facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Od září letošního roku má Česká zemědělská univerzita nového ERA CHAIR HOLDERa – lídra pro excelentní mezinárodní tým DRIFT-FOOD na Fakultě agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, který má za úkol vytvořit výzkumnou platformu pro vývoj nových postupů zpracování potravin. Tento tým povede Diana Baigts Allende, renomovaná vědkyně s bohatými mezinárodními zkušenostmi.

9. 10. 2023

Česká zemědělská univerzita

Doktorandka CEITEC VUT Alžběta Ressnerová v Innovative Genomics Institute v Berkeley zkoumala, jak dopravit „genetické nůžky“ na určený cíl v těle a odstranit nežádoucí mutaci, která způsobuje nevyléčitelnou nemoc. Kde jsou hranice při „editování“ lidí? Co znamená demokratizace genové terapie a jaký je recept vědkyně, která má v Americe už dvě nabídky na postdoka?

5. 10. 2023

CEITEC

Miloslav Druckmüller je v Česku i ve světě známý svými snímky sluneční koróny. Sám sebe spíš než za vědce považuje za pedagoga a důvod, proč ještě neodešel do důchodu, je jednoznačný: chyběla by mu výuka. Jaký je jeho recept na úspěšnou přednášku?

30. 9. 2023

Vysoké učení technické v Brně

„Každá tvůrčí činnost je ve své podstatě stejná. Žene vás ten pocit, těší vás samotný proces. Proč skladatel skládá? Protože je to jeho potřeba,“ říká kombinatorik, zakladatel a ředitel Institutu teoretické informatiky MFF UK, Jaroslav Nešetřil, který se kromě vědy věnuje i umění. Rád přemýšlí v širokých souvislostech a nebojí se přirovnat matematiku třeba k tenisu.

27. 9. 2023

Univerzita Karlova

Příběh strojaře Antonína Martínka připomíná americký, v jeho případě kanadský sen. Díky své zarputilosti i kusu štěstí vycestoval absolvent tehdejší Vysoké školy strojní a textilní v Liberci (dnes TUL) z roku 1962 za železnou oponu, učil na univerzitách ve Velké Británii i v Kanadě a jeho znalosti mu umožnily stanout v čele známé Conestoga Polytechniky v kanadském Kitcheneru.

24. 9. 2023

Technická univerzita v Liberci

Anna Elbarky Hubatová-Vacková působí na Vysoké škole chemicko-technologické Praha, kde se zabývá udržitelnou produkcí potravin. Své poznatky, které sbírá na stážích po Evropě, však aplikuje nejen ve svém výzkumu, ale i na rodinné farmě. Jaké jsou její zkušenosti s programem EIT Food?

20. 9. 2023

Vědavýzkum.cz

Nejvýraznější český podnikatel v oboru elektronových mikroskopů Jaroslav Klíma společně se svými společníky prodal firmu Tescan americkému fondu Carlyle. V rozhovoru pro Export.cz ale odmítá, že by to signalizovalo úpadek Brna jako významného globálního centra, v němž se vyrábí každý třetí elektronový mikroskop na světě.

18. 9. 2023

Ministerstvo zahraničních věcí

Hana Kopřivová z výzkumné skupiny profesora Kaisera na CEITEC VUT pracuje se vzorky kůže lidí, jejichž zdraví ohrožuje rakovina. Ve svém projektu analyzuje pomocí čtyř technik různé typy tumorů a snaží se vytvořit algoritmus, který by byl schopen rozpoznat oblast tumoru na základě získaných dat.

17. 9. 2023

CEITEC

Jedinou jistotou našich životů je jeho konec. Přesto se tématu umírání vyhýbáme, snažíme se jej odložit. Jak říká psycholog, ředitel Centra paliativní péče a odborný asistent na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy Martin Loučka, paliativní péče je o dobrém životě, co nejdéle to jde, těžké nemoci navzdory.

15. 9. 2023

Univerzita Karlova

Po staletí využívaný plamen začínají ve sklářství nahrazovat lasery v nejrůznějších technologických místech výroby. Vlastimil Hotař, vedoucí Katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní Technické univerzity v Liberci se k využití laseru ve sklářství vyjádřil v rozhovoru, jež se vracel k 16. mezinárodní konferenci Sklářské stroje.

14. 9. 2023

Technická univerzita v Liberci