facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Jeho cílem je látka, která by účinkovala proti celé rodině RNA virů. 

31. 5. 2024

„Pomocí magnetické rezonance můžeme sledovat, kde přesně se nachází nanočástice a zda dorazila do cíle – nádoru. Pokud ne, tak můžeme přidat chemoterapii v podobě nanočástic, a tak šít pacientovi terapii v takzvaně real time manners. Výhoda je v tom, že pacienta nepředávkujeme, zabráníme množství vedlejších účinků a umíme to sledovat v reálném čase.“

30. 5. 2024

Rozhovor: Michal Kolmaš a Mats Braun. Zprávy: Radka Jančová. Redakční a technické úpravy: Michaela Buchníčková

30. 5. 2024

Semestr u konce, zkouškové už pro mnohé snad taky a venku se to letní. To je ideální čas pro další speciální Science wine, který jsme na podzim natáčeli na Noci vědců a šetříme si ho právě na nějakou slavnostní chvíli. Ta nastala, a proto si můžete poslechnout rozhovor s panem Pavlem Mokrejšem z Fakulty technologické, který je odborníkem na kolagen a zpracování zbytků ze živočišné výroby.

29. 5. 2024

S Balázsem Komoróczym, ředitelem Archeologického ústavu AV ČR v Brně, v.v.i. a odborníkem na dobu římskou si povídáme o jeho cestě k archeologii, o instituci kterou aktuálně vede a samozřejmě také o archeologických výzkumech na Hradisku u Mušova.

29. 5. 2024

Série o dějinách českého vězeňství pokračuje druhým dílem specificky zaměřeným na Valdice. Takže se k nám ve zdejším kostele sv. Josefa přidal znalec valdických dějin Roman John a došlo nejen na Albrechta z Valdštejna nebo boromejku, která vedla věznici jako první ředitelka, ale také na pátera Toufara, generála Syrového, novináře Škutinu či Ivana Jirouse a mnohé další.

29. 5. 2024

Lukáš Krmíček z Geologického ústavu AV ČR se vulkány zabývá skoro dvě dekády a cestuje za nimi po celém světě. Poslední dobou pobývá častěji na Islandu, kde naposledy odebíral vzorky sopečných hornin na poloostrově Reykjanes. Práci v terénu následuje podrobná analýza hornin v laboratoři, kde je vulkanolog zkoumá na prvkové i izotopové úrovni.

29. 5. 2024

Co se při svém výzkumu v Ugandě dozvěděla od místních obyvatel? Jaké výsledky přinesl výzkum o spouštěčích nesnášenlivého chování k jiným skupinám obyvatelstva? A jaké zkušenosti ze svých výzkumných pobytů v zahraničí uplatňuje ve výuce? Pozvání do podcastu De Facto přijala Julie Chytilová, jedna z nejvýraznějších a vědecky nejúspěšnějších českých ekonomek z Institutu ekonomických studií, která také působí v Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR.

28. 5. 2024

V květnovém díle podcastu Ta-meri si připomeneme přední osobnost československé egyptologie a světově uznávaného vědce, Jaroslava Černého. S jeho prací a životní cestou nás seznámí egyptoložka Hana Navrátilová.

28. 5. 2024

Kde všude má ČZU své vinice? Slouží výhradně studentům nebo je může navštívit i veřejnost? Jaké odrůdy se zde pěstují a jak jsou hodnoceny v soutěžích? Ovlivní budoucnost vinařství změna klimatu? Budou se přesouvat vinice nebo měnit pěstované odrůdy? A kde je možné zakoupit vína z univerzitních vinic?

28. 5. 2024