facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Bonusová epizoda červencové hlavní epizody Francouzská spojka pokračuje v rozhovoru s francouzským politologem Jacquesem Rupnikem. Bavíme se s ním o střední Evropě nejen v kontextu současné války na východní hranici Evropy.

25. 7. 2022

Nejprve začal studovat na Fakultě elektrotechniky a informatiky, poté přesedlal na Fakultu ekonomicko-správní. Chvilku po ukončení studia mu nehoda na motorce změnila život. Co se stalo a jak s tím naložil? V dalším podcastu UPCE On Air vám absolvent Jiří Švihálek, který si říká Pacholek, nejen na tyto otázky odpoví.

24. 7. 2022

Prázdninové procházky Národním muzeem a jeho historickými expozicemi pokračují. Tentokrát jsme přizvali historika Alberta Kubištu a prošli s ním expozici věnovanou husitství, reformaci a náboženským aspektům života v Čechách mezi Husem a Bílou horou. Chybět nebudou originální a až komiksové pavézy nebo ukázka dobového obrazoborectví.

20. 7. 2022

Věděli jste, že projekty Erasmus+ může realizovat nejen škola, ale třeba i krajský úřad? Jaká je jeho role v mezinárodním vzdělávání? Měl by se o toto téma vůbec zajímat? O tom, jak důležité je sledovat trendy ve vzdělávání a nebát se otevřít se světu, jsme si povídali s Martinou Němcovou, která se řadu let věnovala mezinárodním projektům na Krajském úřadu ve Zlíně. 

19. 7. 2022

Už rok pro vás tvoříme, vymýšlíme a natáčíme podcast De Facto. I proto je tato epizoda speciálem - ty, které se většinou ptají, jsou tentokrát hosty. U mikrofonu sedí moderátorky podcastu De Facto Alice Němcová Tejkalová a Daniela Tollingerová.

19. 7. 2022

O tom, ako funguje kambodžské školstvo, aký je život v Kambodži, ako prebieha slovensko-taiwanský výskum vodných elektrární a aké sú podoby či rozdiely v prístupe k architektúre na Taiwane a v Kambodži sa rozprávame so Štefanom Tkáčom, docentom architektúry na Americkej univerzite v Phnom Penhe.

18. 7. 2022

Meteorolog Petr Zacharov z Ústavu fyziky atmosféry AV ČR nás provede cestou na největrnější českou pozorovatelnu počasí, která se nachází na vrcholku hory Milešovky. Observatoř je v provozu nepřetržitě od roku 1905 a nabízí unikátní dataset měření projevů počasí za uplynulé století. Jaké přístroje se pro měření využívaly před sto lety a jaké dnes? V čem je lidské oko pozorovatele nezastupitelné v popisu oblačnosti a proč výhled z Milešovky okouzlil Alexandera Humboldta nebo Johanna Wolfganga Goetha?

14. 7. 2022

V pokračování Inovacastu s Petrem Gamanem z PATRIC rozebírá Aleš Vlk možnosti, výzvy a příležitosti, které především výrobní podniky čekají v následujícím období s ohledem na rostoucí ceny energií. Mnohé z firem, které chtějí navrhnout úsporné řešení, ztroskotají již v prvním kroku a zpravidla mají společného jmenovatele - nemají data ani dlouhodobou strategickou vizi svého směřování.

13. 7. 2022

Někdo v létě jede do hor, někdo k moři, Přepište dějiny si vyrazily do muzea. První z našich prázdninových procházek zamíří do expozice dějin, konkrétně části 19. století v Národním muzeu a průvodcem bude historik Martin Sekera. Proč si zakladatel Sokola nechal vycpat svého psa, jak vypadala lebka Karla Hynka Máchy a co všechno můžete potkat na stole hojnosti vědeckého poznání mapujícím vědecké poznání od konce 16. století?

13. 7. 2022

Jak správně postupovat při ochraně srnčích mláďat a další zvěře při senoseči? Jak s nimi správně manipulovat a co všechno musím vědět a zařídit než vstoupím na pole? Dále se dozvíme, že pravý domácí med od včelaře z Vašeho okolí lze zajistit prostřednictvím aplikace v telefonu. A přestavíme také aplikaci, která nás pomůže ochránit před klíšťaty. To vše se dozvíte v rozhovoru s Janem Bartoškou z Provozně ekonomické fakulty.

12. 7. 2022