
Rozhovory
Další díl ze série článků iniciovaných Česko-izraelskou obchodní komorou (ČISOK), který má za cíl zmapovat probíhající spolupráci mezi českými a izraelskými subjekty v oblasti businessu, vědecké kooperace a aplikovaného výzkumu, je věnovaný Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze. Pozvání k rozhovoru přijal Martin Fusek, zástupce ředitele ÚOCHB pro strategický rozvoj.
Linda Štucbartová
V rámci série rozhovorů s prorektory pro oblast vědy a výzkumu jsme tentokrát zavítali na Technickou univerzitu v Liberci. Jaké má škola zkušenosti s probíhajícím hodnocením výzkumných organizací? Jak běží příprava strategického záměru nebo jakých úspěchů se podařilo v poslední době dosáhnout? Zeptali jsme se prorektora Pavla Mokrého.
Vědavýzkum.cz
Chce přijít na kloub možným následkům bombardování raných planet asteroidy a kometami. Co četné impakty těles bloudících v mladé Sluneční soustavě znamenaly pro vznik života? Napsal o tom diplomovou práci, která byla tak skvělá, že za ni Lukáš Petera z Přírodovědecké fakulty UK letos v březnu získal prestižní Cenu Wernera von Siemense.
Univerzita Karlova
Jaká je úloha regionální univerzity? O hodnocení aplikovaného výzkumu na vysokých školách a strategickém rozvoji Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně jsme hovořili s jejím bývalým rektorem a současným prorektorem pro tvůrčí činnosti, Petrem Sáhou.
Vědavýzkum.cz
Véronique Debord-Lazaro působí od loňského září jako vědecká atašé Francouzského velvyslanectví v Praze. Jak vnímá vědeckou spolupráci našich zemí? Proč Francie podporuje vědu a vysoké školství v zahraničí? A jaké příležitosti nabízí českým studentům, výzkumným pracovníkům a institucím?
Vědavýzkum.cz
Okna vesmíru dokořán, Meteor, Žeň objevů, ale i Učená společnost či Klub skeptiků Sisyfos – některé z počinů, jimiž astronom, astrofyzik, alumnus MFF UK a popularizátor vědy Jiří Grygar ovlivnil několik generací. Jak se popularizace změnila, překvapí ho po tolika letech ještě něco a co radí následovníkům? Na tyto a další otázky se ptal magazín Forum u příležitosti jeho nedávných pětaosmdesátin, jež oslavil 17. března.
Univerzita Karlova
Na konci března tohoto roku zemřel John C. Martin, bývalý generální ředitel biotechnologické společnosti Gilead Sciences, který se spolu s Antonínem Holým a Erikem De Clercqem podílel na vývoji léků proti HIV. Jak na něj vzpomíná Martin Fusek, výkonný ředitel společnosti IOCB Tech?
Vědavýzkum.cz
S nadsázkou tvrdí, že výstava Amazonka v pražském Karolinu vznikla proto, že při úklidu čirou náhodou objevil krabičku s nejvyšším státním vyznamenáním Peru... Profesor Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty UK se stal prvním cizincem, jenž toto ocenění s právem užívat šlechtický titul komtura v roce 2007 obdržel.
Univerzita Karlova
Ve funkci předsedy Grantové agentury ČR nahradil strukturní biolog a dosavadní vědecký ředitel CEITEC Jaroslav Koča jadernou fyzičku Alici Valkárovou. Revoluci ale nechystá – v předsednictvu, jehož podoba se nezmění, už čtyři roky působí, a jak sám říká, o směřování české vědy nemůže rozhodovat jednotlivec. Rád by nyní české vědce více motivoval k excelenci a usnadnil jim zahraniční spolupráci.
Masarykova univerzita
Úspěšný vědec, mimo jiné držitel prestižního ocenění Česká hlava, Václav Hořejší, byl na začátku letošního roku jmenován členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). K této příležitosti naší redakci poskytl rozhovor, v němž promluvil o fungování Rady a jeho dojmech z ní či o plánovaném vzniku virologického ústavu.
Vědavýzkum.cz