facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

“Politika je v Ugandě třeskuté téma. Nový zákon proti LGBTQ komunitě tamní lidé moc nechápou.” Jak se dostat na misi v Ugandě? Co pro Uganďany znamená slovo „muzungu”? Poslechněte si další díl našeho podcastu. Hostem 72. epizody podcastu Medicína srdcem byla Lenka Chrástová z dobrovolnické organizace EMOTER

7. 6. 2024

Solaris, amoniaková atmosféra i falešné signály z vesmíru. Je v kosmu život a pokud ano, jakou má podobu? V epizodě nahrávané naživo na Veletrhu vědy o tom s námi mluvili nadšení popularizátoři astrobiologie Julie Nekola Nováková z Fyzikálního ústavu AV ČR a Tomáš Petrásek z Fyziologického ústavu AV ČR .

5. 6. 2024

Slibovaná druhá část rozhovoru představí posluchačům polní tábory římského vojska na Moravě. Hlavně se ale věnujeme otázkám prezentace archeologického dědictví, spolupráce s veřejností nebo spolupráce vědecké obce s veřejností. Tu realizuje Archeologický Ústav AVČR v Brně, v.v.i. například díky Návštěvnickému centru Brána do Římské říše nebo prostřednictvím projektu „Společnými silami za poznáním společného archeologického dědictví Jihomoravského kraje“.

5. 6. 2024

Tentokrát jsme si pozvali spoluautory publikace o narativech vzniku Československa v měnícím se čase a prostoru mezi lety 1918 a 1992 Jana Hálka a Borise Moskoviće. To, jak jsme si kdy připomínali nebo zamlčovali příběh vzniku samostatného státu, co jsme zdůrazňovali a co naopak potlačovali, to je opravdu dlouhý, pestrý a dodnes nedokončený příběh.

5. 6. 2024

Dělat křesťanskou archeologii raného středověku na území dnešního Iráku se na první pohled může zdát jako hledání jehly v kupce sena. I archeolog Karel Nováček, host 44. dílu podcastu Středověk (jinak) trvá, do této oblasti původně přijel hledat islámské památky. Ke svému vlastnímu překvapení zde však místo toho objevil pozůstatky jedné z nejstarších křesťanských provincií vůbec.

4. 6. 2024

Rozumí si ještě Češi a Slováci? Co má společného rozvod a rozdělení Československa? A jak probíhá práce s mladými lidmi na divadelní scéně? O tom jsme si v nejnovějším díle podcastu Projektor povídali s divadelní lektorkou Národního divadla Zuzanou Kráľovou.

4. 6. 2024

V bonusovém Balastu navazujeme na hlavní epizodu s docentem Jakubem Rákosníkem z Ústavu hospodářských a sociálních dějin FF UK, ale povídáme si především o zákulisí FF UK. Co nového o fakultě si může akademik uvědomit, když se stane proděkanem? A jaký je osud historických ústavů?

2. 6. 2024

Držitelka prestižní ceny Magnesia litera, pedagožka a překladatelka Marta Pató z Fakulty filozofické UPCE byla hostem podcastu UPCE On Air. Jak dlouho maďarský román Lászla Szilasiho Třetí most, za který cenu získala, překládala?

2. 6. 2024

Když původní jihoameričtí mravenci dostávali cukr s přídavkem kofeinu, byli úspěšnější v cestě za odměnou. Víc než ti, kterým podobný „doping“ chyběl. Dokázali najít přímější a tedy i rychlejší cestu k vytoužené potravě.

1. 6. 2024

We explore the world of criminal behavior and the Czech justice system with Michal Šoltés, an Assistant Professor at the Department of Economics and Empirical Legal Studies at Charles University Faculty of Law, a CERGE-EI PhD in economics alumnus, and an IDEA think-tank researcher. In his research, he focuses on public economics, empirical legal studies, the economics of criminal justice, and the economics of crime.

31. 5. 2024