facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Přepište dějiny

Přepište dějiny

Martin Groman a Michal Stehlík. O dějinách, veřejném prostoru, médiích a mnohém dalším.

Letos 17. listopadu vystoupili autoři podcastu Přepište dějiny na Národní třídě v rámci akce Korzo Národní. Řeč se točila o našem návratu do Evropy a hlavně o tom, jestli to nebyla jen iluze – jsme už skutečnými Evropany, byli jsme jimi vždycky, nebo to je nikdy nekončící proces, na kterém se musí nadále pracovat?

23. 11. 2022

Listopad byl pro Karla Hynka Máchu osudový – narozeniny, svatba, vlastně pohřeb, všechno v jednom. Takže je super čas podívat se, jak jsme přepsali největšího českého romantika. A byl to vlastně romantik?

16. 11. 2022

Před čtyřiceti lety, 10. listopadu 1982 zemřel Leonid Iljič Brežněv. Jeho pohřeb byl pro mnoho občanů sovětských satelitů spojen s úsměvným i nadějným momentem pádu rakve do hrobu. Zbylo z tohoto vládce východního bloku víc než jen husté obočí a nechutné polibky na letišti?

9. 11. 2022

Přepište dějiny tentokrát z živého vystoupení v Plzni, kde došlo na měnovou reformu roku 1953, osvobození americkou armádou, ale samozřejmě i na Bory nebo pivo.

2. 11. 2022

Týden před Československem vzniklo Německé Rakousko. Jak je to možné a co to bylo za stát? A žili v něm vlastně Němci nebo Rakušani?

26. 10. 2022

Přepište dějiny tentokrát zastavily v Opavě a připomněly nejen místní rodáky, ale i fenomén věhlasného města, které časem přišlo o svůj význam krajské metropole. Dílem odsunem Němců, dílem přesunem vlivu do průmyslové Ostravy. Ale Opavě to na kráse neubralo.

21. 10. 2022

Když demonstrují fanoušci Ruska, padne dřív nebo později slovo banderovec. Kdo ale byli ti banderovci, kterých je prý dodnes plná Ukrajina? Komu vadili a proč? A kdo byl Bandera? Nemotáme se v tom jako nudle v bandě?

19. 10. 2022

Diktátor Putin vyhlásil anexi čtyř oblastí na východě Ukrajiny zrovna na výročí mnichovské konference roku 1938. A hned tu máme memy plné srovnání – Sudety jsou ukrajinské separatistické oblasti, Putin je Hitler atd. Bude to ale na porážku agresora stačit?

12. 10. 2022

Se smrtí Alžběty II. se rozjelo lamentování nad tím, že skončila jedna velká éra, ten starý dobrý svět, jak jsme jej znali, který už nikdy nebude, jaký býval. Takže jaký býval a jaká éra to vlastně byla? A byla to nějaká éra? A proč tolik Čechů lkalo veřejně nad skonem cizí panovnice? Osobní pieta nebo veřejná hysterie?

5. 10. 2022

Podcast Přepište dějiny po prázdninách vyrazil na svou road show a z několika jejích zastávek přinese také záznam. Tentokrát ze zastávky v Prostějově, kde dojde nejen na Jiřího Wolkera nebo Edmunda Husserla, ale třeba také na Ottu Wichterleho a jeho podíl na manifestu 2000 slov v roce 1968.

28. 9. 2022
Strana 1 z 4