facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Ctižádostí týmu YSpace, který vznikl z iniciativy studentů oboru Space Applications na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií, je vyvinout satelitní misi a za pomoci programu Fly Your Satellite Evropské vesmírné agentury vypustit satelit do vesmíru. V čele spolku YSpace stojí Dominik Klement.

4. 6. 2024

Vysoké učení technické v Brně

Zdeňka Chocholoušková pracuje v Národním pedagogickém institutu České republiky jako garantka podpory nadání. V čem spočívá její práce? Jak se žije nadaným dětem v našem systému školství a co můžeme udělat pro podporu pedagogů, kteří s nimi pracují?

3. 6. 2024

Vědavýzkum.cz

Sopky utvářejí naše životy víc, než si uvědomujeme – ovlivňují úrodnost půdy, výnosy obilí a mění i celkové klima planety. Svou roli odehrály i v utváření evropských dějin. O fascinující svět vulkanické činnosti se v chystané knize už v červnu podělí geolog Lukáš Krmíček z FAST VUT.

1. 6. 2024

Vysoké učení technické v Brně

Barbora Rudzanová je studentkou doktorského programu oboru Životní prostředí a zdraví, výzkumnicí centra pro výzkum toxických látek RECETOX a nově také držitelkou Ceny Jiřiny Michlové od Učené společnosti České republiky pro rok 2024.

31. 5. 2024

RECETOX

Výtky, že český průmysl neumí spolupracovat s vědou a univerzitami, se týkají i kosmického odvětví. „Přesto jsem v tomhle ohledu velmi pozitivní,“ řekl v rozhovoru pro Export.cz Petr Kapoun, majoritní vlastník a výkonný šéf společnosti TRL Space, která staví zákazníkům na míru družice i celé vesmírné mise.

29. 5. 2024

Ministerstvo zahraničí ČR

Patrick Cramer působí jako prezident Společnosti Maxe Plancka. V Česku slavnostně zahájil činnost tří Dioscuri center, která mají podpořit excelentní vědkyně a vědce. Proč si Společnost Maxe Plancka vybrala po Polsku Českou republiku, kam program rozšířila? Co si od center slibuje? A co podle něj brzdí vědu v Evropě?

27. 5. 2024

Vědavýzkum.cz

Říká o sobě, že mluví jménem hub, nejvíce přehlížených organismů na Zemi. Americký popularizátor Peter McCoy se snaží náš často přezíravý vztah s touto skupinou organismů měnit. Dle jeho slov není mnoho lidí, kteří by o houbách dokázali mluvit tak, aby to bylo poutavé a jen velmi málo z toho, co o houbách víme, je přeloženo do jakékoliv formy pro laiky.

26. 5. 2024

Vědavýzkum.cz

V dubnu letošního roku navštívil Brno americký buněčný biolog a nositel Nobelovy ceny Randy Schekman, aby v rámci renomované série přednášek Mendel lectures přednesl příspěvek o mezibuněčném přenosu proteinů a RNA. Předtím, než zamířil na přednášku do Mendelova refektáře, nám poskytl rozhovor na téma komunikace vědy.

23. 5. 2024

CEITEC

Je několik ústavů AV ČR, které se nebojí své výstupy ukázat jak veřejnosti, tak i potenciálním komerčním partnerům. Mezi ně patří i Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, který provozuje několik webů s údaji o suchu, požárech, či o klimatické změně. Jejich posledně realizovaný web ClimRisk ocení hlavně ti, kteří potřebují zjistit, jak může jejich investici ohrozit klimatická změna.

21. 5. 2024

Vědavýzkum.cz

Má doktorát z biomolekulární chemie, vedla GA ČR juniorský grant, ale život ji nakonec zavál do managementu vědy. Již 12 let působí jako zástupkyně ředitele CEITEC a vedoucí administrativy. Věří, že v CEITEC jdou příkladem a ukazují, jak by měla spolupráce mezi vědci a administrativou vypadat.

20. 5. 2024

Vědavýzkum.cz