facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jak na cenotvorbu v transferu technologií? Poradí videonávod

21. 4. 2023
Jak na cenotvorbu v transferu technologií? Poradí videonávod

Série šesti videonávodů z produkce společnosti UNICO provádí výzkumníky a výzkumnice celým procesem transferu technologií. Čtvrtý díl videa se zaměřuje na ocenění technologie před samotnou komercializací.

Zakladatel společnosti UNICO, která se transferu a komercializaci věnuje řadu let, Vojtěch Kadlec k nutnosti stanovení vhodné ceny uvádí: „Ačkoli se jedná o velmi obtížný proces, existují metody, jak se ke správné ceně dostat. O ceně rozhoduje míra ochrany, jak silný je patent, jak velký je trh, na kterém můžu technologii prodat. Na cenu má vliv i znehodnocení v čase.“

Společnost UNICO ke stanovení ceny využívá tzv. cost benefit analýzu – tedy analýzu trhu, zda roste či klesá, kdo jsou klíčoví hráči, jak je trh zralý apod. „V této fázi se snažíme i vyhledat podobné patenty, jejichž cena nám pomáhá vytvořit obraz o budoucí ceně,“ upřesňuje Kadlec.

Následně v UNICO pracují s náklady a přínosy technologie. Jak stanovit hodnotu nákladů? Kdy využít služeb soudního znalce? Jak do cenotvorby vstupuje marketing a PR? Dozvíte se ve videu:

 

Podívejte se také na předchozí díly instruktážních videí, které se zaměřovaly na samotnou otázku komercializace, na to, jak zhodnotit komerční potenciál technologie, a jak technologii validovat s potenciálními zákazníky.

 

Zdroj: UNICO