facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Starořečtinu se začala učit už jako teenagerka. Zanedlouho se vrhla i na řečtinu moderní – to když přes dopisovací klub poznala svého budoucího manžela. Pavla Drápelová Gkantzios ze Slovanského ústavu Akademie věd ČR vystudovala klasickou archeologii a východoevropská studia na Karlově univerzitě v Praze a byzantskou archeologii na Athénské univerzitě, kde také získala doktorský titul.

9. 9. 2023
Akademie věd ČR
Array
(
)

Je absolventem Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, strávil téměř sedm let na vědeckých stážích v Rakousku a Belgii. Měl nakročeno k slibné vědecké kariéře. Od letošního dubna ale působí jako ředitel iniciativy Czexpats in Science. V interview pro magazín Univerzity Karlovy Forum Matouš Glanc vysvětluje, kdo jsou vlastně Czexpats.

7. 9. 2023

Univerzita Karlova

Brněnský vědec Tomáš Kazda před časem marně usiloval o to, aby v Česku vznikl startup, který by uvedl do života přelomovou technologii lithium-sirných baterií. „Usilovali jsme o uplatnění výsledků našeho výzkumu, které se nám podařilo patentovat,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz. Český patent se nakonec rozhodla využít norská firma.

5. 9. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Na portále Vědavýzkum.cz pokračujeme v seriálu rozhovorů se zahraničními vědci, působícími v České republice. Nejnovější rozhovor je však speciální, protože je veden s Nurií De Diego Sánchez a Lukášem Spíchalem, kteří sdílí nejen laboratoř, ale i domácnost. Jaké to je mít za manžela nadřízeného? A jak je na tom věda ve Španělsku?

4. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

Sto let 31. srpna 2023 oslavil bývalý rektor Slezské univerzity v Opavě (1992-1998) Martin Černohorský. Fyziku učil několik generací studentů a i v pokročilém věku se stále zajímá o dění ve svém oboru i na Masarykově univerzitě.

3. 9. 2023

Masarykova univerzita

Umí číst obrazy v počítači. Prořezává se jimi, zkoumá jejich vrstvy a vidí potřebné parametry, které dokáže zapsat do algoritmů, aby vyhověl požadavkům „zákazníků“ – ať už z řad vědeckých kolegů nebo komerčních zájemců. Jakub Lázňovský z CEITEC VUT se věnuje počítačovému zpracování obrazu.

2. 9. 2023

CEITEC

Historicky první ombudsmankou Ostravské univerzity s celouniverzitní působností je doktorka Nikola Kostlánová. Pozici zastává od 1. července a cítí díky tomu velkou společenskou odpovědnost. Klíčem k úspěchu je podle ní otevřená komunikace, která povede k pocitu sociálního bezpečí napříč fakultami.

29. 8. 2023

Ostravská univerzita

Jak skloubit povinnosti vědce a pedagoga? Zvládá laboratorní sterilitu chaotický člověk? Co a jak prakticky učit studenty (nejen) biologie? Dá se v dnešní době jíst zdravě a co znamená „kupovat kvalitní potraviny”? Odpovídá doktor biologie a ekologie Jakub Toman z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové.

27. 8. 2023

Univerzita Hradec Králové

Zrcadla ze Společné laboratoře optiky Univerzity Palackého v Olomouci a Fyzikálního ústavu jsou klíčovou součástí několika detektorů kosmického záření rozmístěných po celém světě. Petr Schovánek stál u samotného začátku řady významných mezinárodních projektů v této oblasti a nadále hledá cesty, jak zrcadlové systémy vylepšit, zjednodušit a zlevnit jejich výrobu při zachování parametrů.

26. 8. 2023

Fyzikální ústav AV ČR

Téměř 200 účastníků měla letošní Prague-Weizmann Summer School in Drug Discovery and Development, která se konala v Izraeli. Co studentům přináší a jaké zde získávají praktické zkušenosti? A co může Česko v oblasti výzkumu, vývoje a inovací odkoukat od Izraele? Zeptali jsme se zakladatele letní školy a ředitele IOCB Tech, Martina Fuska.

23. 8. 2023

Vědavýzkum.cz