facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

Další díl ze série článků iniciovaných Česko-izraelskou obchodní komorou (ČISOK), který má za cíl zmapovat probíhající spolupráci mezi českými a izraelskými subjekty v oblasti businessu, vědecké kooperace a aplikovaného výzkumu, je věnovaný Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR v Praze. Pozvání k rozhovoru přijal Martin Fusek, zástupce ředitele ÚOCHB pro strategický rozvoj.

20. 4. 2021

Linda Štucbartová

V rámci série rozhovorů s prorektory pro oblast vědy a výzkumu jsme tentokrát zavítali na Technickou univerzitu v Liberci. Jaké má škola zkušenosti s probíhajícím hodnocením výzkumných organizací? Jak běží příprava strategického záměru nebo jakých úspěchů se podařilo v poslední době dosáhnout? Zeptali jsme se prorektora Pavla Mokrého.

19. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Chce přijít na kloub možným následkům bombardování raných planet asteroidy a kometami. Co četné impakty těles bloudících v mladé Sluneční soustavě znamenaly pro vznik života? Napsal o tom diplomovou práci, která byla tak skvělá, že za ni Lukáš Petera z Přírodovědecké fakulty UK letos v březnu získal prestižní Cenu Wernera von Siemense.

16. 4. 2021

Univerzita Karlova

Jaká je úloha regionální univerzity? O hodnocení aplikovaného výzkumu na vysokých školách a strategickém rozvoji Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně jsme hovořili s jejím bývalým rektorem a současným prorektorem pro tvůrčí činnosti, Petrem Sáhou.

13. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Véronique Debord-Lazaro působí od loňského září jako vědecká atašé Francouzského velvyslanectví v Praze. Jak vnímá vědeckou spolupráci našich zemí? Proč Francie podporuje vědu a vysoké školství v zahraničí? A jaké příležitosti nabízí českým studentům, výzkumným pracovníkům a institucím?

12. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

Okna vesmíru dokořán, Meteor, Žeň objevů, ale i Učená společnost či Klub skeptiků Sisyfos – některé z počinů, jimiž astronom, astrofyzik, alumnus MFF UK a popularizátor vědy Jiří Grygar ovlivnil několik generací. Jak se popularizace změnila, překvapí ho po tolika letech ještě něco a co radí následovníkům? Na tyto a další otázky se ptal magazín Forum u příležitosti jeho nedávných pětaosmdesátin, jež oslavil 17. března.

7. 4. 2021

Univerzita Karlova

Na konci března tohoto roku zemřel John C. Martin, bývalý generální ředitel biotechnologické společnosti Gilead Sciences, který se spolu s Antonínem Holým a Erikem De Clercqem podílel na vývoji léků proti HIV. Jak na něj vzpomíná Martin Fusek, výkonný ředitel společnosti IOCB Tech?

6. 4. 2021

Vědavýzkum.cz

S nadsázkou tvrdí, že výstava Amazonka v pražském Karolinu vznikla proto, že při úklidu čirou náhodou objevil krabičku s nejvyšším státním vyznamenáním Peru... Profesor Bohumír Janský z Přírodovědecké fakulty UK se stal prvním cizincem, jenž toto ocenění s právem užívat šlechtický titul komtura v roce 2007 obdržel.

4. 4. 2021

Univerzita Karlova

Ve funkci předsedy Grantové agentury ČR nahradil strukturní biolog a dosavadní vědecký ředitel CEITEC Jaroslav Koča jadernou fyzičku Alici Valkárovou. Revoluci ale nechystá – v předsednictvu, jehož podoba se nezmění, už čtyři roky působí, a jak sám říká, o směřování české vědy nemůže rozhodovat jednotlivec. Rád by nyní české vědce více motivoval k excelenci a usnadnil jim zahraniční spolupráci.

1. 4. 2021

Masarykova univerzita

Úspěšný vědec, mimo jiné držitel prestižního ocenění Česká hlava, Václav Hořejší, byl na začátku letošního roku jmenován členem Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI). K této příležitosti naší redakci poskytl rozhovor, v němž promluvil o fungování Rady a jeho dojmech z ní či o plánovaném vzniku virologického ústavu.

30. 3. 2021

Vědavýzkum.cz