facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Zkoumat prvky na konci periodické tabulky je pro mě stejná exotika a dobrodružství, jako putovat po Karibiku, říká Miloslav Polášek z ÚOCHB. Dávku čisté chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

20. 7. 2023

Dalším hostem podcastu je Barbora Dofková, manažerka projektu Brno Ph.D Talent pod záštitou organizace JCMM podporujícího talentované studenty doktorského studia přírodovědných a technických oborů v Brně. Dozvíte se, jaké jsou finanční podmínky Ph.D. studentů v ČR a jakou roli v tomto ohledu hraje soutěž Brno Ph.D. Talent. Dále se doslechnete o pravidlech, celkovém průběhu a všeobecně smyslu této soutěže.

19. 7. 2023

The European Bank for Reconstruction and Development is an international financial institution, established in 1991 to help Central and Eastern Europe transition to a market economy after the fall of communism. How has the bank’s mission changed over time and what are its priorities now? We discuss EBRD’s response to world changes with Libor Krkoška, a CERGE-EI PhD in Economics alumnus and EBRD Deputy Director, Country strategy.

19. 7. 2023

Třetí část letošního červencového posezení pod pergolou v Památníku Karla Čapka ve Strži věnujeme spolu se Zdeňkem Vackem a Kristinou Váňovou Ferdinandu Peroutkovi, který měl v letním domě spisovatele Čapka svůj soukromý pokoj. A má ho tu vlastně dodnes.

19. 7. 2023

Jak Česká republika konkrétně pomáhá Ukrajině? Jaké bylo pracovat pro NATO? A pro koho je, podle něj, studium na FSV UK? Hostem podcastu De Facto byl Tomáš Kopečný, bezpečnostní expert a zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny.

18. 7. 2023

Tento tematicky neobvyklý díl podcastu vás zavede do nacistického Německa a k otázkám rasismu ve 20. století. Historik Jiří Němec, Ivan Foletti a Jiří Macháček budou diskutovat o tom, jak hitlerovská propaganda třetí říše využívá dědictví první středověké říše. Třetí říše používala humanitní vědy jako nástroj pro prosazovaní svých myšlenek.

17. 7. 2023

Od cesty na kole podél Labe až na osmitisícovku do Nepálu bez kyslíkové bomby? I to je Petr Jan Juračka! V rozhovoru s Eliškou Jandovou, vítězkou FameLab ČR 2022, nám prozradí, jak se dostal k fotografování pro fakultu, ale i jak si ho doslova našla práce na studentském Oscarovém filmu. Příjemný poslech!

14. 7. 2023

Dětem z vesnice v Himálajích popisovala rozluštění genetického kódu. „Chci se tam vrátit,“ říká v podcastu CHEmic Olga Heidingsfeld z ÚOCHB. Dávku čisté chemie pro Vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

13. 7. 2023

Demokratické revoluce roku 1989 s sebou přinesly dalekosáhlé změny v politickém, společenském i občanském životě středo a východoevropských zemí. V jejich důsledku se také komplexně proměnilo chápání role práva jakožto nástroje zprostředkovávajícího vztah mezi jednotlivcem a státem. Nově formulovaným očekáváním jednotlivce vůči státu pak odpovídaly požadavky na způsob, jakým je právo aplikováno.

12. 7. 2023

Červenec tráví podcast Přepište dějiny v Památníku Karla Čapka ve Strži u Dobříše. V druhé části se s ředitelem památníku Zdeňkem Vackem usadíme pod pergolou a budeme si povídat o tom, jak Karel Čapek a jeho manželka ve svém letním domě žili. Nakonec se k nám připojí ještě jeden host.

12. 7. 2023