
Rozhovory a profily
Oslavy 70. výročí samostatné Vysoké školy chemicko-technologické v Praze jsou letos rámovány řadou problémů, jako je růst cen energií nebo vysoká inflace. Jak se na své výročí za těchto okolností VŠCHT Praha připravuje? I na tyto otázky odpovídal tamější rektor Pavel Matějka.
VŠCHT Praha
Co může přinést taková výprava do Himálaje? Adam Ligocki z CEITEC VUT spolu s dalšími vědci a vědkyněmi odjel do Malého Tibetu učit zdejší žáky vytvářet počítačové modely a tisknout na 3D tiskárně. Co ho v Himálaji překvapilo a čím ho cesta inspirovala?
CEITEC
O odlišnostech v přístupu k vědecké práci v Kanadě, o sdílení poznatků a možnostech financování výzkumu v Evropské unii až po přezůvky v českých domácnostech jsme hovořili s Lisou Melymuk z brněnského RECETOXu, kde se zabývá dopadem chemického znečištění na člověka a jeho politickými konsekvencemi.
Vědavýzkum.cz
„Snažíme se cílit na středoškoláky, aby měli co možná nejlepší informace jak o medicíně obecně, tak o tom, co od nich společnost skutečně potřebuje, pokud se rozhodnou pro dráhu lékaře. Chceme získat ty nejlepší uchazeče, kteří si často vybírají z vícero škol,“ říká znovu jmenovaný děkan Lékařské fakulty v Hradci Králové Univerzity Karlovy Jiří Manďák.
Univerzita Karlova
Martin Toul je doktorandem na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Pracuje v Loschmidtových laboratořích, kde se mu nedávno podařil přelomový objev, který by mohl zásadně zlepšit léčbu mozkové mrtvice.
Masarykova univerzita
Co je klíčové pro úspěch projektů v programu ERC Proof of Concept? A mají šanci uspět i projekty z oblasti sociálních a humanitních věd? V aktuálním čísle časopisu ECHO na tyto otázky odpovídala Tereza Stöckelová, česká socioložka, která čtyři roky hodnotila projekty v programu ERC Proof of Concept.
Technologické centrum AV ČR
Pavel Doleček má zkušenosti z obou stran řízení vědy. Je bývalým náměstkem pro řízení vysokého školství, vědy a výzkumu. Dnes působí jako prorektor pro strategickou spolupráci a rozvoj na Univerzitě Karlově. Ptali jsme se ho, jaké jsou rozdíly mezi ministerstvem a univerzitou a kam by podle něj měl směřovat český systém výzkumu a vývoje.
Vědavýzkum.cz
Plánovaná novela vysokoškolského zákona by měla upravit i podobu doktorského studia v Česku. Na otázku, co nejdůležitějšího chystaná reforma přinese, jsme se ptali Šárky Lojdové, předsedkyně České asociace doktorandek a doktorandů.
Vědavýzkum.cz
„Okopírovat úspěchy Izraele ve vědě a technice dost dobře nejde, chybí nám jejich povaha, historie, kulturní zvyklosti i systém financování,“ říká Irena Kalhousová, ředitelka Herzlova centra izraelských studií při FSV UK, která mimo jiné získala výzkumnou podporu Primus a zkoumá vliv traumatické minulosti na zahraniční politiku států.
Univerzita Karlova
Dán Rune Steenberg je excelentní vědec zkoumající Ujgury a oblast Sin-ťiang z antropologického hlediska. Pandemie koronaviru sice zpočátku omezila jeho přítomnost v Olomouci, nyní ale pro portál Vědavýzkum.cz popisuje, jaké je to být cizincem v českém akademickém prostředí a s jakou největší překážkou se musí vypořádat.
Vědavýzkum.cz