facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Poslední více než dva roky se Michael Lužný pracovně věnoval nové verzi Manuscriptoria, světově unikátnímu projektu, který vznikl v Národní knihovně ČR. Co všechno může odborná i laická veřejnost v Manuscriptoriu, jež propojuje historickou práci a moderní technologie, najít, a jakým směrem se v současné době vyvíjí digitalizace historických dokumentů?

11. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

„Nezajímá mě tolik, zda díky mým poznatkům někdo dokáže sestavit rychlejší počítač nebo popíše určitý fyzikální jev. Líbí se mi hledání a nacházení překvapivých souvislostí mezi jednotlivými pojmy a objekty,“ říká Lenka Slavíková z MFF UK, laureátka Ceny Neuron 2023 pro nadějné vědce v oboru matematika za studium matematických funkcí.

7. 12. 2023

Univerzita Karlova

Proč by výzkumníci a výzkumnice měli využívat perzistentní identifikátory? Kolik času jim mohou podle dostupných analýz ušetřit? Na to jsme se zeptali Alice Meadows z konzultační společnosti MoreBrains, která se analýzou přínosů perzistentních identifikátorů zabývá.

5. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Koncem října byl na Úřad vlády ČR předložen ke schválení návrh novely o vysokých školách. Jak se k vývoji novely vysokoškolského zákona stavěla Studentská komora Rady vysokých škol ČR coby orgán zastupující studenty a studentky, tedy i doktorandy, kterým zákon upravuje finanční ohodnocení? Jaké změny pokládá SK RVŠ za problematické?

4. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Modernizaci a dobudování laboratoří a vznik centra pro archeogenetický výzkum jako součásti Centra molekulární medicíny v projektu MUNI BioPharma Hub. Také to má v nejbližších letech v plánu Jiří Macháček, který v neděli převzal ocenění Česká hlava –  Invence.

3. 12. 2023

Masarykova univerzita

„Excelence a úspěch plodí další úspěch. Klíčem k úspěchu je přilákat skutečně kvalitní studenty a zaměstnance. Je skvělé mít úžasné budovy a zařízení, ale nakonec je to všechno o lidech,“ řekla magazínu Forum rektorka Oxfordské univerzity Irene Tracey, která se osobně účastnila letošních oslav 17. listopadu v Praze.

29. 11. 2023

Univerzita Karlova

Věnovala se výzkumu dopadů stresu u přeživších holocaustu, nyní svoji vědeckou pozornost upírá k výzkumu dopadů válečného stresu u civilistů, jež prožili válku v bývalé Jugoslávii. Co Moniku Fňaškovou, která působí na Masarykově univerzitě a na CEITEC, na výsledcích překvapilo? A jak náročné pro ni bylo skloubit vědeckou činnost s mateřstvím?

27. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

O vědecké kariéře v Brně ani neuvažoval. Působil v Americe, Rakousku, Švédsku. Nakonec ho uvěznil covid-19 v Brně. Kvůli uzavřeným hranicím nemohl zpátky do Skandinávie, a tak se vcelku náhodou dozvěděl o CEITEC. Zpětně to hodnotí jako zásah osudu. Brno je totiž pro vědeckou práci prý ta nejlepší destinace.

26. 11. 2023

CEITEC

Tereza Kubicová je zakladatelkou festivalu Czech Space Week, který začíná již v sobotu 25. listopadu a potrvá až do 2. prosince. Jak vznikla myšlenka na festival? Jaký bude letošní, již šestý, ročník? A jak se vědci a vědkyně podílejí na programu?

24. 11. 2023

Vědavýzkum.cz

Pamatujete hádanky z Popelky? Máme tady inovovanou verzi. Hádejte. Píše pohádky, ale spisovatel není. Dokáže naslouchat a usmiřovat, ale terapeut není. Přemýšlí o terorismu, ale terorista není. Kdo to je? Je to Michal Malacka, muž mnoha zájmů i profesí: právník, pedagog a prorektor Univerzity Palackého pro strategii a vnější vztahy.

24. 11. 2023

Univerzita Palackého v Olomouci