facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Polarografie, přelomová analytická metoda fyzikální chemie, našla uplatnění v desítkách oborů a letos oslavila své sté výročí. Ani nyní však vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR neztratili zájem o aplikované využití svých vědeckých objevů. Aktuální výsledky své práce představili na nedávné konferenci.

10. 5. 2022

Akademie věd ČR

Cílem nově založeného Nadačního fondu IOCB Tech je dlouhodobá podpora rozvoje výzkumu, přenos nových poznatků do praxe a popularizace vědy. Fond založila techtransferová společnost IOCB Tech a pro první rok svého fungování dostal do vínku 20 milionů korun.

6. 5. 2022

ÚOCHB AV ČR

Říká se, že simulace jsou dnes vedle vědeckých teorií a experimentů třetím pilířem, na kterém vědecké bádání stojí. Výsledek z Matematického ústavu AV ČR, software pro paralelní řešení rozsáhlých soustav rovnic, je využitelný právě v simulacích a při virtuálním vývoji produktů. Portál transferu AV ČR, resp. jeho databáze výsledků, nabízí další unikátní vědecký výsledek.

5. 5. 2022

Akademie věd ČR

Ochrana historického dědictví nebo přeměna metanu na metanol. To jsou dva příklady úspěšných projektů v oblasti transferu technologií na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR. Zde se také ještě během letoška chystají založit dvě nové spin-off firmy, které nabídnou výsledky výzkumu zdejších vědců na komerční trh.

2. 5. 2022

Vědavýzkum.cz

Nozokomiální nákazy neboli nemocniční infekce, představují palčivý problém objevující se ve zdravotnických zařízeních po celém světě. Vědci na Univerzitě Palackého v Olomouci mají řešení, které může snížit riziko nákazy.

27. 4. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Maďarský ekosystém výzkumu, vývoje a inovací se skládá z mnoha aktérů, podpůrných nástrojů a programů. Univerzity se svými kancelářemi pro transfer technologií a univerzitně-průmyslovými centry stojí v centru místního ekosystému. Pojďte se s námi podívat, jak ve stručnosti funguje výzkumné a inovační prostředí v Maďarsku.

24. 4. 2022

Vědavýzkum.cz

Obnova historických památek se neobejde bez trpělivosti a filigránské práce, a dnes především bez moderních metod a postupů. Za objevem zcela nového způsobu odstraňování vysokomolekulárních látek z povrchu historických materiálů stojí tým Jiřího Rathouského z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR.

20. 4. 2022

Akademie věd ČR

Pro hudebníky jsou zesilovače hudby, tedy tzv. komba, jednou z nejvíce ceněných vlastnictví. Jakýkoliv zásah do komba, i za cenu dosažení vylepšeného zvuku, je pro ně nepřípustný. Stejně tak pro výrobce v případě reklamace. Ovšem dosáhnout hraním jiného zvuku je rovněž žádoucí a bez vývoje a inovací nereálné.

13. 4. 2022

Jihočeská univerzita

Czech-Israeli Innovation Internships jsou novým programem studijních stáží, které mladým vědcům umožní poznat vědu v Izraeli se zaměřením na komercializaci a technologický transfer. Program v pilotní fázi podpořily IOCB Tech, Česko-izraelská smíšená obchodní komora, 1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy a Nadační fond Neuron. První studenti odcestují koncem dubna, projekt získal také podporu velvyslanectví Státu Izrael v České republice.

9. 4. 2022

Nadační fond Neuron

V letošním roce oslaví spolek Transfera osm let své existence. Dnes sdružuje 44 členů a více než 100 inovací v databázi technologií. Spolek Transfera.cz sdružuje členy jak ze strany vysokých škol, tak dalších výzkumných institucí a jiných organizací nebo firem, kteří chtějí pozitivně ovlivňovat transferové dění v Česku.

8. 4. 2022

Transfera.cz