facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram
Rozhovory

Rozhovory

Přinášíme rozhovor s poslankyní Evropského parlamentu Martinou Dlabajovou, se kterou jsme si povídali o novinkách ve vyjednávání o budoucím rozpočtu EU. Nemalé prostředky z něj půjdou v příštích sedmi letech na vědu a výzkum, což může otevřít zcela nové příležitosti také pro české vědce a výzkumníky.

27. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Řadu let se věnuje tzv. fuzzy modelování – metodám z oblasti soft computingu a vývoje matematických nástrojů, které umožňují vyvíjet algoritmy, jež dokážou nahradit člověka v automatickém řízení technologických procesů. Kde vidí budoucnost svého oboru a jaké jsou podle něj podmínky pro vědu v Česku? Přinášíme rozhovor se zástupcem ředitele Ústavu pro výzkum a aplikace fuzzy modelování Ostravské univerzity Martinem Štěpničkou.

24. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Už několik let funguje na Univerzitě Karlově specializované Herzlovo centrum izraelských studií (HCIS). Vede jej doktorka Irena Kalhousová, která vystudovala politologii v Jeruzalémě, evropská studia v Cambridge a doktorát z mezinárodních vztahů získala na London School of Economics. Nyní působí na Fakultě sociálních věd UK, často vystupuje v médiích.

18. 11. 2020

Univerzita Karlova

Díky programu Primus získaly desítky skvělých mladých lidí z domova i ze zahraničí šanci na vytvoření vlastní výzkumné skupiny na Univerzitě Karlově. Prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka v rozhovoru mluví o přínosech programu Primus i o jeho perspektivě do budoucna. 

12. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Michal Opatrný, vedoucí Katedry etiky, psychologie a charitativní práce na Teologické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, se v rozhovoru pro ResearchJobs.cz rozpovídal o aplikovaném výzkumu v oblasti sociálních a humanitních věd. Jaké vidí nedostatky v podpoře aplikovaného výzkumu ve společenskovědní oblasti a jak jsou na tom na KTF JU s interdisciplinaritou?

11. 11. 2020

ResearchJobs.cz

Tereza Kubicová je předsedkyně Řídícího výboru ESA BIC Prague, ředitelka interních projektů ve společnosti CzechInvest a jedna ze zakladatelů festivalu Czech Space Week. V rozhovoru vám prozradí, proč se letošní online ročník vyplatí sledovat a čím bude zajímavý pro studenty, startupy, ale i nekosmické firmy.

9. 11. 2020

CzechInvest

Lenka Gahurová působí jako postdok na Katedře molekulární biologie a genetiky na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Od roku 2017 řeší projekt financovaný MSCA Individual Fellowship, který už dvakrát musela přerušit kvůli mateřské dovolené. Lze skloubit vědeckou práci s rodičovskou dovolenou? Je MSCA IF vhodnou volbou pro postdoky? Na tyto a další otázky odpovídá mladá vědkyně v následujícím rozhovoru.

8. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Ačkoliv se letošní konference LIBS2020 přesunula z japonského Kjóta do virtuálního prostředí, i tak se povedlo v rámci programu ocenit výzkumníky z různých částí světa. Mezi nimi byla i Zita Salajková, která se na CEITEC VUT a italské University of Bari Aldo Moro úspěšně věnuje oboru laserové spektroskopie.

7. 11. 2020

CEITEC

Tomáš Slanina, který v současné době vede juniorskou výzkumnou skupinu na ÚOCHB AV ČR, považuje svou výzkumnou stáž za důležitý moment své kariéry. Po doktorátu, který získal v Česku a také v Německu, vycestoval na postdoktorandské stáže do Německa a Švédska. Na otázky ohledně své kariéry a stipendia odpovídá v následujícím rozhovoru.

6. 11. 2020

Vědavýzkum.cz

Hana Macíčková Cahová, která je vedoucí výzkumné skupina na ÚOCHB AV ČR a také držitelkou grantu ERC-CZ, vyjela díky Humboldtovu stipendiu na postdoktorandské studium do Německa. V čem je konkrétně toto stipendium přínosné, jak těžké bylo jej v mezinárodní konkurenci získat a jaké jsou její další vědecké plány? Na tyto a další otázky odpovídá mladá vědkyně v následujícím rozhovoru

5. 11. 2020

Vědavýzkum.cz