facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Dva roky nosil Bohumír Strnadel v hlavě nápad, že by se hodilo vyvíjet materiály, které vydrží déle a jejich výroba bude produkovat méně emisí. Když přišla výzva v oblasti Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský MŠMT, spolu s kolegy z VŠB – Technické univerzity Ostrava napjali síly a připravili žádost, která obstála i ve velké konkurenci.

17. 12. 2023

VŠB-TUO

Vinicius Santana, mladý talentovaný brazilský vědec, který se zabývá oblastí na samém pomezí fyziky a chemie, konkrétně aplikací elektronové spinové rezonance (ESR), je od roku 2018 součástí skupiny Magnetooptické a THz spektroskopie na CEITEC VUT vedené Petrem Neugebauerem. Od Grantové agentury České republiky (GAČR) získal prestižní grant JUNIOR STAR 2024.

15. 12. 2023

CEITEC VUT

Šestnáctidenní kampaň Orange the World, kterou pro letošek vyhlásila OSN, oficiálně končí 10. prosince 2023. Ovšem ne tak pro Univerzitu Karlovu, jež se dlouhodobě intenzivně hlásí k nulové toleranci genderově podmíněného násilí. A při té příležitosti magazín Forum UK rozmlouval s Kateřinou Šámalovou, první univerzitní ombudsmanku.

13. 12. 2023

Univerzita Karlova

Poslední více než dva roky se Michael Lužný pracovně věnoval nové verzi Manuscriptoria, světově unikátnímu projektu, který vznikl v Národní knihovně ČR. Co všechno může odborná i laická veřejnost v Manuscriptoriu, jež propojuje historickou práci a moderní technologie, najít, a jakým směrem se v současné době vyvíjí digitalizace historických dokumentů?

11. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

„Nezajímá mě tolik, zda díky mým poznatkům někdo dokáže sestavit rychlejší počítač nebo popíše určitý fyzikální jev. Líbí se mi hledání a nacházení překvapivých souvislostí mezi jednotlivými pojmy a objekty,“ říká Lenka Slavíková z MFF UK, laureátka Ceny Neuron 2023 pro nadějné vědce v oboru matematika za studium matematických funkcí.

7. 12. 2023

Univerzita Karlova

Proč by výzkumníci a výzkumnice měli využívat perzistentní identifikátory? Kolik času jim mohou podle dostupných analýz ušetřit? Na to jsme se zeptali Alice Meadows z konzultační společnosti MoreBrains, která se analýzou přínosů perzistentních identifikátorů zabývá.

5. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Koncem října byl na Úřad vlády ČR předložen ke schválení návrh novely o vysokých školách. Jak se k vývoji novely vysokoškolského zákona stavěla Studentská komora Rady vysokých škol ČR coby orgán zastupující studenty a studentky, tedy i doktorandy, kterým zákon upravuje finanční ohodnocení? Jaké změny pokládá SK RVŠ za problematické?

4. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Modernizaci a dobudování laboratoří a vznik centra pro archeogenetický výzkum jako součásti Centra molekulární medicíny v projektu MUNI BioPharma Hub. Také to má v nejbližších letech v plánu Jiří Macháček, který v neděli převzal ocenění Česká hlava –  Invence.

3. 12. 2023

Masarykova univerzita

„Excelence a úspěch plodí další úspěch. Klíčem k úspěchu je přilákat skutečně kvalitní studenty a zaměstnance. Je skvělé mít úžasné budovy a zařízení, ale nakonec je to všechno o lidech,“ řekla magazínu Forum rektorka Oxfordské univerzity Irene Tracey, která se osobně účastnila letošních oslav 17. listopadu v Praze.

29. 11. 2023

Univerzita Karlova

Věnovala se výzkumu dopadů stresu u přeživších holocaustu, nyní svoji vědeckou pozornost upírá k výzkumu dopadů válečného stresu u civilistů, jež prožili válku v bývalé Jugoslávii. Co Moniku Fňaškovou, která působí na Masarykově univerzitě a na CEITEC, na výsledcích překvapilo? A jak náročné pro ni bylo skloubit vědeckou činnost s mateřstvím?

27. 11. 2023

Vědavýzkum.cz