facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Modernizaci a dobudování laboratoří a vznik centra pro archeogenetický výzkum jako součásti Centra molekulární medicíny v projektu MUNI BioPharma Hub. Také to má v nejbližších letech v plánu Jiří Macháček, který v neděli převzal ocenění Česká hlava –  Invence.

3. 12. 2023

Masarykova univerzita

„Excelence a úspěch plodí další úspěch. Klíčem k úspěchu je přilákat skutečně kvalitní studenty a zaměstnance. Je skvělé mít úžasné budovy a zařízení, ale nakonec je to všechno o lidech,“ řekla magazínu Forum rektorka Oxfordské univerzity Irene Tracey, která se osobně účastnila letošních oslav 17. listopadu v Praze.

29. 11. 2023

Univerzita Karlova

Věnovala se výzkumu dopadů stresu u přeživších holocaustu, nyní svoji vědeckou pozornost upírá k výzkumu dopadů válečného stresu u civilistů, jež prožili válku v bývalé Jugoslávii. Co Moniku Fňaškovou, která působí na Masarykově univerzitě a na CEITEC, na výsledcích překvapilo? A jak náročné pro ni bylo skloubit vědeckou činnost s mateřstvím?

27. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

O vědecké kariéře v Brně ani neuvažoval. Působil v Americe, Rakousku, Švédsku. Nakonec ho uvěznil covid-19 v Brně. Kvůli uzavřeným hranicím nemohl zpátky do Skandinávie, a tak se vcelku náhodou dozvěděl o CEITEC. Zpětně to hodnotí jako zásah osudu. Brno je totiž pro vědeckou práci prý ta nejlepší destinace.

26. 11. 2023

CEITEC

Tereza Kubicová je zakladatelkou festivalu Czech Space Week, který začíná již v sobotu 25. listopadu a potrvá až do 2. prosince. Jak vznikla myšlenka na festival? Jaký bude letošní, již šestý, ročník? A jak se vědci a vědkyně podílejí na programu?

24. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Pamatujete hádanky z Popelky? Máme tady inovovanou verzi. Hádejte. Píše pohádky, ale spisovatel není. Dokáže naslouchat a usmiřovat, ale terapeut není. Přemýšlí o terorismu, ale terorista není. Kdo to je? Je to Michal Malacka, muž mnoha zájmů i profesí: právník, pedagog a prorektor Univerzity Palackého pro strategii a vnější vztahy.

24. 11. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci

Tomáš Bušina z České zemědělské univerzity v Praze se ve svém výzkumu zaměřuje na reintrodukční programy a prostorové chování zvířat. Monitoringu sýčka obecného a možnostem jeho ochrany se věnuje od roku 2020. Ještě na začátku minulého století byl sýček obecný naší nejběžnější sovou. Pak ho ale začala pronásledovat nepřízeň osudu.

22. 11. 2023

Česká zemědělská univerzita v Praze

„Moje práce mě dovedla k obrovské životní pokoře a poznání, že ráno vstanete a večer vše může být úplně jinak,“ říká kardioložka Zuzana Moťovská, která se ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady stará o pacienty s akutními kardiologickými stavy. Kromě toho se také věnuje výzkumu, za který v letošním roce obdržela Národní cenu vlády Česká hlava.

20. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Ondřej Veselý se na Přírodovědecké fakultě UK věnuje výzkumu zeolitů. Za disertaci získal cenu od České chemické společnosti a před nedávnem se vrátil ze stáže v Japonsku, kam se příští rok vrací jako postdoktorand.

17. 11. 2023

Univerzita Karlova

Součástí vědecké diplomacie je také podpora startupů a inovativních firem. Dle vyjádření prvního náměstka ministra zahraničí Jiřího Kozáka pro magazín Export.cz je agentura CzechInvest primárně zaměřená na podporu konkrétních projektů a cílem ministerstva je přenášet zkušenosti ze startupového prostředí v zahraničí. Nedávno se Jiří Kozák v Singapuru mimo jiné zajímal o to, jak tam efektivně propojují startupy a velký byznys.

16. 11. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR