facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory a profily

Rozhovory a profily

Poprvé se manželé Kalbáčovi potkali při studiu na vysoké škole, kdy Martin Kalbáč vedl z pozice doktoranda praktikum, na které docházela Jana Vejpravová jako studentka. Nyní oba vedou vědecké skupiny a mají spolu nejen dceru, ale také spoustu výzkumných projektů na pomezí chemie a fyziky. Jakým výzvám čelí vědci ve vedoucích pozicích a co je cílem jejich výzkumu? Jak dostávají objevy do praxe a je v Česku dost zájemců o technické obory?

24. 6. 2024

Vědavýzkum.cz

Předsedkyně Evropské výzkumné rady (ERC) Maria Leptin navštívila na pozvání spolku Czexpats in Science Českou republiku, aby zde promluvila o akademické kultuře. Jak si stojí čeští vědci v úspěšnosti získávání ERC grantů? Co můžeme zlepšit v českém akademickém prostředí? A dá se naučit být dobrým vědcem?

21. 6. 2024

Vědavýzkum.cz

Vědci, kteří došli v rámci svého výzkumu v oblasti nanotechnologií k zajímavému objevu, který by stál za to komercializovat, ale neví, jestli uspěje a s čím začít, se mohou nově obrátit na CEITEC Innovation Accelerator, který založil CEITEC VUT s Jihomoravským inovačním centrem (JIC). 

20. 6. 2024

CEITEC VUT

Teolog a filozof, nositel ceny za nejlepší teologickou knihu napsanou mladým autorem, finalista soutěže Czexpats in Science, „mladý Halík“… To vše je Martin Kočí, který nyní působí na univerzitě v rakouském Linzi. Čím se zabývá? Jak pracuje humanitní vědec a v čem se liší humanitní vědy od přírodních?

19. 6. 2024

Vědavýzkum.cz

Roderick Barker stál u zrodu brněnského Technologického parku. Do Brna byl vyslán z Londýna v roce 1997 jen na tři měsíce. Zůstal však dodnes. Přilákal sem obrovské zahraniční firmy, které rozvíjely naši tradici v elektronových mikroskopech, ale i počítačové firmy jako IBM, které mají miliardové obraty. Nyní zahradničí na Vysočině a říká, že je zcela spokojen „tady a teď“. 

17. 6. 2024

Vědavýzkum.cz

Ostravská univerzita získala finanční dotaci 1,8 miliardy korun na podporu transformace a rozvoje regionu v oblasti inovací, vzdělávání, vědy a výzkumu. Zda je to moc nebo málo, jak umí vědci uvést výsledky svých výzkumů do praxe a jak se v Ostravě daří rozvíjet vědu, popsal hlavní řešitel projektu LERCO Roman Hájek.

16. 6. 2024

Ostravská univerzita

V rodných Krkonoších mu kopečky byly brzo malé. Postupně doputoval k opravdu velkým horám. Střední Asie mu učarovala nejen svými vrcholky, ale získala si ho i tamní etnika. Začal je zkoumat a vrací se za nimi jako domů. Sociokulturní antropolog, badatel, horolezec a dobrodruh duší i tělem Libor Dušek.

15. 6. 2024

Univerzita Pardubice

Jedním z letošních laureátů Prémie Otto Wichterleho, kterou každoročně uděluje Akademie věd ČR kvalitním mladým vědcům, je Martin Zach, který se zabývá filozofií vědy, zejména filozofickými otázkami imunologie. Absolvoval několik zahraničních stáží a své poznatky se snaží přenést do tuzemské vědy.

14. 6. 2024

Vědavýzkum.cz

Má vlastní výzkumnou skupinu, je laureátem prestižní ceny Neuron pro nadějné vědce a držitelem českého ERC grantu, kterým česká vláda podporuje výzkumné projekty, které uspěly v hodnocení Evropské výzkumné rady s nejlepším hodnocením, ale již na ně nevystačily finance z unijních fondů. 

12. 6. 2024

Marek Ženíšek (TOP 09) byl ve čtvrtek 16. 5. 2024 jmenován ministrem pro vědu, výzkum a inovace. Myslí si, že svou novou agendu dovede nahlédnout s odstupem a rozhodnout se, na čem má smysl trvat a z čeho ustoupit. V rozhovoru se detailněji vyjadřuje k problematickým místům nového zákona a ke svým dalším prioritám. Za důležité považuje, aby se instituce nebály vyjít za lidmi a prezentovat svou práci.

10. 6. 2024

Vědavýzkum.cz