
Rozhovory a profily
Technologické startupy se aktuálně mohou dočkat podpory v projektu Technologická inkubace agentury CzechInvest. Co by měl zájemce splňovat, než se do projektu přihlásí, jak pomoc probíhá a co vznik projektu inspirovalo? Nejen na tyto otázky odpovídala Tereza Kubicová, náměstkyně pro technologický rozvoj v agentuře CzechInvest.
Vědavýzkum.cz
Společnost Zentiva, která je předním dodavatelem léčiv na český trh, má v České republice také své výzkumné a vývojové centrum. Pavla Šebka, ředitele vývoje společnosti Zentiva, jsme se ptali na to, jakým výzvám čelí farmaceutický průmysl a v čem je specifický vývoj generických léčiv.
Vědavýzkum.cz
Na konferenci k ukončení podpory projektu CzechELib z programu OP VVV do Prahy přijeli významní světoví odborníci na oblast open access. Portál Vědavýzkum.cz s nimi hovořil o tom, jak souvisí otevřená věda a hodnocení výsledků vědecké práce či zda otevřené publikování prohloubí nerovnosti ve vědě.
Vědavýzkum.cz
Na počátku stojí objev, na konci jeho uplatnění v praxi, z něhož profituje společnost. Uprostřed nadějné cesty k patentům a vynálezům nabízí pracovištím pomoc Centrum transferu technologií AV ČR. Přečtěte si rozhovor s Martinem Smekalem, vedoucím tohoto centra.
Cenu Dimitrise N. Chorafase každoročně udělovanou nadací téhož jména ve spolupráci s izraelským Weizmannovým institutem nadějným vědkyním a vědcům obdržela v září letošního roku inženýrka chemie a doktorka neurověd Pavla Hubálková, která aktuálně působí jako vědecká redaktorka magazínu Forum. Přispívá ale také na portál Vědavýzkum.cz a do dalších médií.
UK Forum
Na konferenci k ukončení podpory projektu CzechELib z programu OP VVV do Prahy přijeli významní odborníci na oblast open access. Portál Vědavýzkum.cz s nimi hovořil o tom, jak změna způsobu publikování otevře budoucnost globálnímu výzkumu.
Vědavýzkum.cz
Vždy pozitivně naladěná Azin Shahsavar pracuje ve výzkumné skupině Molekulární nanostruktury na površích, kterou vede docent Jan Čechal. Splnit si pracovní sen, tedy spolupracovat s experimentátory, se jí podařilo díky CEITEC VUT v roce 2019. Zpočátku neznala v Česku nikoho, teď tu má snoubence, mnoho přátel a plánuje zůstat.
CEITEC
Nic nás nestojí, je to nejlepší dárek i make-up. Řeč je o tak prosté věci, jako je úsměv. Že je ale banální jen na první pohled, dokázal výzkum psychologů Univerzity Palackého v Olomouci (UPOL). Výzkum přitom nezůstává jen na papíře, ale jeho výsledky slouží v praxi. A právě o to jde Martinu Dolejšovi, který vede katedru psychologie Filozofické fakulty UPOL.
Univerzita Palackého v Olomouci
Přehrady, mraky, letouny, zvířata, vlny… To je jen krátký výčet témat, na kterých výzkumník a pedagog Pavel Rudolf ilustruje krásy hydromechaniky. Jeho popularizační profil na Facebooku má přes sedm a půl tisíce sledujících. Proč se věnuje popularizaci vědy a jaký je jeho nejoblíbenější jev z hydromechaniky?
VUT v Brně
V nedávné době se rektor Ostravské univerzity, lékař a profesor vnitřního lékařství, Jan Lata stal členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace. Jak si podle něj vede Ostravská univerzita a jaké má plány na další rozvoj? Přečtěte si exkluzivní rozhovor, který Jan Lata poskytl portálu Vědavýzkum.cz.
Vědavýzkum.cz