facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

V červenci 2022 stanula jako první žena v čele nejvyššího orgánu Mezinárodní biologické olympiády (MBiO) – středoškolské soutěže, na které kdysi sama dvakrát získala stříbro. Vědkyni a pedagožku Lenku Libusovou těší, že „její“ katedra buněčné biologie Přírodovědecké fakulty UK je ukázkovým příkladem skvělých mezilidských vztahů.

8. 10. 2022

Univerzita Karlova

Vyhrát nad multirezistentními bakteriemi pomocí nových antibiotik a výzkumů z Antarktidy. Tak lze jednou větou popsat výzkum Stanislavy Bezdíček Králové, letošní vítězky českého kola soutěže Falling Walls Lab, která bude v listopadu reprezentovat Českou republiku na mezinárodním finále v Berlíně.

6. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Když v roce 2016 přijel se svou ženou těsně po svatbě do Prahy, nečekal, že o šest let později bude přebírat jedno z nejvýznamnějších vědeckých ocenění v Česku. Jak španělský výzkumník Bruno de la Torre hodnotí české vědecké prostředí? A co bude následovat po dílčím vrcholu jeho vědecké kariéry?

4. 10. 2022

Vědavýzkum.cz

Za nápadem propojit dvě zdánlivě nesourodé oblasti, jako jsou umění a věda, stojí Štěpánka Piskáčková, studentka Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. V rámci svého doktorského studia zkoumá společné jmenovatele přírodních věd a umění. Na základě toho připravila „Umělecko-vědeckou laboratoř” – projekt, ve kterém umožňuje umělcům a vědcům být součástí výzkumu a následné tvorby.

2. 10. 2022

CEITEC

Na půdě Masarykovy univerzity hraje Libor Ustohal trojroli – působí jako lékař, vědec i vyučující. Věnuje se psychiatrii a nemocem lidského mozku a je také čerstvě profesorem. Jmenovací dekret převzal letos v červnu.

25. 9. 2022

Masarykova univerzita

Co jsou klíčové priority pro Vysoké učení technické v Brně do dalších let? Jaký je význam technického vzdělávání v dnešní době? Jaká je role výzkumu a internacionalizace na vysoké škole? Jak může transfer znalostí či technologií podpořit rozpočet vysokých škol anebo na co by se nemělo zapomenout při novelizaci vysokoškolského zákona? Na tyto a další otázky jsme se ptali Ladislava Janíčka, rektora Vysokého učení technického v Brně.

19. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Čím je způsobena větší četnost lesních požárů a jak dosáhnout toho, aby lidé vědcům naslouchali? Přečtěte si rozhovor s ekologem lesa Miroslavem Svobodou z České zemědělské univerzity v Praze o změně klimatu či požáru v Českém Švýcarsku a jeho vlivu na tamní přírodu.

18. 9. 2022

Česká zemědělská univerzita v Praze

Bude doktorské studium uznáno jako pracovní praxe? A jaké další změny se plánují v oblasti výzkumu, vývoje a inovací? Na tyto otázky pro portál Vědavýzkum.cz odpovídala Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace a předsedkyně Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

15. 9. 2022

Vědavýzkum.cz

Oslavy 70. výročí samostatné Vysoké školy chemicko-technologické v Praze jsou letos rámovány řadou problémů, jako je růst cen energií nebo vysoká inflace. Jak se na své výročí za těchto okolností VŠCHT Praha připravuje? I na tyto otázky odpovídal tamější rektor Pavel Matějka.

10. 9. 2022

VŠCHT Praha

Co může přinést taková výprava do Himálaje? Adam Ligocki z CEITEC VUT spolu s dalšími vědci a vědkyněmi odjel do Malého Tibetu učit zdejší žáky vytvářet počítačové modely a tisknout na 3D tiskárně. Co ho v Himálaji překvapilo a čím ho cesta inspirovala?

7. 9. 2022

CEITEC