Rozhovory a profily
„Moje práce mě dovedla k obrovské životní pokoře a poznání, že ráno vstanete a večer vše může být úplně jinak,“ říká kardioložka Zuzana Moťovská, která se ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady stará o pacienty s akutními kardiologickými stavy. Kromě toho se také věnuje výzkumu, za který v letošním roce obdržela Národní cenu vlády Česká hlava.
Vědavýzkum.cz
Ondřej Veselý se na Přírodovědecké fakultě UK věnuje výzkumu zeolitů. Za disertaci získal cenu od České chemické společnosti a před nedávnem se vrátil ze stáže v Japonsku, kam se příští rok vrací jako postdoktorand.
Univerzita Karlova
Součástí vědecké diplomacie je také podpora startupů a inovativních firem. Dle vyjádření prvního náměstka ministra zahraničí Jiřího Kozáka pro magazín Export.cz je agentura CzechInvest primárně zaměřená na podporu konkrétních projektů a cílem ministerstva je přenášet zkušenosti ze startupového prostředí v zahraničí. Nedávno se Jiří Kozák v Singapuru mimo jiné zajímal o to, jak tam efektivně propojují startupy a velký byznys.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Marie Pangrácová je doktorandka na Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Jelikož je neslyšící, potýká se každý den ve své práci s množstvím překážek, které jen stěží dovedeme dohlédnout. I přes svůj hendikep má svou vědeckou dráhu slibně rozjetou.
Vědavýzkum.cz
Open Science a její principy. To je téma, které zajímá mladou vědkyni Terézii Slaninákovou působící na Fakultě informatiky a Ústavu výpočetní techniky brněnské Masarykovy univerzity. Její původní zájem o informační technologie vzešel z čisté zvědavosti o téma strojového učení.
EOSC
Podle Jany Šponarové, ředitelky pro datovou strategii a biokurátorství v nadnárodní firmě Immunai, má česká věda v zahraničí velmi dobré renomé a jsme tak žádanými partnery. Říká však také, že u nás chybí větší propojení byznysu a akademického prostředí.
Univerzita Karlova
Výzkum zeolitů, kterému se věnuje tým Jiřího Čejky z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, budí zájem nejen v akademickém prostředí, ale i mezi firmami. A protože se Čejka celkem podílel na zhruba dvaceti projektech s různými zahraničními partnery, ví, že musíte mít komerčním partnerům co nabídnout, protože si pečlivě vybírají, do čeho investují.
Univerzita Karlova
Fakulta technologie ochrany prostředí Vysoké školy chemicko-technologické sice aktuálně slaví 70 let existence, ale myšlenky děkana Pavla Jeníčka směřují spíše do budoucnosti. Společnost bude potřebovat stále více odborníků na vodu, energie, udržitelnost, klimatickou změnu atd., byť fakulta přitom bojuje se stagnujícím počtem uchazečů i studentů.
VŠCHT Praha
Sejdou se vědci, studenti, zástupci malých a středních firem z pomezí České a Slovenské republiky. Nikoli začátek vtipu, ale reálná vize evropského projektu GlaCerHub, který koordinují čeští a slovenští vědci. Plánují společné workshopy, při kterých si participanti předají informace.
CEITEC
Přednáší dějiny umění na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, ve volném čase ovládá surf, snowboard nebo řídítka motorky. A také Markéta Jarošová cestuje po světových muzeích, o kterých s nadšením přednáší široké veřejnosti. Další cyklus přednášek, tentokrát o evropských muzeích, začal 18. října 2023.
Univerzita Karlova