad tím kde se uchovávají zápisky z vědeckých výzkumů? Jak vypadá taková práce v archivu? Co to znamená osobní fond a co se všechno uchovává v takovém osobním fondu, to vše nám řekne Jaroslava Kacetlová z Archivu MUNI ve svém podcastu.

3. 7. 2024

Letošní červenec stráví Přepište dějiny v Římě. Průvodcem po místech turisticky opomíjených i těch profláknutých nám bude Martin C. Putna a na začátek nás čeká setkání s ním na Piazza Navona. Připravte si prosecco, startujeme.

3. 7. 2024