Rozhovory a profily
Zlatuše Novotná stála nejen u zrodu Středočeského technologického institutu, ale ve vedení tamější projektové kanceláře, a následně jako koordinátorka pro strategická partnerství a mezinárodní vztahy, strávila šestnáct let. Nyní se ale rozhodla změnit profesi. Co radí novým projektovým manažerům? A co si odnáší z šestnácti let na CEITEC?
Vědavýzkum.cz
Michiel Scheffer je od června 2023 předsedu výboru Evropské rady pro inovace (EIC), jejímž cílem je nabídnout podporu excelentním evropským inovátorům. V rozhovoru jsme se bavili o postavení Evropy na globálním inovačním trhu, nutnosti celoevropské spolupráce i významu technologií při řešení dopadů klimatické změny.
Vědavýzkum.cz
Ekonom Petr Janský z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy se věnuje výzkumu daňových rájů. Spolu se zahraničními kolegy a kolegyněmi navrhuje praktická řešení, jak pomoci především chudým zemím, které na podvodných praktikách tratí nejvíce. Jeho další prioritou je pomáhat růst mladším kolegům a kolegyním.
Univerzita Karlova
Jmenovací dekret opravňující k používání titulu profesor převzal 12. prosince 2023 z rukou prezidenta republiky mimo jiné i Jan Šobotník z Fakulty tropického zemědělství České zemědělské univerzity.
Česká zemědělská univerzita v Praze
Julia Mildorfova Leventon je vedoucí oddělení společenského rozměru globální změny v CzechGlobe (Ústav výzkumu globální změny Akademie věd ČR). Je interdisciplinární vědkyní pracující napříč společenskými a fyzikálními vědami v oblasti životního prostředí a rozvoje. Koordinuje projekt PLUS Change, který byl zahájen v červnu 2023.
Co nového čeká Univerzitu Hradec Králové pod novým vedením? I na tuto otázku jsme se ptali Jana Kříže, kandidáta na nového rektora Univerzity Hradec Králové. Do funkce bude nastupovat v červenci 2024.
Vědavýzkum.cz
Vystudoval VŠCHT. Na doktorát zamířil na vysoce prestižní ETH v Curychu. Následně působil v Institutu Maxe Borna v Berlíně a americkém Coloradu. Nyní se vrací zpět na VŠCHT, konkrétně na Ústav fyzikální chemie. A hned s dvěma trumfy v rukách: podporou z Fondu Dagmar Procházkové a čerstvým úspěchem v soutěži Junior Star Grantové agentury ČR.
Vysoká škola chemicko-technologická
V osmnácti emigroval do Anglie, vystudoval chemii v Birminghamu, doktorát získal v Londýně. Ač původně chemik, postupně se začal věnovat výzkumu nádorové biologie a molekulární biologii DNA. Objevil proteiny, které zabraňují nástupu dědičně podmíněné rakoviny tlustého střeva.
ICRC
„Vyberte si obor, kde nejsou žádné znalosti, a vytvořte je,“ radí profesor Ohad Medalia z Curyšské univerzity, který jako první publikoval trojrozměrné mapy proteinových struktur uvnitř celých buněk a stal se zakladatelem nového oboru, který se dnes nazývá strukturní biologie in situ. Od Univerzity Karlovy získal čestný titul doctor honoris causa.
Univerzita Karlova
Česká republika v posledních letech přichází o nejhodnotnější zemědělskou půdu kvůli výstavbě obřích skladů, průmyslových zón nebo nákupních center. Na vině jsou špatné zákony umožňující investorům zabírat louky a úrodná pole, říká Jaroslava Janků z Katedry pedologie a ochrany půd České zemědělské univerzity.
Česká zemědělská univerzita v Praze