facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Nedávno jsme vyrazili do památníku Karla Čapka na Strž, který polovina Přepište dějiny důvěrně zná ze svého průvodcovského působení během studentských let. S ředitelem Zdeňkem Vackem jsme si prošli celou expozici, probrali jsme Karla Čapka, Ferdinanda Peroutku, nechybělo ani "vlevo dole" přímo v expozici, ale došlo také na méně známé, ovšem o to zajímavější osudy bratří Firtových.

5. 7. 2023

Bagatelizují Češi problematiku ochrany životního prostředí? Co má vliv na nízkou míru altruismu v České republice? A jací jsou její dnešní studenti a studentky? Alice Němcová Tejkalová si povídala s Eliškou Vejchodskou, garantkou magisterského studijního programu Veřejná a sociální politika na Institutu sociologických studií FSV UK.

4. 7. 2023

První z prázdninových epizod Balastu zavítá na prkna, která znamenají svět. S profesorem Vladimírem Justem z divadelní vědy FF UK objevíme, kde všude na nás číhá divadlo, jak z pohledu teatrologie číst politické soudní procesy a v čem je výjimečný královehradecký divadelní festival. Ve studentské části si povídáme s čerstvým absolventem teatrologie Tomášem Blatným. Rozebrali jsme nejen jeho diplomovou práci, ale také iniciativu Nahlas, kterou zakládal a která se věnuje sexualizovanému násilí na vysokých školách.

3. 7. 2023

Patří památky výhradně minulosti? Je možné středověké artefakty vnímat jako svědectví „doby temna“, nebo nám naopak dávají poznat pestrost okolního světa? A co nám mohou říci o dnešním světě tady a teď? Jak dochází k manipulaci s dějinami a mají humanitní a společenské vědy šanci obstát v moderní, hypertechnologické společnosti? Nejen tyto, ale i další otázky představí historik umění Ivan Foletti a archeolog Jiří Macháček v novém podcastu Centra raně středověkých studií.

3. 7. 2023

Get ready for an exciting premiere of The Business Wave! In this episode, we're diving into the world of innovation with our special guest, Rim Stroeks. As an innovation consultant and international matchmaker at ZENIT GmbH, Germany, Rim knows all about the ins and outs of innovation.

3. 7. 2023

Podcast o asijské politice, kultuře a společnosti, který přináší shrnutí nejdůležitějších zpráv za uplynulý měsíc, a hloubkový rozhovor k aktuálnímu tématu. Z dílny Metropolitní univerzity Praha. Hostkou tohoto dílu je Blanka Knotková-Čapková z Metropolitní univerzity Praha, moderuje: Radka Jančová, redakce: Michaela Buchníčková, Radka Jančová.

3. 7. 2023

O tom, jak vypadá práce restaurátora jsme si povídali s Ing. Karolem Bayerem, proděkanem Fakulty restaurování v Litomyšli. Jak probíhaly práce na restaurování nejstarší studny na světě a na jakých aktuálních projektech se Fakulta restaurování podílí? To a spoustu dalšího na vás čeká v nejnovějším díle podcastu UPCE On air. Příjemný poslech!

2. 7. 2023

Vědci a vědkyně Akademie věd komentují světové objevy, aktuální výzkumy i odvážné hypotézy. Poslechněte si, zda temnou hmotu opravdu tvoří temné fotony, zda jsou Evropané na pokraji krize duševního zdraví, nebo jak efektivně pomoci matkám bez domova. Ptáme se také vědců a vědkyň, zda může být umělá inteligence autorem vynálezu, jak moc umíme redukovat uhlíkovou stopu, která vzniká díky ukládání dat, a jestli opravdu přichází zlomový moment na cestě k termojaderné fúzi.

30. 6. 2023

Lidé nejsou zvyklí na míru nejistoty, která je pro vědce běžná, a tak propadají konspiračním teoriím, říká Adéla Šimková z ÚOCHB, spoluzakladatelka iniciativy Zeptej se vědce, v podcastu CHEmic. Plnou dávku čisté chemie pro vaše uši servíruje Veronika Sedláčková.

29. 6. 2023

Moderní technologie ale už dnes vůbec nejsou jen výsadou vědců nebo zámožných fanoušků novinek ze světa techniky. Stejně jako měli dříve rodiče a prarodiče dílny, ve kterých s pomocí pájky opravovali nefunkční kabely ke spotřebičům nebo si svařovali lavičku na zahradu, dnes existují dílny jako třeba FabLab, kde současní kutilové tisknou na 3D tiskárně chybějící součástky do domácnosti, na plotru vyrábí trička s vlastními potisky nebo s pomocí laserové řezačky renovují historický nábytek. Novodobým kutilům říká šéf brněnské FabLab dílny a absolvent FEKT VUT Tomáš Mejzlík makeři.

29. 6. 2023