facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

André Hernández-Espiet formalizes Euclid's Elements in the proof assistant Lean.

10. 11. 2023

Nedílnou součástí výzkumu financovaného z veřejných peněz se stávají principy otevřené vědy – Open Science. O podstatě, fungování i problémech otevřené vědy jsme si povídali s Jiřím Markem z Ústavu výpočetní techniky Masarykovy univerzity.

10. 11. 2023

Co je síťový provoz, paket nebo třeba DNS? Jak funguje monitorování provozu na vysokorychlostních sítích? A jak se dá využít strojové učení při analýze síťového provozu? O tom všem s Tomášem Čejkou, vedoucím Laboratoře monitorování síťového provozu (NETMON) FIT ČVUT.

10. 11. 2023

Geograficky vzdálené, přesto drží spolu. Česko a Izrael mezi sebou dlouhodobě udržují blízké vztahy, o kterých se často mluví jako o výjimečném přátelství. Kde se tohle pouto vzalo? A bylo tomu tak vždycky? Další epizoda Podcastu pro soudobé dějiny se zaměří na zhodnocení vývoje československého/českého přístupu k arabsko-izraelskému konfliktu.

8. 11. 2023

Jak se píše o moderních dějinách a jak na to reagují čtenáři u nás nebo třeba v Německu či Číně? Po čase místo obvyklého dílu rozhovor, tentokrát se spisovatelkou Radkou Denemarkovou. Probrali jsme třeba také, co říká na tvrzení o vyšší umělecké pravdě, která je více než historická realita atd. Prostě tento týden Přepište dějiny s hostem.

8. 11. 2023

Jestli Česko plánuje ústup od uhlí v nejbližší dekádě, nemůže počítat s tím, že výpadek vykryje novým jaderným zdrojem, zaznělo v diskusi o evoluci energetiky v pražské Národní technické knihovně. Záznam debaty nabízí speciální vydání podcastu CHEmic Veroniky Sedláčkové.

8. 11. 2023

Co by pomohlo cyklistické dopravě ve městě? Jak má vypadat správná infrastruktura? A jsou Rekola lovebrand? Povídali jsme si s Honzou Střechou, vedoucím marketingu firmy Rekola, který na FSV UK vystudoval Marketingovou komunikaci a public relations.

7. 11. 2023

Další cizojazyčný název a další jazykové okénko v Balastu. S Lucií Pultrovou z Ústavu řeckých a latinských studií hovoříme o latině jako o komunikačním prostředku ale také jako o specifickém nosiči antické kultury.

6. 11. 2023

Kupec Sámo. Sjednotitel slovanských kmenů, přemožitel Avarů, vládce Sámovy říše. A také granátový magnát. Pojďte s námi v novém díle našeho podcastu odhalit příběh českého granátu, rudého minerálu, kterým se v 6. a 7. století honosí šperky zámožných rodin z celé Evropy.

6. 11. 2023

Moderní životní styl si vybírá svou daň, autoimunitních chorob prudce přibývá, varuje imunolog Jakub Abramson, který působí v ÚOCHB a je hostem podcastu CHEmic, který moderuje Veronika Sedláčková.

3. 11. 2023