facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

Jaké jsou hlavní strategické cíle v oblasti výzkumu, vývoje a spolupráce s průmyslem na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava? Co univerzitu nejvíce trápí a na jaké úspěchy v oblasti transferu a komercializace jsou zde nejvíce hrdí? Na tyto otázky jsme se ptali Igora Ivana, tamějšího prorektora pro strategii a spolupráci.

8. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

O tom, proč vzbudil koncept výzvy Špičkový výzkum nebývalé emoce, co to vůbec špičkový výzkum je, nebo jak zajistit jeho objektivní hodnocení jsme vedli rozhovor s náměstkem pro řízení sekce mezinárodních vztahů, EU a ESIF Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Václavem Velčovským.

6. 6. 2022

Vědavýzkum.cz

V čem je unikátní Research and Innovation Centre for Electrical Engineering (RICE) při Fakultě elektrotechnické Západočeské univerzity v Plzni? Na jaké projekty jsou zde nejvíce hrdí a s jakými partnery ze soukromého sektoru spolupracují? Na tyto otázky odpovídal ředitel tamějšího výzkumného centra Zdeněk Peroutka.

3. 6. 2022

Západočeská univerzita v Plzni

„Je to další krok na cestě k dostupnějšímu vodíku,“ říkají Peter Kúš a Tomáš Hrbek, členové vědeckého týmu z katedry fyziky povrchů a plazmatu MFF UK, který vyvinul unikátní technologii pro zvětšení povrchu proton-vodivé membrány. V září 2021 za vynález a jeho využití v elektrolýze vody získali prestižní ocenění f-cell Award ve Stuttgartu.

26. 5. 2022

Univerzita Karlova

Michael Svatoň vystudoval medicínu, již během studia ho ale zlákala genetika a vědecká práce. Nyní dokončuje doktorské studium ve vědecko-diagnostické laboratoři Childhood Leukaemia Investigation Prague (CLIP) na 2. lékařské fakultě UK a svou výzkumnou prací již významně přispěl k objasnění dvou typů anémií, které vedlo k fungující léčbě a zlepšení zdravotního stavu pacientů.

22. 5. 2022

Univerzita Karlova

S Josefem Fontanou a Michalem Pohludkou z Charles University Innovations Prague a.s. jsme hovořili o cílech a ambicích této společnosti, transferu na Univerzitě Karlově a v České republice a také o povědomí akademiků o možnostech komercionalizace. Přečtěte si exkluzivní rozhovor pro portál Vědavýzkum.cz.

20. 5. 2022

Vědavýzkum.cz

Patrick Van Damme je nejen jedním z předních expertů na tropické zemědělství a etnobotaniku, ale je také jedním z mála zahraničních vědců, kteří stojí v čele českého akademického pracoviště. Jaké jsou jeho zkušenosti z vedení fakulty? Portál Vědavýzkum.cz přináší další díl rozhovorů se zahraničními vědci, kteří působí v ČR.

18. 5. 2022

Vědavýzkum.cz

Vědkyně Petra Szeszula, alumna Univerzity Karlovy, která bádala i na renomovaném Karolinska Institutet ve Stockholmu, opustila akademické prostředí, aby mohla zakládat biotechnologické startupy. Pěstuje i „minimozky“ a chce řešit výzvy, jež mají přímý dopad na lidské životy.

14. 5. 2022

Univerzita Karlova

Teresa Baron, britská odbornice na bioetiku, již dva roky působí na Filosofickém ústavu Akademie věd ČR. Proč se rozhodla zrovna pro Českou republiku a jaké překážky musela v tuzemsku překonat? Portál Vědavýzkum.cz přináší další díl rozhovorů se zahraničními vědci a vědkyněmi, kteří bádají v ČR.

11. 5. 2022

Vědavýzkum.cz

Podle Jaromíra Zahrádky, ředitele investičního fondu i&i Biotech, je to s investicemi do vědy jako s pověstnou slepicí a vejcem. Pokud chybí investice, nevznikají nové projekty. A bez zajímavých projektů není možné získat zájem investorů. Jak tedy takové dilema vyřešit? Na tuto i další otázky odpovídá v novém rozhovoru pro portál Vědavýzkum.cz právě Jaromír Zahrádka. 

9. 5. 2022

i&i Bio