facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Centrum přírodovědeckých a technických oborů (CPTO) Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem ve spolupráci s firmou lontosorb pracují na vývoji speciálních sorbentů. V prostorách vyhrazených fakultě životního prostředí vznikla laboratoř speciálních sorbentů. Právě zde v těchto dnech probíhají testy tzv. AMD perlové celulózy, která vstupuje na trh.

5. 12. 2020

UJEP

Vysoké školy a výzkumné organizace hrají klíčovou roli v evropském inovačním ekosystému – jsou zdrojem znalostí, které lze přenést do aplikační sféry. Hlavním nástrojem komerčního šíření jejich vynálezů jsou evropské patenty, ukazuje nová studie vydaná Evropským patentovým úřadem (EPO).

2. 12. 2020

Vědavýzkum.cz

Psal se rok 2015 a Evropu tříštily vyhrocené debaty na téma takzvané uprchlické krize: přijímat, případně jak vstřícně, anebo vůbec nepřijímat příchozí migranty ze Sýrie a dalších zemí? Tehdy na Balkán i do Středomoří, na lidmi „ucpané“ hranice Evropské unie, vyráželi s humanitární pomocí též dobrovolníci z různých fakult Univerzity Karlovy.

29. 11. 2020

Univerzita Karlova

Americká společnost SHINE Medical Technologies oznámila, že uskutečnila první komerční prodeje radioaktivního izotopu Lutecium-177 vyrobeného s využitím technologie vyvinuté v Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Za technologií stojí Miloslav Polášek se svým týmem, který ji úspěšně otestoval ve spolupráci s výzkumníky z Ústavu jaderné fyziky AV ČR. Izotop má velký potenciál uplatnit se v léčbě pacientů s rakovinou.

23. 11. 2020

ÚOCHB

Masarykova univerzita, České vysoké učení technické v Praze a Vysoké učení technické v Brně se dohodly na prohloubení dosavadní spolupráce v oblasti kyberbezpečnosti a založily zapsaný ústav CyberSecurity Hub.

21. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Česká investiční biotech společnost i&i Prague investovala do firmy PerioTrap Pharmaceuticals, která vyvinula novou metodu léčby umožňující vymýcení hlavních bakteriálních patogenů paradentózy. Počáteční investice umožní společnosti pokrýt náklady na nutné fáze vývoje, klinické testování a pro následné uvedení na trh.

15. 11. 2020

i&i Prague

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se začala používat nová rehabilitační podložka RELLA, která pomáhá nemocným s koronavirovou infekcí znovu nabýt tělesnou kondici. Vývoj probíhal ve spolupráci s Centrem transferu biomedicínských technologií (CTBT).

14. 11. 2020

FN HK

Masarykova univerzita poprvé získá peníze díky prodeji své spin-off společnosti. Společnost Flowmon Networks, v níž univerzita držela podíl, provedla úspěšný exit - výhodný obchod pomůže firmě v expanzi do USA a akcionářům zajistí zhodnocení vkladu.

12. 11. 2020

Masarykova univerzita

Česká republika bude mít brzy nový nejvýkonnější superpočítač. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations si za dodavatele nového výkonného výpočetního systému vybralo společnost Hewlett Packard Enterprise. Počítač by měl pomoci vylepšit například předpověď počasí, napomoci rozvoji ekologické a udržitelné infrastruktury nebo se podílet na hledání léčiv pro vývoj léku na Covid-19.

1. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Kancelář transferu technologií na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích se aktivně snaží, aby výsledky výzkumu a vývoje vzniklé na její půdě nezůstávaly v šuplíku. S partnery z průmyslu pracují například na vývoji nového softwaru nebo na řadě kosmetických produktů.

31. 10. 2020

JČU