facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Centrum polymerních materiálů a technologií Otty Wichterle při Ústavu makromolekulární chemie AV ČR nabízí celou řadu služeb soukromému sektoru. Nejenže vyvíjí nové materiály, ale také pomáhají s problémy ve výrobě. Někdy se přitom setkají i s překvapivými případy, jako je zpracování materiálů používaných při výrobě výbušnin.

22. 12. 2022

Akademie věd ČR

Česká webová aplikace Beey, která umí převést mluvené slovo na text již v téměř dvaceti světových jazycích, do svého portfolia nově zařadila i norštinu a švédštinu. Severské jazyky zvládla díky výzkumnému projektu Nordtrans, na kterém se podíleli i výzkumníci z Technické univerzity v Liberci.

12. 12. 2022

Ministerstvo zahraničí ČR

Tablety a mobilní telefony jako součást moderního pojetí výuky. To je realita, s níž je možné se setkat na olomoucké Základní škole Heyrovského, kde v těchto dnech začalo pilotní testování aplikace Glitr. Na jejím vývoji se podíleli odborníci z Pedagogické a Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

6. 12. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Soutěž těch nejzajímavějších českých vědecko-výzkumných projektů pomůže vítězům převést svoje nápady do praxe. Právě to je cílem soutěžního klání, které proběhlo v rámci konference Transfera Technology Day 2022. Letošním vítězem se stal projekt speciálního magnetického čerpadla Západočeské univerzity v Plzni.

2. 12. 2022

Transfera

Přední čeští byznysmeni se připojili k podpoře nejzajímavějších vědeckých projektů. Vkladem téměř 50 milionů Kč navýšilo osm významných podnikatelů kapitál investičního fondu i&i Biotech Fund (i&i Bio), který se specializuje na vyhledávání a rozvoj unikátních akademických startupů z oblasti vývoje léků, diagnostiky či medicínských technologií.

1. 12. 2022

i&i Bio

Druhé vydání brožury „Technologie, laboratoře, přístroje“ představuje rozšířený výběr inovativních technologií pro transfer a nabízí i využití unikátních akademických laboratoří a zařízení. Novinka navazuje na výstupy Portálu transferu AV ČR a jeho databáze technologií a přístrojů. Detail nabídek pak přinášejí přehledně strukturované produktové listy obsahující i kontakty na vědecké týmy.

29. 11. 2022

Akademie věd ČR

Odolnost proti suchu, větší výnosy a méně hnojiv. Atributy, které si do kolonky pozitiv může vepsat nový, vysoce účinný stimulátor růstu rostlin nazvaný MTU. Vyvinuli ho čeští odborníci z Laboratoře růstových regulátorů, společného pracoviště Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci.

26. 11. 2022

Akademie věd ČR

Tým vědců z katedry chemické biologie a katedry experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci vyvinuli směs látky rostlinného původu a bylinného extraktu bojující proti tvorbě zubního kazu. Tato technologie si nyní hledá cestu ke komerčnímu využití v zubních pastách a ústních vodách.

22. 11. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Nově vzniklá spin-off společnost Charles University Information Technologies poskytuje ke komerčním účelům datové a softwarové poradenství a další služby v oblasti datového managementu a systémů pracujících s daty.

15. 11. 2022

Univerzita Karlova

V České republice existuje 84 firem, jejichž cílem je využití vědeckých poznatků v komerční sféře. Ročně jich u nás vzniká přibližně kolem 6, ale například v Rakousku je to až čtyřnásobek. Data vychází z právě dokončené analýzy spolku Transfera, který se spin-off společnostem věnuje.

8. 11. 2022

Transfera