facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Podcasty

Podcasty

podcasty z oblasti vědy, výzkumu, vývoje a inovací

Podřazené kategorie

V posledním rozhovoru tohoto roku si povídáme o fyzické antropologii. Joanna Witan, antropoložka z Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech, v. v. i., přibližuje jak vypadá práce antropologa v archeologické instituci. Co dělá v terénu, co dokáže vyčíst z lidských kostí pouhým okem a jaké další metody má k dispozici?

25. 12. 2023

Sport je oblíbený prostředek diktatur, jak se dělat lidštější, populárnější a pro své vlastní občany aspoň zdánlivě mezinárodně úspěšnější. Kdo říká, že politika do sportu nepatří, opomíjí dlouhodobé spojení sportu, politiky a byznysu, v němž už dávno žijeme.

25. 12. 2023

Kdy ve starém Egyptě nastával konec roku a jaké svátky s tím byly spojené? Existují nějaké podobnosti s Vánocemi? O tom je poslední letošní díl podcastu Ta-meri s doc. Jiřím Janákem.

19. 12. 2023

Japonské soudy zakazují Církev sjednocení. Skandály s ní spojené ovládají japonská média. O co jde? A jak se skandály v Japonsku vytvářejí a jak se o nich mluví?

19. 12. 2023

Jaké to je být ženou v ekonomických oborech? Na jakých zajímavých výzkumných projektech pracovala? A co je vlastně metaanalýza? V podcastu De Facto si s námi povídala přední ekonomka Zuzana Havránková z Institutu ekonomických studií na FSV UK.

19. 12. 2023

Opravdu patří pohádky jenom dětem? Rozhodně ne! Původně byly určeny dospělým a byly plné vulgarismů a lechtivých motivů. Proč je jejich sběratelé učesali a jaký mají význam pro psychologický vývoj dětí? Existují národně specifické pohádky a proč se ta o Popelce stala doslova globálním šlágrem?

19. 12. 2023

Rok 2023 sice nepatřil pro Univerzitu Karlovu k nejsnazším, ale přesto zaznamenala mnoho úspěchů a neztratila nic z tolik potřebné vnitřní dynamiky. Výzkum, výuku i plnění třetí role UK hodnotí ve svém ohlédnutí úřadující rektorka Milena Králíčková. A co přeje univerzitě do následujícího roku? 

18. 12. 2023

S Adamem Procházkou jsme si povídali nejen o světě vrcholového tance. Jak probíhají světové soutěže, jak přísnou životosprávu musí tanečníci držet a jak spolu souvisí tanec a studium na Fakultě ekonomicko-správní? To vše se dozvíte v nejnovějším dílu podcastu UPCE On Air. Příjemný poslech!

17. 12. 2023

Před Vánoci se v Udržitelné Karlovce potkáváme se Soňou Klepek Jonášovou, zakladatelkou Institutu cirkulární ekonomiky tzv. INCIENu. Cirkulární ekonomika představuje inovativní přístup, jak efektivně a šetrně nakládat s přírodním bohatstvím. Klepek Jonášová hovoří o základních principech "cirkulárky".

15. 12. 2023

"V Maroku mě po útoku 11. září zatkl policejní pomocník s odůvodněním, že jsem Bin Ládin"... i taková věta může zaznít v rozhovoru se zoologem, sociobiologem a etologem Danielem Fryntou. Zatímco jeho tatínek byl slavný básník Emanuel Frynta, on se vydal cestou přírodovědnou.

15. 12. 2023