Podcasty
podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací
Podřazené kategorie
Vědci z Cornellovy univerzity kultivovali vlákna oblíbené asijské houby, hlívy máčkové, a vypůjčili si z ní elektrochemické impulzy. Roboti se v reakci na její signál dokázali otočit a poskočit. Propojit technologii s biologickým materiálem se často nedaří, živá hmota dlouho nevydrží. V tomto pokusu však badatelé s myceliem hlívy, které se po anglickém vzoru říká také královská, uspěli.
Covidové příběhy - sdílely je zdravotní sestry se socioložkou Marií Pospíšilovou ze SOU AVČR, jsou v názvu připravované knihy, na které spolupracoval odborník na média, organizace a vládnutí Josef Pallas z univerzity v Uppsale. Jaké poznání nabízejí humanitní vědy ohledně pandemie covidu 19? Co nás začátek pandemie naučil o odolnosti? A jaké příležitosti jsme jako společnost v souvislosti s covidem 19 promarnili?
In this interview, Jack Dongarra offers valuable insights into his pioneering work and its profound impact on scientific research. Lubomír Říha from IT4Innovations National Supercomputing Center at VSB-TUO explores the challenges of high-performance computing with him, while Dongarra shares his perspectives on how AI is shaping the future of precision computing.
Dějiny nejsou jen klíčovou součástí vzdělání, ale také nástrojem pro pochopení současného světa – jeho výzev a hrozeb. V této epizodě podcastu se zaměříme na to, jak prostřednictvím moderní historie lépe porozumět současným událostem a jak efektivně vyučovat soudobé dějiny na základních a středních školách.
Petr Krištuf z Katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni pokračuje o výzkumu dlouhých eneolitických mohyl v okolí Řípu. Podíváme se na příklady tří konkrétních mohyl (Mohyla v Dušníkách, mohyla ve Vražkově a mohyla v Račiněvsi).
Před deseti lety zemřel český spisovatel, básník a historik Jiří Kovtun. Muž, který se během 41 let v exilu věnoval především Tomáši G. Masarykovi a první republice a zanechal po sobě dodnes inspirativní díla. Na Jiřího Kovtuna jsme vzpomínali s historičkou z Masarykova ústavu a archivu Dagmar Hájkovou a dcerou Jiřího Kovtuna Caroli.
Apsida a valená klenba, rotunda a bazilika. Hesla, která slyší o hodinách dějepisu každé dítě, když přijde na téma románského umění. Také se dozvídá, že tento koncept, tzv. “románský sloh”, se k nám dostává ze západní Evropy. Co když je to ale celé úplně naopak?
Senzory ultrafialového světla jsou mnohem účinnější, když je na čtvrt hodiny vystavíme parám z octa. Výrazně v nich zlepšuje vodivost. Objev australských vědců může způsobit průlom v elektronice.
Léky zachraňující životy rodiček vznikly v ÚOCHB, připomíná v podcastu CHEmic známý porodník a anesteziolog, Antonín Pařízek.
V další epizodě podcastu Horizont VŠE představí doktorka Kateřina Berková výsledky výzkumu, který vedl k vytvoření inovativního systému formativního hodnocení. Nástroj, propojený s umělou inteligencí, umožňuje školám efektivně implementovat zpětnou vazbu bez zbytečné administrativy. Poslechněte si, jak výzkum probíhal a jak mohou vytvořený nástroj používat školy, studenti i žáci.
- Anna na vlnách
- ArcheoPodcast
- Asia Dispatch
- Asie v souvislostech
- CarbonCast
- Balast
- Chci vědět
- CHEmic
- De Facto
- Elektron
- Forum Radio
- Horizont Evropa
- Horizont VŠE
- INOVACAST
- Jedničky a nuly
- Laboratoř
- Medicína srdcem
- Místo problémů
- Neuron Podcast
- Noc vědců
- Ochutnej (Přírodo)vědu
- Open Science Podcast
- Podcast číslo 8
- Podcast ELI Beamlines
- Podcast VŠB-TUO
- Podcast plný života
- Podcast pro soudobé dějiny
- Praha inovační
- Projektor
- Přepište dějiny
- PoKaFI
- Science slam MUNI
- Středověk (jinak) trvá
- Ta-meri
- Talking Economics
- Technicky vzato
- The Business Wave
- UPCE On Air
- UTButebe
- Podcast Akademie věd
- Vlákna
- Vodakást
- vysvětli: podcast