facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Jak vypadá skutečný den vědce na Špicberkách, o výzkumech, které tam vede Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, a také o České arktické výzkumné stanici Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích si pro magazín Živá univerzita povídala autorka s Michaelem Komárkem.

30. 12. 2023

Česká zemědělská univerzita v Praze

Podle odbornice na udržitelnost Jany Drbohlavové z CEITEC je opětovné použití důležitější než bezmyšlenkovité odmítání „špatných“ plastů. Kromě rad, jak neznečišťovat životní prostředí, v rozhovoru pojednává o svém působení v Evropské komisi a připravovaných projektech, kde je bezpečnost a udržitelnost povýšena nad jiné aspekty.

29. 12. 2023

CEITEC

Posledních pět let vede Šárka Vohlídalová Centrum Carolina, které pomáhá studentům se specifickými potřebami na Univerzitě Karlově. Jak se agenda centra časem proměnila, v jakých oblastech univerzita studentům pomáhá a jak se na jejich činnosti podepsala pandemie covidu?

28. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Když vědci a manažeři firem společně vyjedou do zahraničí a účastní se tam stejných jednání, sblíží je to. „Projekty ekonomické diplomacie mohou podnítit i rozvoj vztahů mezi českým soukromým a akademickým sektorem,“ řekl v rozhovoru pro magazín Moderní ekonomická diplomacie první náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák.

27. 12. 2023

Ministerstvo zahraničí ČR

V pátek 24. listopadu byli na tiskové konferenci představeni vítězové 22. ročníku soutěže Česká hlava 2023. Před sedmi lety byl laureátem Národní ceny zástupce Ústavu molekulární genetiky AV ČR Jiří Forejt, jehož kariéra začala před 55 lety.

23. 12. 2023

Akademie věd ČR

„Dívám se na ně pořád a snad jen tak neskončím,“ říká Kateřina Kopalová, ekoložka z Přírodovědecké fakulty UK, která svou profesní lásku – rozsivky (jednobuněčné řasy) – pravidelně studuje v antarktické oblasti na jižní polokouli. Svůj excelentní výzkum prezentovala v řadě vědeckých časopisů a už stihla sklidit i nejedno mezinárodní ocenění. Je též držitelkou prestižní Bolzanovy ceny UK.

21. 12. 2023

Univerzita Karlova

Středočeské inovační centrum (SIC) podporuje inovátory z řad středočeských podnikatelů, aby svými nápady zlepšovali svět kolem nás. Za osm let pomohlo k úspěchu více než třem stovkám inovativních firem a akcelerovalo téměř 100 projektů výzkumných organizací směrem k aplikaci na trhu. V jeho čele dnes stojí Pavel Jovanovič. Zeptali jsme se ho na cíle a strategie centra, na pozici ČR v inovacích a mnoho dalšího…  

20. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Aktuálně se projednává nová úprava zákona o vysokých školách. Co tato novela obsahuje? A podaří se reformovat systém doktorského studia v Česku? I na tyto otázky jsme se ptali Jaroslava Millera, náměstka ministra školství, mládeže a tělovýchovy.

18. 12. 2023

Vědavýzkum.cz

Dva roky nosil Bohumír Strnadel v hlavě nápad, že by se hodilo vyvíjet materiály, které vydrží déle a jejich výroba bude produkovat méně emisí. Když přišla výzva v oblasti Špičkový výzkum operačního programu Jan Amos Komenský MŠMT, spolu s kolegy z VŠB – Technické univerzity Ostrava napjali síly a připravili žádost, která obstála i ve velké konkurenci.

17. 12. 2023

VŠB-TUO

Vinicius Santana, mladý talentovaný brazilský vědec, který se zabývá oblastí na samém pomezí fyziky a chemie, konkrétně aplikací elektronové spinové rezonance (ESR), je od roku 2018 součástí skupiny Magnetooptické a THz spektroskopie na CEITEC VUT vedené Petrem Neugebauerem. Od Grantové agentury České republiky (GAČR) získal prestižní grant JUNIOR STAR 2024.

15. 12. 2023

CEITEC VUT