facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Jak na validaci technologie s potenciálními uživateli? Poradí videonávod.

14. 4. 2023
Jak na validaci technologie s potenciálními uživateli? Poradí videonávod.

Společnost UNICO natočila sérii krátkých instruktážních videí, ve kterých se věnuje komercializaci výsledků výzkumu a inovativních technologií. Tentokrát Vojtěch Kadlec, zakladatel společnosti UNICO, odpovídá na otázky vědkyně Sary Polak týkající se validace technologie s potenciálními uživateli.

Když máte nápad, víte, jak jej správně validovat? Jak se doptat, držet se principů design thinking? Na tyto i další otázky odpovídá Vojtěch Kadlec v již třetím videu z produkce společnosti UNICO. „Je to věc, kterou jsme se museli naučit i my v UNICO, protože si uvědomujeme, že bez validace není možné technologie uvést do praxe,“ říká zakladatel společnosti, která má s komercializací výsledků výzkumu mnohaleté zkušenosti.

„Validací technologie je míněno ověření, že technologie, kterou vyvíjíte, řeší potenciálnímu uživateli jeho problém. Nesmíte se bát o ní mluvit a doptávat se. Samozřejmě nikdo neočekává, že prozradíte své unikátní know-how,“ upřesňuje Kadlec.

Ve společnosti UNICO používají dva typy validacíškálovatelnou, jejíž výhodou je získání ohlasů z celého světa, ale neposkytuje přímou zpětnou vazbu od konkrétního uživatele, a tzv. polostrukturované rozhovory, jejichž cílem je pochopení toho, v čem se konkrétní uživatel pohybuje – prostředí, procesy apod.

Zajímá vás více o tom, jak v UNICO pomáhají s validací technologií? Více informací naleznete v uvedeném videu:

 

 

Podívejte se také na předchozí díly instruktážních videí, které se zaměřovaly na samotnou otázku komercializace, a na to, jak zhodnotit komerční potenciál technologie.

 

Zdroj: UNICO