
Rozhovory a profily
Ve sklenici vody dokáží vědci najít desítky cizorodých látek. Koncentrace každé z nich je sice minimální, problém ale je, že je jich ve vodě obsaženo tolik. Jiří Henych z Ústavu anorganické chemie AV ČR vyvinul prášek, který dokáže takové znečišťující látky neutralizovat a kromě pesticidů funguje i na syntetické bojové látky.
Akademie věd ČR
Jak vypadá plánovaná reforma doktorského studia a co obsahuje? Na otázky portálu Vědavýzkum.cz odpovídal v exkluzivním rozhovoru Jaroslav Miller, politický náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy a bývalý rektor Univerzity Palackého v Olomouci a Anglo-americké vysoké školy.
Vědavýzkum.cz
Národní ústav pro výzkum rakoviny (NÚVR) je „největší“ pětinou programu EXCELES, podpořeného ministerstvem školství, a profesor Aleksi Šedo jeho hlavním řešitelem. Jedenáct institucí – provádějících excelentní výzkum v onkologii – v něm spojí své kapacity na dobu tří a půl let. Činnost zahájily počátkem června 2022.
Univerzita Karlova
Thomas R. Cech získal Nobelovu cenu za chemii v roce 1989 za nalezení katalytické aktivity ribonukleové kyseliny (RNA). Účastnil se Mendel Genetics Conference 2022, která tento týden probíhala v Brně, a Masarykově univerzitě při této příležitosti poskytl exkluzivní rozhovor.
Masarykova univerzita
Jak jsou na tom čeští akademici a akademičky s duševním zdravím? A jaké opatření je možné udělat na individuální i institucionální úrovni, aby se předešlo negativním dopadům dlouhodobého stresu? Přečtěte si druhý díl rozhovoru s Kateřinou Zábrodskou z Psychologického ústav AV ČR, přední českou odbornicí na psychologii akademické práce.
Vědavýzkum.cz
Je jedním ze tří ministrů školství, kteří v novodobé historii České republiky ve své funkci vydrželi celé jedno funkční období. Roberta Plagy jsme se v exkluzivním rozhovoru pro portál Vědavýzkum.cz ptali na autonomii vysokých škol, fungování Rady pro výzkum, vývoj a inovaci i na reflexi jeho působení na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy.
Vědavýzkum.cz
Co otevírá dveře k postdoktorandským stážím na nejlepších světových univerzitách? A mají šanci i kandidáti, kteří nejsou „ideální“? Přečtěte si rozhovor s Dagmar Zigáčkovou, mladou vědkyní, která se nebála mít ambiciózní sen a nyní dělá výzkum na jedné z nejlepších světových výzkumných univerzit.
CEITEC
Jak jsou na tom čeští akademici a akademičky s duševním zdravím? A jaký je rozdíl mezi českým vědním prostředím a zahraničím z hlediska spokojenosti v zaměstnání? Na tyto otázky odpovídala v dalším dílu pravidelného seriálu Věda o štěstí Kateřina Zábrodská, vědkyně z Psychologického ústavu AV ČR a přední česká odbornice na psychologii akademické práce.
Vědavýzkum.cz
„Imunoterapie je podle mne budoucnost léčby rakoviny,“ říká lékařka-vědkyně Zuzana Střížová z Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK a FN Motol. Mimo jiné je také letošní laureátkou talentové soutěže L‘Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě.
Univerzita Karlova
Režisér a producent dokumentárních filmů Archie Baron má s tvorbou dokumentárních filmů bohaté zkušenosti, přesto pro něho byla práce na posledním dokumentu Jak se dělá vakcína v mnohém nová. Ke vzniku pomohlo i jedno setkání v Olomouci.
Pavla Hubálková