
Transfer znalostí a spolupráce
příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou
Technologická firma Advacam vznikla při ČVUT v Praze jako jeden z prvních spin-offů v Česku. Její citlivé senzory a kamery dokáží „přečíst“ a zobrazit informace, které jsou pro jiná zařízení neviditelné.
Export.cz
Představujeme ve zkratce prostředí výzkumu, vývoje a inovací v Polsku a chceme ukázat některé příklady dobré praxe spolupráce mezi výzkumnými organizacemi a aplikační sférou. Velmi zajímavým způsobem v Polsku probíhá transfer technologií a znalostí, a to za pomoci účelově založených dceřiných společností především vysokých škol.
Vědavýzkum.cz
Nová laboratoř uspokojí poptávku českých firem po odbornících na návrh a realizaci polovodičových čipů. Fakulta elektrotechnická ČVUT (FEL) nově otevřela NANOLAB, laboratoř pro výzkum a výuku nanoelektrických technologií. Nová laboratoř, která vznikla investicí 40 milionů korun, spojuje několik unikátních technologií v jeden celek.
ČVUT v Praze
Nakolik rozmanité výsledky nabízí Akademie věd ČR průmyslovým podnikům, pracovištím státní správy a dalším výzkumným organizacím, nově shrnuje tištěný katalog produktových listů. Obsahově čerpá z databáze Portálu transferu AV ČR.
V úterý 18. ledna 2022 se od 15 do 17 hodin bude konat webinář na téma transfer technologií a inovace v Polsku.
Network4Growth
Prostorové analýze silového zatížení deformované páteře s využitím modelování korekčních sil se věnuje mezioborový projekt VUT a FN Brno v Bohunicích. Vede k minimalizaci skoliózy u dětí předškolního věku, výrazně také omezuje počet provedených chirurgických zákroků. Zapojeny jsou do něho dva ústavy Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií spolu s Fakultou stavební.
Vysoké učení technické v Brně
Nová aplikace Tichý jazyk pomůže sociálním pracovníkům, pedagogům a dalším účastníkům kurzů znakového jazyka zjednodušit jejich studium. Aplikace vznikla ve spolupráci Fakulty Informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) a neziskové organizace Tichý svět – chráněná pracoviště, o. p. s. (Tichý svět).
ČVUT v Praze
Na Antarktidu opět vyráží výprava vědců z Masarykovy univerzity, kteří budou testovat výrobky ucházející se o ochrannou známku Testováno v Antarktidě. Testování bylo na rok přerušeno kvůli covidové situaci. Nyní o ochrannou známku usilují hned dvě společnosti. Členkou výpravy bude i vědkyně z přírodovědecké fakulty, která bude měřit hladinu stresu polárníků.
Masarykova univerzita
Spolek Transfera.cz a Centrum vedecko-technických informácií Slovenskej republiky (CVTI SR) se rozhodli podpisem Memoranda o spolupráci deklarovat oficiálně vůli k vzájemné spolupráci v oblasti podpory a budování povědomí o nezbytnosti ochrany duševního vlastnictví a přenosu poznatků a technologií.
Transfera.cz
Na začátku prosince letošního roku byla podepsána smlouva o strategickém partnerství mezi Fyzikálním ústavem AV ČR a světovým lídrem ve vývoji laserových technologií Národní laboratoří Lawrence Livermore. Cílem smlouvy je zvyšování výkonu a zdokonalování laseru L3-HAPLS v laserovém centru ELI Beamlines, a to včetně implementace prvků umělé inteligence.
ELI Beamlines