facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

Děkanky a děkani filozofických fakult kritizují dlouhodobé podfinancování humanitních a společenskovědních disciplín. O konkrétních dopadech i možných řešeních hovořila předsedkyně a předseda Asociace děkanů filozofických fakult Michaela Hrubá a Robert Antonín.

4. 12. 2022

Ostravská univerzita

Tomáš Polívka, přední český odborník na fotosyntézu, se v říjnu 2022 stal místopředsedou vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace, kde je zodpovědný mimo jiné za hodnocení v rámci Metodiky 2017+. Využívají podle něho výzkumné organizace výsledky hodnocení dostatečně? A jaké jsou podle něj stinné stránky přechodu na otevřený způsob publikování?

2. 12. 2022

Vědavýzkum.cz

Jan Kynčl z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy obdržel Cenu Neuron za průlomová zjištění v oblasti kombinatoriky a diskrétní geometrie. Matematiku má rád od dětství. A nejen proto, že si v ní vystačí pouze s tužkou a papírem, případně odpadkovým košem.

30. 11. 2022

Univerzita Karlova

Na portálu Vědavýzkum.cz pokračujeme v sérii rozhovorů s českými prorektory pro vědu a výzkum. Svatopluk Kapounek z Mendelovy univerzity v Brně se před několika měsíci stal prorektorem pro tvůrčí činnost. Společně jsme si povídali o hodnocení v rámci Metodiky 2017+, transferu technologií na Mendelově univerzitě nebo etice výzkumu.

28. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Zhruba 40 % koní po celém světě trápí každoročně zažívací problémy a až polovina z nich si z podobných obtíží odnáší problémy chronické. Doktorandka Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů na České zemědělské univerzitě v Praze Denisa Tichá nám představila projekt Živý uhlík, který by mohl přinést řešení. S projektem zvítězila i v říjnové soutěži Point One o nejlepší startup.

27. 11. 2022

Česká zemědělská univerzita v Praze

Technologické startupy se aktuálně mohou dočkat podpory v projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest. Co by měl zájemce splňovat, než se do projektu přihlásí, jak pomoc probíhá a co vznik projektu inspirovalo? Nejen na tyto otázky odpovídala Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj v agentuře CzechInvest.

24. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Společnost Zentiva, která je předním dodavatelem léčiv na český trh, má v České republice také své výzkumné a vývojové centrum. Pavla Šebka, ředitele vývoje společnosti Zentiva, jsme se ptali na to, jakým výzvám čelí farmaceutický průmysl a v čem je specifický vývoj generických léčiv.

22. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Na konferenci k ukončení podpory projektu CzechELib z programu OP VVV do Prahy přijeli významní světoví odborníci na oblast open access. Portál Vědavýzkum.cz s nimi hovořil o tom, jak souvisí otevřená věda a hodnocení výsledků vědecké práce či zda otevřené publikování prohloubí nerovnosti ve vědě.

21. 11. 2022

Vědavýzkum.cz

Na počátku stojí objev, na konci jeho uplatnění v praxi, z něhož profituje společnost. Uprostřed nadějné cesty k patentům a vynálezům nabízí pracovištím pomoc Centrum transferu technologií AV ČR. Přečtěte si rozhovor s Martinem Smekalem, vedoucím tohoto centra.

19. 11. 2022
Akademie věd ČR
Array
(
)

Cenu Dimitrise N. Chorafase každoročně udělovanou nadací téhož jména ve spolupráci s izraelským Weizmannovým institutem nadějným vědkyním a vědcům obdržela v září letošního roku inženýrka chemie a doktorka neurověd Pavla Hubálková, která aktuálně působí jako vědecká redaktorka magazínu Forum. Přispívá ale také na portál Vědavýzkum.cz a do dalších médií.

15. 11. 2022

UK Forum