facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

Dán Rune Steenberg je excelentní vědec zkoumající Ujgury a oblast Sin-ťiang z antropologického hlediska. Pandemie koronaviru sice zpočátku omezila jeho přítomnost v Olomouci, nyní ale pro portál Vědavýzkum.cz popisuje, jaké je to být cizincem v českém akademickém prostředí a s jakou největší překážkou se musí vypořádat.

10. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

Co se skrývá pod novou iniciativou s názvem Nový evropský Bauhaus a jak jsou na tom české sociální a humanitní vědy v evropských programech? I na tyto otázky odpovídala Klára Černá, expertka na oblast evropských projektů z Technologického centra AV ČR.

8. 8. 2022

Vědavýzkum.cz

Čerstvý držitel ocenění Česká hlava kardiolog Pavel Osmančík v rozhovoru pro UK Forum mluvil o svých studiích Prague-17 a Prague-25, které se zaměřují na výzkum fibrilace síní, a také o tom, jak si Česko stojí na poli kardiologického výzkumu.

7. 8. 2022

Univerzita Karlova

Rostlinný genetik Jaroslav Doležel, který se významně podílel na rozluštění genomu pšenice, se dlouhodobě zabývá tím, jak zajistit dostatek potravin pro svět v době klimatických změn, výkyvů počasí a sucha. Potravinovou krizi v rozvojových zemích navíc nyní prohloubila Putinova agrese na Ukrajině.

5. 8. 2022
Rozhovory
Array
(
  [0] => stdClass Object
    (
      [id] => 4
      [value] => 
    )

)

Ve sklenici vody dokáží vědci najít desítky cizorodých látek. Koncentrace každé z nich je sice minimální, problém ale je, že je jich ve vodě obsaženo tolik. Jiří Henych z Ústavu anorganické chemie AV ČR vyvinul prášek, který dokáže takové znečišťující látky neutralizovat a kromě pesticidů funguje i na syntetické bojové látky.

30. 7. 2022

Akademie věd ČR

Jak vypadá plánovaná reforma doktorského studia a co obsahuje? Na otázky portálu Vědavýzkum.cz odpovídal v exkluzivním rozhovoru Jaroslav Miller, politický náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy a bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci a Anglo-americké vysoké školy.

28. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) je „největší“ pětinou programu EXCELES, podpořeného ministerstvem školství, a profesor Aleksi Šedo jeho hlavním řešitelem. Jedenáct institucí – provádějících excelentní výzkum v onkologii – v něm spojí své kapacity na dobu tří a půl let. Činnost zahájily počátkem června 2022.

25. 7. 2022

Univerzita Karlova

Thomas R. Cech získal Nobelovu cenu za chemii v roce 1989 za nalezení katalytické aktivity ribonukleové kyseliny (RNA). Účastnil se Mendel Genetics Conference 2022, která tento týden probíhala v Brně, a Masarykově univerzitě při této příležitosti poskytl exkluzivní rozhovor.

24. 7. 2022

Masarykova univerzita

Jak jsou na tom čeští akademici a akademičky s duševním zdravím? A jaké opatření je možné udělat na individuální i institucionální úrovni, aby se předešlo negativním dopadům dlouhodobého stresu? Přečtěte si druhý díl rozhovoru s Kateřinou Zábrodskou z Psychologického ústav AV ČR, přední českou odbornicí na psychologii akademické práce.

22. 7. 2022

Vědavýzkum.cz

Je jedním ze tří ministrů školství, kteří v novodobé historii České republiky ve své funkci vydrželi celé jedno funkční období. Roberta Plagy jsme se v exkluzivním rozhovoru pro portál Vědavýzkum.cz ptali na autonomii vysokých škol, fungování Rady pro výzkum, vývoj a inovaci i na reflexi jeho působení na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.

20. 7. 2022

Vědavýzkum.cz