facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Co nového čeká Univerzitu Hradec Králové pod novým vedením? I na tuto otázku jsme se ptali Jana Kříže, kandidáta na nového rektora Univerzity Hradec Králové. Do funkce bude nastupovat v červenci 2024.

25. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Vystudoval VŠCHT. Na doktorát zamířil na vysoce prestižní ETH v Curychu. Následně působil v Institutu Maxe Borna v Berlíně a americkém Coloradu. Nyní se vrací zpět na VŠCHT, konkrétně na Ústav fyzikální chemie. A hned s dvěma trumfy v rukách: podporou z Fondu Dagmar Procházkové a čerstvým úspěchem v soutěži Junior Star Grantové agentury ČR.

20. 1. 2024

Vysoká škola chemicko-technologická

V osmnácti emigroval do Anglie, vystudoval chemii v Birminghamu, doktorát získal v Londýně. Ač původně chemik, postupně se začal věnovat výzkumu nádorové biologie a molekulární biologii DNA. Objevil proteiny, které zabraňují nástupu dědičně podmíněné rakoviny tlustého střeva.

19. 1. 2024

ICRC

„Vyberte si obor, kde nejsou žádné znalosti, a vytvořte je,“ radí profesor Ohad Medalia z Curyšské univerzity, který jako první publikoval trojrozměrné mapy proteinových struktur uvnitř celých buněk a stal se zakladatelem nového oboru, který se dnes nazývá strukturní biologie in situ. Od Univerzity Karlovy získal čestný titul doctor honoris causa.

11. 1. 2024

Univerzita Karlova

Česká republika v posledních letech přichází o nejhodnotnější zemědělskou půdu kvůli výstavbě obřích skladů, průmyslových zón nebo nákupních center.  Na vině jsou špatné zákony umožňující investorům zabírat louky a úrodná pole, říká Jaroslava Janků z Katedry pedologie a ochrany půd České zemědělské univerzity.

10. 1. 2024

Česká zemědělská univerzita v Praze

Když někdo na Západě přijde se startupovým nápadem, obvykle přemýšlí hlavně o trhu, obchodu, marketingu. Investor a podnikatel Jiří Hlavenka řekl v rozhovoru pro Export.cz, že Češi jsou spíše velmi dobří tvůrci produktů, možná v něčem lepší než Silicon Valley.

7. 1. 2024

Ministerstvo zahraničních věcí ČR

V říjnu byl akademickým senátem zvolen kandidátem na rektora VŠCHT Praha. Od 1. ledna 2024 tak vystřídá na nejvyšší univerzitní pozici Pavla Matějku a zahájí čtyřleté funkční období. V rozhovoru s profesorem Milanem Pospíšilem, dlouholetým prorektorem pro strategie a předsedou Rady vysokých škol, se dočtete o záměru upravit společný základ, o prioritách ve vztahu k zaměstnancům nebo podpoře studentských spolků.

6. 1. 2024

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze

Creative HUB je jednou z inkubací, které nabízí inovativním startupům Agentura pro inovace a podnikání CzechInvest. Jak vypadají inovace v kreativním průmyslu? Jaké jsou trendy a jak si stojí právě v této oblasti Češi? Zeptali jsme se ředitelky Creative HUBu Markéty Mentelové.

5. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

V pátek 5. 1. 2024 startuje šestý ročník úspěšného projektu Ptačí hodinka, v rámci kterého každoročně několik desítek tisíc dobrovolníků sčítá ptáky na krmítku. Projekt organizuje Česká společnost ornitologická, v čele jejíž kanceláře stojí již téměř patnáct let Zdeněk Vermouzek.

4. 1. 2024

Vědavýzkum.cz

Jak vypadá skutečný den vědce na Špicberkách, o výzkumech, které tam vede Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, a také o České arktické výzkumné stanici Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích si pro magazín Živá univerzita povídala autorka s Michaelem Komárkem.

30. 12. 2023

Česká zemědělská univerzita v Praze