facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Transfer znalostí a spolupráce

Transfer znalostí a spolupráce

příklady úspěšného transferu, spolupráce mezi výzkumem a aplikační sférou

Masarykova univerzita má již svou dvacátou spin-off společnost, která využívá duševní vlastnictví univerzity na základě licence. Díky tomu nezůstane výsledek výzkumu pouze na univerzitní půdě, ale najde své uplatnění v praxi.

2. 4. 2022

Masarykova univerzita

Ve dnech 23. až 25 května se bude v Olomouci konat  8. workshop transferu technologií. Na programu bude například spolupráce s vysokými školami  pohledem investorů i networking. 

30. 3. 2022

Univerzita Palackého v Olomouci

Společnost CactuX s.r.o. vznikla ze Středoevropského technologického institutu Vysokého učení technického v Brně (CEITEC VUT) v roce 2020. Byla založena za účelem zefektivnění přenosu výsledků výzkumu na průmyslový trh. Působí v oblasti rentgenové počítačové tomografie (CT), která je široce využívána nejen ve známých lékařských aplikacích, ale v posledních deseti letech se její využití rychle rozvíjí i v průmyslu.

30. 3. 2022

Technologické centrum AV ČR

Slovensko má jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik v Evropě, investorům nabízí nízké mzdy, nízké daňové sazby a vzdělanou pracovní sílu. Do karet Slovensku v tomto směru hraje také poloha ve středu Evropy. Nejdůležitějším průmyslovým odvětvím v zemi je automobilový průmysl, díky němuž je Slovensko největším výrobcem automobilů na světě v přepočtu na jednoho obyvatele.

21. 3. 2022

Vědavýzkum.cz

CATRIN Univerzity Palackého přispěje svým know-how v oblasti čištění vod pomocí nanočástic železa k ozdravení kolumbijské řeky Bogoty znečištěné odpadními vodami z tamních koželužen. Výzkumníci pod vedením Jana Filipa se zapojí do dvouletého vědeckého projektu, který od března řeší Universidad Central v Bogotě. Kromě olomouckého vědeckého centra je partnerem rovněž vláda departamentu Cundinamarca.

20. 3. 2022

CATRIN

Martin Toul z Loschmidtových laboratoří PřF MU, RECETOX a Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA-ICRC) objevil ve své práci souvislosti, které zvyšují doposud uznávanou účinnost stafylokinázy při rozpuštění krevních sraženin až desettisíckrát. Tento průlomový objev by mohl dopomoci k nalezení nových a účinnějších léků pro pacienty s akutní cévní mozkovou příhodou.

19. 3. 2022

FNUSA-ICRC

Tým leteckého inženýra Martina Hromčíka z katedry řídicí techniky Fakulty elektrotechnické ČVUT spolupracuje na vývoji řídicího systému pro první český VTOL – letadlo s kolmým startem, které se chystá uvést na trh český startup Zuri.

16. 3. 2022

ČVUT v Praze

Vědci z FIT ČVUT ve spolupráci s VUT v Brně a sdružením CESNET zkoumají nové způsoby monitorování šifrovaných dat ve vysokorychlostních počítačových sítích bez nutnosti jejich dešifrování a narušení soukromí uživatelů čtením jejich dat na koncových zařízeních, a to v rámci projektu „Analýza šifrovaného provozu pomocí síťových toků“ podpořeného Ministerstvem vnitra ČR.

13. 3. 2022

České vysoké učení technické v Praze

Ačkoli matematika na žebříčku popularity obvykle neboduje, setkáváme se s ní denně. I tam, kde bychom to nečekali – třeba u stavebních strojů. S jakými praktickými problémy mohou matematici pomoci?

12. 3. 2022

Akademie věd ČR

Čeští odborníci vymysleli způsob, jak minimalizovat poškození testovaného zařízení. Materiálové zkoušky kovových zařízení jsou nezbytnou součástí kontrol nejen mostních konstrukcí, ale i při zajištění bezpečnosti provozu jaderných nebo tepelných elektráren.

9. 3. 2022

BusinessInfo.cz