facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

Zvědavost novinářku z Deníku N Lenku Vrtiškovou Nejezchlebovou zavedla až do světa vědy, který přibližuje veřejnosti prostřednictvím rozhovorů. Má slabost pro biologii, ale nevyhýbá se ani vysoce teoretickým oborům nebo humanitním vědám.

7. 1. 2022

European Journalism Observatory

S ředitelem Výzkumného ústavu textilních strojů jsme si povídali hlavně o fungování ústavu a obecně o aplikovaném výzkumu a jeho podpoře. V rozhovoru Miroslav Václavík zavzpomínal také na úskalí transformace, kterou musel ústav po revoluci projít a rozpovídal se o dnes tolik diskutované spolupráci s podniky.

6. 1. 2022

Vědavýzkum.cz

Rut Bízková, bývalá ministryně životního prostředí, bývalá předsedkyně Technologické agentury ČR a v současnosti členka Rady pro výzkum, vývoj a inovace, je přední odbornicí na management výzkumu a problematiku inovací. Jak vidí vývoj české společnosti? A co podle ní představuje největší výzvu v řízení podpory výzkumu a vývoje?

4. 1. 2022

Vědavýzkum.cz

Česká Fulbrightova komise, kterou dlouhá léta vede Hana Ripková, absolventka Matfyzu, už třicet let zprostředkovává česko-americké výměny vědců a studentů. Za tu dobu podpořila přes dva tisíce stipendistů. Mezi nimi i 171 studentů a akademiků z Univerzity Karlovy. „Dělá mi velikou radost dlouhodobě sledovat příběhy našich absolventů – dnes jsou rektory, řediteli, poslanci, diplomaty, úspěšnými vědci nebo pedagogy,“ říká v rozhovoru pro magazín Forum ředitelka Hana Ripková.

2. 1. 2022

Univerzita Karlova

Ve čtvrtek 16. 12. 2021 vyrazila z Brna na Antarktidu prozatím poslední expedice, která má za cíl zkoumat dlouhodobé změny půdy na ostrově Jamese Rosse a vliv stresu na zdraví výzkumníků v polárních oblastech. O tom, jak taková expedice probíhá, mluvila Marie Hošťálková z centra RECETOX s jedním z předchozích účastníků expedice na Antarktidu, a to s kolegou Luďkem Sehnalem, vědcem z výzkumné skupiny Kláry Hilscherové.

1. 1. 2022

Masarykova univerzita

Lenka Šlachtová získala grant Primus a na 1. LF vede vlastní výzkumnou skupinu, která se specializuje na výzkum neurodegenerativních onemocnění, především amyotrofické laterální sklerózy (ALS) – onemocnění, u kterého vám při plném vědomí postupně ochabují svaly a léčit ho zatím neumíme. V posledních letech ale došlo k několika zásadním objevům, i díky „kyblíkové výzvě“.

29. 12. 2021

Univerzita Karlova

„Mým největším úkolem pro následující čtyři roky je vybudování kompletního kampusu naší a Lékařské fakulty v Hradci Králové, a především hledat další zdroje jeho financování. Musíme také řešit stagnaci počtu zájemců o studium farmacie,“ říká v otevřeném rozhovoru Jaroslav Roh, současný proděkan pro vědeckou činnost, doktorské studium a transfer technologií Farmaceutické fakulty UK (FaF UK), který v únoru stane v čele této fakulty sídlící v Hradci Králové.

25. 12. 2021

Univerzita Karlova

Jak se daří transferu na Biologickém centru AV ČR? Jaké postupy se jim osvědčily a co naopak ne? Nejen na tyto otázky odpovídá Petr Maršík, vedoucí tamního úseku transferu technologií – místa, které je kontaktním bodem pro firmy, jenž mají zájem o spolupráci s Biologickým centrem v oblasti výzkumu a vývoje či o využití místních laboratorních a přístrojových kapacit.

20. 12. 2021

Vědavýzkum.cz

„Baví mě základní výzkum – rozlouskávat ty intelektuální oříšky, přijít na to, jak věci fungují. A takových ‚oříšků‘ je výzkum signálních drah plný,“‎ říká molekulární biolog Jan Mašek z Přírodovědecké fakulty UK, vedoucí výzkumné skupiny podpořené grantem Primus.

17. 12. 2021

Univerzita Karlova

Vědkyně Eva Doležalová z Historického ústavu AV ČR se specializuje na dějiny středověku a kromě výzkumu se věnuje i popularizaci. O historických tématech často hovoří v pořadech České televize, Českého rozhlasu, ale i tištěných médiích a na dalších akcích pro veřejnost.

11. 12. 2021

Vědavýzkum.cz