facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Dvě vítězství v soutěžích v rámci prestižní mezinárodní konference NeurIPS 2022 si připsali odborníci na umělou inteligenci z Fakulty informačních technologií ČVUT v Praze, když vyhráli soutěž na modelaci atmosféry exoplanet a soutěž o nejpřesnější předpověď počasí. Konference v New Orleans zaměřené na strojové učení se zúčastnilo 10 tisíc odborníků na umělou inteligenci z celého světa.

19. 1. 2023

ČVUT v Praze

Novou řasu, žlutou chlorellu s vysokým obsahem luteinu (0,5 %), se podařilo vyšlechtit vědcům v Mikrobiologickém ústavu AV ČR – Centru Algatech v Třeboni. Využití najde například i v populárních doplňcích stravy. Pro zájemce z řad pěstitelů mikrořas je nyní k dispozici i její biotechnologický kmen.

16. 1. 2023

Akademie věd ČR

VŠB – Technická univerzita Ostrava má první spin-off společnost. Jmenuje se autinno a za jejím vznikem stojí výzkumníci z Fakulty elektrotechniky a informatiky (FEI). Jednatelem společnosti je Petr Šimoník, se kterým si můžete přečíst rozhovor.

12. 1. 2023

VŠB-TUO

Lék s označením BAZE-X1 je primárně určen pacientům s těžkým průběhem onemocnění covid-19 (SARS-CoV-2) nebo s dalšími vážnými respiračními nemocemi. Za jeho objevem stojí trojice vědců z Univerzity Karlovy a výzkumného centra BIOCEV – Karel Smetana, Jan Brábek a Milan Jakubek.

6. 1. 2023

BIOCEV

Centrum polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle při Ústavu makromolekulární chemie AV ČR nabízí celou řadu služeb soukromému sektoru. Nejenže vyvíjí nové materiály, ale také pomáhají s problémy ve výrobě. Někdy se přitom setkají i s překvapivými případy, jako je zpracování materiálů používaných při výrobě výbušnin.

22. 12. 2022

Akademie věd ČR

Česká webová aplikace Beey, která umí převést mluvené slovo na text již v téměř dvaceti světových jazycích, do svého portfolia nově zařadila i norštinu a švédštinu. Severské jazyky zvládla díky výzkumnému projektu Nordtrans, na kterém se podíleli i výzkumníci z Technické univerzity v Liberci.

12. 12. 2022

Ministerstvo zahraničí ČR

Tablety a mobilní telefony jako součást moderního pojetí výuky. To je realita, s níž je možné se setkat na olomoucké Základní škole Heyrovského, kde v těchto dnech začalo pilotní testování aplikace Glitr. Na jejím vývoji se podíleli odborníci z Pedagogické a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

6. 12. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Soutěž těch nejzajímavějších českých vědecko-výzkumných projektů pomůže vítězům převést svoje nápady do praxe. Právě to je cílem soutěžního klání, které proběhlo v rámci konference Transfera Technology Day 2022. Letošním vítězem se stal projekt speciálního magnetického čerpadla Západočeské univerzity v Plzni.

2. 12. 2022

Transfera

Přední čeští byznysmeni se připojili k podpoře nejzajímavějších vědeckých projektů. Vkladem téměř 50 milionů Kč navýšilo osm významných podnikatelů kapitál investičního fondu i&i Biotech Fund (i&i Bio), který se specializuje na vyhledávání a rozvoj unikátních akademických startupů z oblasti vývoje léků, diagnostiky či medicínských technologií.

1. 12. 2022

i&i Bio

Druhé vydání brožury „Technologie, laboratoře, přístroje“ představuje rozšířený výběr inovativních technologií pro transfer a nabízí i využití unikátních akademických laboratoří a zařízení. Novinka navazuje na výstupy Portálu transferu AV ČR a jeho databáze technologií a přístrojů. Detail nabídek pak přinášejí přehledně strukturované produktové listy obsahující i kontakty na vědecké týmy.

29. 11. 2022

Akademie věd ČR