facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

Jak se na FSV UK daří ukrajinským studentům? Jak chce nadále do budoucna zlepšovat studijní prostředí? A čemu se věnuje ve vlastním výzkumu? Do podcastu De Facto přišla proděkanka pro studijní záležitosti Malvína Krausz Hladká.

17. 1. 2023

Jak hodnotí letošní kampaň a průběh voleb politologové? Jaký vliv na samotnou volbu a voliče mají předvolební průzkumy nebo třeba počasí? A jaké bylo největší překvapení voleb pro našeho hosta? To nám prozradí politolog z Provozně ekonomické fakulty ČZU Milan Školník.

17. 1. 2023

Před sto lety spáchal anarchokomunista Josef Šoupal atentát na ministra financí Aloise Rašína. O století později nám z celé dráhy tohoto politika zbývá právě jen tragický konec. Jaký ale byl a proč tak rozlítil tehdejší společnost, že útok na něj nebyl vlastně překvapením.

17. 1. 2023

Aktuální problémy analyzují a komentují v podcastu Stop-time členové vedení Univerzity Karlovy. Nový kalendářní rok přináší nové výzvy zejména v oblasti financování nebo udržitelnosti. Jak bude Univerzita Karlova řešit ekonomické obtíže a jakým dalším otázkám se bude prioritně věnovat? Plány na nejbližší měsíce přibližuje v přehledu rektorka UK Milena Králíčková.

16. 1. 2023

Matej Kliman je trochu neobvyklým hostem Inovacastu, je totiž právník. Ve své praxi se zabývá spoluprací výzkumných organizací a průmyslu. Jeho začátky v této oblasti zapadají do roku 2007, kdy se v Česku začala otevírat problematika ochrany duševního vlastnictví a zakládání spin-ofů. Tehdy zpracoval první analýzy a metodiky pro ministerstvo školství. A přesto že už je to pár let, jsou tyto metodiky jsou stále na jejich webových stránkách a stále relevantní.

11. 1. 2023

Zatímco volební kampaň právě vrcholí, přinášíme další díl Balastu v těžišti, kde sledujeme volbu prezidenta z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. Po historické perspektivě se nyní podíváme na obor nejpovolanější – politologii. Se Zorou Hesovou z Ústavu politologie FF UK se bavíme o tom, proč není dobré sledovat volby jen skrze statistiku a předvolební průzkumy, nebo o tom, co tato volba vypovídá o české společnosti.

11. 1. 2023

Michal Cihla z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR se zabývá historickým opracováním kamene, tzv. stavební trasologií. Jde o metodu, při které sleduje původnost povrchu kamene, ze kterého jsou postaveny mosty, hrobky nebo jiné historické stavby. Přináší tak cenný kontext pro památkovou péči. Rozhovor jsme vedli v Klášteře křižovníků s červenou hvězdou, na loďce plující kolem pilířů Karlova mostu i pod jedním z mostních oblouků.

10. 1. 2023

Lékařství, fyzika, chemie... ve kterých oborech se mohou superpočítače využívat a jaký je jejich přínos pro společnost? Který superpočítač je největší a jak vlastně vypadá? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s Jakubem Šístkem z Matematického ústavu AV ČR a Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.

10. 1. 2023

Se začátkem nového roku se naplno rozhořela volební kampaň o příští hlavu státu. Startujeme proto náš mimořádný miniseriál Balast v těžišti, kde se podíváme na volbu prezidenta z pohledu humanitních věd a akademiků FF UK. V prvním dílu jdeme ad fontes a s docentkou Janou Čechurovou si povídáme o volbách minulých a osobnostech kandidátů, jež je formovaly.

5. 1. 2023

In today's episode Jan V. talks to well-known American literary translator Alex Zucker. Zucker’s translations include novels by some of the best contemporary Czech authors including Bianca Bellová, Petra Hůlová and Jáchym Topol. He has also worked closely on titles with CU’s Karolinum Press, taking part last autumn in a debate titled labours of literary translation. We delve into a bit of that as well but begin with Alex Zucker’s original aim to be a marine biologist before everything changed, he visited Czechoslovakia, and, in 1989, the Iron Curtain fell.

4. 1. 2023