facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Projekt vegetační čistírny spin-off firmy ConWe, založené na Fakultě stavební VUT, sklízí úspěchy. První příčku obsadil v soutěži Vodohospodářská stavba roku 2022 a získal také vítězství v soutěži Stavba Jihomoravského kraje v kategorii Vodohospodářské a ekologické stavby. Provozem podobných přírodních čistíren mohou obce i jednotlivci minimalizovat svou ekologickou stopu a současně snížit provozní náklady.

30. 4. 2023

Vysoké učení technické v Brně

Univerzita Pardubice má první spin-off společnost s názvem Lipidica. Univerzita spojila síly s českým holdingem FONS JK Group a.s., se kterým plánuje přenést do praxe jeden z největších objevů - metodu, která umí včas odhalit rakovinu slinivky břišní. Technologie týmu Michala Holčapka by se mohla stát první screeningovou metodou na světě pro tento typ karcinomu.

30. 4. 2023

Univerzita Pardubice

Společnost UNICO natočila seriál instruktážních videí, která přibližují proces transferu technologií. Ve videích na otázky vědkyně Sary Polak odpovídá zakladatel společnosti UNICO, která se transferu léta věnuje, Vojtěch Kadlec. Páté video v pořadí se věnuje principům licenčních smluv.

28. 4. 2023

UNICO

Série šesti videonávodů z produkce společnosti UNICO provádí výzkumníky a výzkumnice celým procesem transferu technologií. Čtvrtý díl videa se zaměřuje na ocenění technologie před samotnou komercializací.

21. 4. 2023

UNICO

Společnost UNICO natočila sérii krátkých instruktážních videí, ve kterých se věnuje komercializaci výsledků výzkumu a inovativních technologií. Tentokrát Vojtěch Kadlec, zakladatel společnosti UNICO, odpovídá na otázky vědkyně Sary Polak týkající se validace technologie s potenciálními uživateli.

14. 4. 2023

UNICO

Společnost UNICO natočila krátká instruktážní videa, ve kterých se věnuje komercializaci výsledků výzkumu a inovativních technologií. Moderátorka a vědkyně Sara Polak si v nich povídá se zakladatelem společností Vojtěchem Kadlecem. Druhý díl se týká posouzení komerčního potenciálu výzkumného projektu.

7. 4. 2023

UNICO

Jak pomoci prolnutí akademické a komerční sféry a dosáhnout přechodu výsledků výzkumu a inovativních technologií do praxe? Krátká videa natočená vědkyní Sarou Polak a zakladatelem společnosti UNICO Vojtěchem Kadlecem přinášejí stručné odpovědi a jasné návrhy řešení.

30. 3. 2023

UNICO

Příprava na novou sezónu startuje. Kolik spadlo srážek? Jaké byly teploty vzduchu? A jaká je teplota půdy? Jaké počasí nás čeká? Bude sucho? Můžeme předpokládat vyšší tlak škůdců a chorob? Tyto a mnoho dalších informací získá uživatel na novém portále Agropočasí. Na jeho vzniku se podílely Český hydrometeorologický ústav a Česká zemědělská univerzita v Praze.

26. 3. 2023

Česká zemědělská univerzita v Praze

Spolek Transfera.cz sdružuje subjekty, které pomáhají vědeckým poznatkům a objevům nalézt svoje místo v běžném životě. Na členské schůzi 21. března si členové spolku zvolili svoje zástupce na další čtyři roky. Předsednictví obhájila dosavadní předsedkyně Eva Janouškovcová. 

23. 3. 2023

Transfera.cz

Rakovinové buňky, které se nekontrolovaně množí a mohou napadnout okolní tkáně a také se šířit do jiných částí těla, organizmus často špatně rozeznává. Pokud se ale proti takovým buňkám povede nasměrovat imunitní systém pacienta, organismus s nimi pak umí lépe bojovat. Vědci z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vyvinuli léčivo, které tohle dokáže.

20. 3. 2023

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích