facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

V pátém díle Humans of FT jsem si povídali s Pavlem Bunganičem, absolventem studijního programu Procesní inženýrství. Jak se počítá rozložení váhy dopravních letounů? A čím se Pavel zabývá dnes? Tento díl ocení zejména milovníci aut a letadel.

8. 6. 2022

Ve druhém pokračování Inovacastu s Ondřejem Štefkem, spolumajitelem společnosti 3Dees Industries, diskutoval Aleš Vlk také o nákladech u 3D tisku. „U aditivní výroby je to vždy hodně o počítání. V případě, že máte menší série a časté změny výrobků, se vám konvenční metoda vstřikolisu nemusí vyplatit. Navíc tiskárna se rozjede hned, jakmile jí dáte data. Změna designu je pak velmi rychlá,“ říká Ondřej Štefek.

7. 6. 2022

S předním českým virologem Liborem Grubhofferem o tom, jaký přínos měla pandemie Covidu-19 pro lidskou společnost? Co se v tomto kontextu podařilo české vědě? Dalo se pandemii zabránit? Proč jsme byli v některých ohledech až moc připraveni? A jak se lišila doba španělské chřipky od doby současné? 

7. 6. 2022
V dalším díle Podcastu plného života se podíváme do světa robotiky. Představíme si robota s názvem Kloubák, který zaujal i vývojáře z Pentagonu. Zjistíme jak složité je aplikování robotů do zemědělství oproti průmyslu. A je možná budoucnost zemědělství bez lidského přičinění? Převezmou stroje veškerou naši práci? To vše probereme s dnešním hostem docentem Milanem Kroulíkem z Technické fakulty ČZU.
7. 6. 2022

Roman Horváth mluví o tom, jaké to je být ekonomem v době krizí? Dá se prognózovat, jaká bude do budoucna finanční situace? Jací jsou jeho studenti? A podědil vztah k ekonomii po svém otci?

7. 6. 2022

Vědkyně a podnikatelka Barbara Paldus byla hostem partnerského podcastu Brain We Are. Jaký byl její první vynález, jak přistupuje k inovacím a co potřebuje zdravá kůže? Poslechněte si rozhovor s naší ambasadorkou vědeckého transferu.

7. 6. 2022

Balast vysílá už rok. Je proto na čase trochu zhodnotit uplynulé měsíce a také reflektovat význam humanitních věd, v této epizodě konkrétně na příkladu smyslu dějin. 

6. 6. 2022

Další zajímavou osobností, která zavítala do našeho studia, je Jakub Hladík, který vyučuje sociální pedagogiku na Fakultě humanitních studií.

3. 6. 2022

Botanička a ekoložka Jitka Klimešová z Botanického ústavu AV ČR zkoumá podzemní orgány rostlin a jejich funkci. Co ji přivedlo ke kořenům, oddenkům a hlízám? V čem je klonalita, tedy schopnost vytvořit dceřinou rostlinu, pozoruhodná a jak ji rostliny využívají v rámci svých životních strategií? Uslyšíte také, proč si Jitka Klimešová bere do terénu rýč a blok s tužkou.

2. 6. 2022

Anežka Kuzmičová studied languages and literature at the Faculty of Arts of Charles University. She received her Ph.D. from Stockholm University and worked in Denmark, England and Canada.

2. 6. 2022