facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Odborníci z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Biotechnologického a biomedicínského centra Akademie věd a Univerzity Karlovy (BIOCEV) se spojili s českou společností GlobeTech Innovation s.r.o. a skloubili vědu s kosmetikou. Na základě této spolupráce vznikla unikátní řada inovativních kosmeceutických přípravků značky SAIN®, která staví na patentovaném způsobu využití bioaktivní molekuly alaptidu.

23. 11. 2021

Univerzita Karlova

Umělá céva, hojivá náplast na poškozenou kůži nebo třeba implantáty s prodlouženým uvolňováním léčiva přímo tam, kde je potřeba. To jsou příklady výzkumných úkolů, před kterými stojí biomedicínští inženýři z elektrofakulty VUT, jež mohou nově experimentovat s tzv. bioprintingem. Zatímco 3D tisk z plastu je dnes nedílnou součástí mnoha oborů, budoucí lékařští technici pronikají do tajů 3D tisku z medicínských materiálů.

1. 11. 2021

Vysoké učení technické v Brně

V akademickém spin-offu CasInvent Pharma se věnují výzkumu inhibitorů kasein kinázy 1 - CK1. Jejich záměrem je lék proti leukémii vyvinout do klinické fáze a prodat ho farmaceutické společnosti. Seznamte se s Vítězslavem Bryjou, Kamilem Paruchem a Radoslavem Trautmannem, laureáty Ceny Neuron za mimořádné propojení vědy a byznysu. Nadační fond Neuron toto ocenění letos uděloval vůbec poprvé. 

25. 10. 2021

NF Neuron

Vítězným projektem druhého ročníku Transfera Technology Day se staly tablety na čištění kontaminovaných vod. Druhé místo získala mikroemulze na čištění historických materiálů a bronzovou pozici obsadil projekt na stanovování přítomnosti bakterií v plodové vodě.

23. 10. 2021

Transfera.cz

Přídavné pancíře na vojenská obrněná vozidla, bezpečnostní boxy na převoz výbušnin a munice nebo třeba mobilní ochranné štíty pro policisty či pyrotechniky. To jsou některé z aplikací balisticky odolných keramických kompozitů, na jejichž vývoji osm let pracují Martin Kachlík a Jakub Roleček z výzkumné skupiny Pokročilé keramické materiály na CEITEC VUT. 

20. 10. 2021

VUT v Brně

Centrum transferu technologií Národního ústavu duševního zdraví (CTT NUDZ) má novou webovou prezentaci, kterou naleznete na adrese www.cttnudz.cz .

19. 10. 2021

NUDZ

Zdeformovaná nebo úplně chybějící část lebky není pouze zdraví ohrožující, ale také estetický problém. Moderní medicína naštěstí dokáže tyto části doplnit a lidem umožnit prožít život pokud možno naplno. Aby byly lebeční implantáty co nejpřesnější a zapadly do sebe jako dílky puzzle, na to se zaměřil tým z Fakulty informačních technologií VUT.

11. 10. 2021

Vysoké učení technické v Brně

Odborníci z brněnské techniky úspěšně odprodali licenci na novou technologii, která umožní spolehlivější fungování stokové sítě a zabrání ucpávání kanalizace. Nová technologie týmu z Fakulty stavební a Fakulty strojního inženýrství VUT je chráněna evropským patentem a licenci pro její užití nyní odkoupila tuzemská společnost PRESSKAN. S novou technologií má společnost velké plány: Chce ji použít nejen v rámci České republiky, ale například i v Dánsku, Německu a dalších osmi evropských státech.

7. 10. 2021

VUT v Brně

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a Technické univerzity v Liberci vyvinuli ve spolupráci s vědci Mikrobiologického ústavu AV ČR, Kliniky popáleninové medicíny 3. lékařské fakulty UK a Univerzity P. J. Šafárika v Košicích nový antibakteriální materiál, který kombinuje netkané nanotextilie s unikátními sloučeninami s antibiotickým účinkem. 

3. 10. 2021

ÚOCHB

Přes 60 zástupců výzkumné, soukromé i veřejné sféry z celé České republiky se zúčastnilo akce Na minutku s vědci. Ta pomocí tzv. speed datingu propojila inovátory a vědce z výzkumných organizací, firem, nemocnic a dalších institucí, jejichž společným zájmem jsou telemedicína a moderní technologie ve zdravotnictví.

1. 10. 2021

Středočeské inovační centrum